1993 óta dolgozom aneszteziológus orvosként. Munkám sokoldalú, szakágam hivatalos megjelölése: Aneszteziológus és Intenzív Terápiás szakorvos. Szeretném szűkebb szakágamat megismertetni mindazokkal, akiket laikusként érdekel, vagy érint.
Mit tehetünk, ha megrendül az egész-ségünk? Egyáltalán mit tehetünk, hogy egészségesek maradjunk? Célom egy interaktív honlap létrehozása. Kérdéseitekre szívesen válaszolok!
Holosz (görög), vagyis egész, teljesség. A holisztikus szemlélet szerint az ember testi, lelki, szellemi, értelmi, érzelmi egység. Az egység, vagyis az egész több, mint a részek összessége (Hippokratész). Archiválva >>>
Olyan világban élünk, ahol az emberek széles körű információkhoz férnek hozzá az internet jóvoltából, csakhogy az a gond, hogy az információk egy része valótlan állítás. Cikkemmel szeretnék segítséget nyújtani az információs útvesztőben való eligazodáshoz, olyan, valóban hatékony terápiák rövid ismertetésével, amelyeknek előnyeiről személyes tapasztalataim során megismerkedtem.>>>
Küzdünk a kilókkal. Ki így, ki úgy. Sem a kóros soványság, sem a túlsúly nem egészséges. A civilizáció nemcsak táplálkozási zavarokat, de testkép zavart is okoz sokaknál. >>>
Nincsenek csodaszerek! Néhány szép darabot összeszedtem KÖZÉRDEKŰ rovatomban a KAMU A JAVÁBÓL című új cikkemben. Kérlek, ne vásárolj ilyesmit, mert még az egészséged is rámehet, fogyni viszont nem fogsz tőle!
A mai gyógyítás tévutakon jár. Oktatásunk, szakterületeink nagy mértékű széttagolódása egyre inkább hajlamossá teszi a mai orvost arra, hogy magát az embert kifelejtse a gyógyításból. Ha azonban csak az ember egyes részeit, egyes betegségeit gyógyítjuk külön-külön, nem fogunk eredményre jutni. El kell jutnunk az okhoz, hogy az okozatot gyógyítani lehessen. El kell jutnunk a beteg emberig annak minden nyomorával együtt, megértenünk és beleéreznünk magunkat az ő helyzetébe ahhoz, hogy eredményt érhessünk el. Hogyan kerül ebbe a képbe egy aneszteziológus? Bővebben >>>
2021 november LEVEGŐT! - A Magyar Orvosi Kamara segélykiáltása
"Hiába van elég gép, ha a személyzet egyre fogyott az előző járvány óta. Megbetegedtek és meghaltak, kiégtek és kiléptek. Megfelelő számú szakszemélyzet nélkül pedig nincs valódi intenzív terápia."
Vajon lesz, aki meghallgat bennünket? Lassacskán elfogy az erőnk! A járvány terjedése csak akkor állna meg, ha a lakosság végre felfogná, az ő magatartásuk a döntő abban, bírja-e vajon az egészségügy a pandémia tempóját tartani! Tovább a cikkhez >>>
2021 december
Az üzenet, mely szerint a vírust a szervezettel megismertető oltások mennyire fontosak, továbbra is smafu a lakosság közel 40%-ának. Őszintén szólva intenzív osztályon ápolt betegeink többsége közülük kerül ki. Talán a maszkviselést, mintha közel 2 év alatt sikerült volna - nagyjából - megtanulni. Szakterületem orvosainak nem igazán jutott ideje pihenni még a járvány "lightosabb" periódusaiban sem, ugyanis ezekben az időszakokban igyekeztünk a nem sürgős műtétek várólistáit felszámolni. Nagyjából két esztendeje a 2 - 3 hónapos nagyon durva COVID felfutási időszakok és a köztes futunk a lista csökkentése érdekében időszakok az egészségügyi dolgozók többségének mentális, és sokszor testi egészségét is felőrölték. Ennek ellenére igyekszünk helytállni most is. Megcsappant létszámmal, fáradtan, de megpróbáljuk a lehetetlent.
Amit a teljes járványügyi intézkedéscsomagról gondolok, az legfőképpen az:
Jóval kevesebb politikával és jóval több ŐSZINTESÉGGEL, tudósok és orvosok bevonásával és a politikusok nagyon mély hallgatásával sokkalta több emberéletet lehetett volna megmenteni!
Álljon itt két olyan video, amelyből a vírusról és a vakcinákról sokkalta többet megtudunk, mint amit a lakossággal az ország vezetői közöltek. Mindkét video főszereplője egy-egy olyan tudós, akikre érdemes hallgatni:
Az első videoban Kemenesi Gábor virológus beszélget Friderikusz Sándorral a vírusról
A másodikban Magyarics Zoltán immunológustól tudhatunk meg sok mindent az oltásokkal, azok fejlesztésével kapcsolatban, valamint példának okáért az is elhangzik, hogy a műsor időpontjáig, 2021. december 7.-éig csak Európában 575 millió vakcina került beadásra, és ebből mindösszesen 700 ezer esetben számoltak be mellékhatásról, amely mindössze 1 ezrelék...
2020 október
A járvány nem ért véget, az emberek mégis úgy viselkednek, mintha nem lennének tudatában a veszélynek. Az utcán egyre több ember sétálgat, a tömegközlekedés lassan ugyanolyan telített lesz, mint a járvány előtt, azzal a különbséggel, hogy bár kötelező a maszk viselése, mégis, mintha ez az aprócska tény az utazó közönséget hidegen hagyná.
Sokaknak az orra, szája sincs fedve (zárt terekről beszélek, ahol jelenleg is kötelező a maszk viselés!) ezzel nem csupán másokat, de saját magukat is veszélyeztetik!
Sajnos meglesz ennek a böjtje, idővel szépen mi is felzárkózunk a környező országok jóval nagyobb beteglétszámához, ha nem vesszük komolyan, hogy a járvány még itt van, és a megelőző rendelkezéseket be kell tartania mindenkinek!
2020.10.31.
Az előző hét adatainak összesítése a koronavirus.gov.hu adatai alapján:
- Ha mégis muszáj elmenned otthonról, zárt terekben (üzlet, munkahely, tömegközlekedés), viselj arcmaszkot jól az arcodra igazítva (ne szeleljen sehol).
MÁJUS 18-tól Budapesten is megszűnt a kijárási korlátozás, azonban továbbra is szigorú járványügyi intézkedések vannak életben. Az idősek számára fenntartott vásárlási lehetőség 9 és 12 óra közt jelenleg is érvényes, zárt terekben kötelező a maszk viselése, nyílt területeken pedig a legalább 1,5 méter védő távolság fenntartása.
Május elejétől vidéken enyhítették, majd feloldották a kijárási tilalomra vonatkozó intézkedéseket, megtartották az érettségi vizsgákat, a vidéki strandok, szabadtéri kultúrális programok újraindulhattak.
2020.03.28
KIJÁRÁSI KORLÁTOZÁS bevezetése (Angliával egyidőben, ahol ekkor már több, mint 60.000 megbetegedést regisztráltak)
Határok teljes lezárása, kizárólag magyar állampolgárok léphetnek be. Minden rendezvény tilos, kultúrális intézmények bezárnak, éttermek és kávézók 15 órakor zárnak, élelmiszerüzletek és patikák szokásos nyitvatartással üzemelnek.
2020.03.16 reggel
39
2
1
136
1436
2020.03.15 14:20
32
1
1
159
1236
2020.03.14. este
30
2020.03.14 reggel
25
2020.03.13. 10:05
19
1
0
79
858
2020.03.13.
MINDEN ISKOLA TÁVOKTATÁSRA TÉR ÁT
2020.03.12. 22:25
16
1
0
65
730
2020.03.12
Egyetemek és kollégiumok bezártak, felső oktatá távoktatásra tért át. Reptereken testhő mérés az érkezőknek. Külföldről hazaérkezők részére kötelező hatósági házi karantén.
Belefeledkeztem az ókori világba és különösen a papíruszok rejtelmeibe. Egy tévedés folytán, amely egy Lundy nevű ember nevéhez kötötte a babiloni ékírás megfejtését, izgalmas netes kutatómunkába kerültem, mely során nemcsak az derült ki, hogy szegény Lundynak abszolút semmi köze sincs sem az ékírásokhoz, sem a papíruszokhoz, hanem arra is fény derült, milyen értékes kincs maradt ránk az ókorból az Ebers-féle papírusztekercs formájában. Ez felöleli az ie. 1500-as évek Egyiptomának teljes gyógyító tudományát, míg a többi papírusz, amely ránk maradt, csupán egy-egy részt foglal magában, s az is jobbára csupán töredékek formájában maradt ránk. A babiloni ékírás megfejtésének alapjait egyébként Friedrich Grotefend rakta le, a három nyelven írt Behistun-felirat alapján kezdte el az ékírás megfejtését; 1802-ben publikálta eredményeit, ám mindössze néhány szó megfejtésére terjedt ki ez az írás. A későbbiekben Sir Henry Creswicke Rawlinson 1935-ben felkereste ezt a három nyelvű sziklafalat, és 11 év munkáját követően a teljes feliratmegfejtését közzétette.
2009.06.07: 3 érdekes cikket tettem fel az orvostörténelem modulba:
2009 óta a Richter Gedeon Gyógyszergyár Egészségváros programjával az egészségtudatos életmód oktatása és a magyar kórházak támogatása mellett kötelezte el magát. 2016 augusztusáig 50 kórháznak 209.217.500Ft adományt adtak át, 50 esemény keretében. A programokon a leadott pontgyűjtő füzetek alapján ezidáig 50 helyszínen 124 ezren vettek részt, a szűrővizsgálatokon a megjelentek 20%-ánál szűrtek ki elváltozást. Ezekben az esetekben azonnali tanácsadással segítették az egészség visszaállítását.
A programsorozat lényege, hogy az Egészségváros programban pályázat alapján részt vevő kórházak egy alap támogatási összeget (2 millió Ft) kapnak, amelyet a programban részt vevő személyek pontok gyűjtésével többszörösére növelhetnek. Minden egyes szűrővizsgálaton, tanácsadáson, előadáson, vagy elsősegély tanfolyamon való részvételért 1 pont jár, a program végén a leadott gyűjtőfüzetekben az összeszámolt pontok alapján pontonként 300Ft-tal egészíti ki a cég a kórház által megpályázott nagy értékű berendezésre, műszerre fordítható adomány összegét.
Jómagam 2015-ben Mosonmagyaróváron, az Alarm mentőszolgálat munkatársaival vettem részt az Egészségváros eseménysorozatában, ahol a mentős kollegákkal azt tanítottuk a lakosságnak, mit tegyenek abban az esetben, ha egy eszméletlen beteggel hozza őket össze a sors. A legfiatalabb résztvevőnk 2, a legidősebb egy több, mint 80 éves "fiatalúr" volt. Természetesen a mentőgépkocsi belsejébe is be lehetett pillantani a fiatalok legnagyobb örömére, és azért elárulom azt is, hogy nem mellesleg mi voltunk a rendezvény mozgóőrsége, ami azt jelenti, baj esetén mi nyújtottunk volna segítséget. Erre a funkciónkra szerencsére senkinek nem volt szüksége a kánikula ellenére :)
2016: Hét helyszín, hét kórház, tizenhétezer ember, több mint húszezer elvégzett szűrés, 40.997.400 Ft átadott adomány – a Richter Egészségváros 2016-os programsorozatának eredménye számokban.
Nagybátyám, dr Pap Zoltán, az Országos Mentőszolgálat főorvosának emlékére
Az ide vonatkozó rövidfilmet sajnos eltávolították. Amíg valós adatokat, tényeket gyűjtök, álljon itt annyi:
az Országos Mentőszolgálat szóvivője számos évtizeden át, gyakorló orvos, kivonuló szolgálatot teljesítő mentő főorvos. Egyetemi tanár (soha nem maradtunk nevetés nélkül az előadásain)
Nyugdíjba vonulását követően 2006-ig a Mentő Múzeum tárlatvezetője és gondnoka.
Az alábbi cikkek nem csupán az ő munkásságába adnak betekintést: