Betegnk hajszolt, stresszes letmdot folytatott, azonban azon kevesek kz tartozott, akik szmra fontos az egszsg. vente jrt az egyik - manapsg oly divatos, s mellesleg mregdrga - kivizsglsi centrumba, gy trtnt ez megbetegedse eltt is. Kt httel hozznk kerlst megelzen volt teljes kivizsglson, a laborvizsglatok, mellkas Rntgen vizsglat, hasi ultrahang s bltkrzs semmi komoly betegsget nem szlelt, mindssze a vastagbl diverticulosist (rtalmatlan kitremkedsek a blen) rtk le.
Nhny nappal a teljes kivizsglst kveten hasi panaszai jelentkeztek, amellyel felkereste elbb hziorvost, majd a sebszeti szakrendelst. Krhzba utaltk. A jnev intzmnyben megnztk nhny napja kszlt leleteit, majd hazakldtk, mondvn, hogy sebszeti teendt nem ignyel.
Teltek a napok, a panaszok nem szntek meg. Ismt orvoshoz fordult, s hasonl utat megjrva egy msik jnev fekvbeteg intzmny jfent hazakldte.
A panaszok nem cskkentek, hanem fokozdtak, harmadszor is (ismt msik) krhzba kerlt, harmadszor is hazakldtk.
Vgl csillapthatatlan lza lett, hasa felpuffadt, oly mrtkben, hogy betapinthatatlann vlt, fjdalma csaknem csillapthatatlan mrtkre fokozdott. Napok ta kptelen volt enni-inni, nagy mrtkben kiszradt. Ilyen vlsgos llapotban szlltotta be a ment krhzunkba.
Este 10 ra tjban rkezett, az aznap dleltti "Sebszeti teendt nem ignyel" szakvlemnnyel a paprjai kzt.
A lehetsgek szerint kivizsgltuk, elksztettk, majd jflkor a mtbe vittk.
Mttjt akr a sebsz rmlmnak is nevezhetjk, a hasreg megnyitsakor a teljes hasreget vastagbl tartalom tlttte ki, a baj okt keresve a vastagblen mintegy 45-50 hasadst szleltek a sebszek. Eleinte remnykedtek, hogy megmenthet a bl, prbltk megvarrni a szakadsokat, azonban a lyukak szmt felmrve belttk: ez lehetetlen. A beteg lett csak akkor menthetjk meg, ha a teljes vastagbelet eltvoltjk.
Aneszteziolgiai szempontbl sem volt knny dolgunk, utol kellett rni a szervezetet folyadkkal, extrm mennyisg infzit adtunk, igyekezve a keringst stabilizlni, a vesemkdst jra indtani.
A ngy rs mtt alatt mindnyjunknak az jrt a fejben, ezt betegnk nem fogja tllni.
Mi volt az elvltozs oka?
A vgblben egy, a belet szkt daganat lt, mgpedig ujjal elrhet magassgban. Egy egyszer, vgblen keresztli betapintssal el lehetett volna rni. ezt a vizsglatot sem a csilivili kivizsgl centrumban, sem azokban a szakrendelkben s intzmnyekben, ahov a beteg klvrija sorn eljutott, nem vgeztk el.
A szkt daganat oly mrtkben beterjedt a blbe, hogy vgl elzrta azt. A beteg evett-ivott, a blsr mennyisge egyre ntt a szklet felett, mg vgl oly mrtkre ntt a blfal feszlse, hogy tbb helyen kirepedt, felhasadt. A hasregbe kilp blsr hashrtyagyulladst, majd ennek kvetkezmnyeknt slyos vrmrgezst (sepsis) okozott.
A beteg, annak ellenre, hogy mttje alatt egy fabatkt nem adtunk az letrt, szerencsre felplt. Igaz, a ksbbiekben mg egy mttre szorult, mert a gondos blts ellenre a lp mgtt tlyog alakult ki, de ezt kveten llapota rohamosan javult, tpllkozst dietetikus szakember segtsgvel jra tanulta.
A trtnet mintegy 3 vvel ezeltti, azt kell mondjam, szerencss kimenetel.
A tanulsg
Orvoskollgk rszre: csak annak szabad hinni, amit sajt magunk megvizsgltunk, utnajrtunk. Ne higgynk a negatv leletnek, ha a betegnek panaszai vannak!
Betegeink rszre: ha panaszunk van, ne higgyk el az orvosnak, hogy nincs semmi bajunk, ha az illet orvos nem vizsglt meg, nem vizsglt ki bennnket!