A könyvben szereplő turmixok többsége olyan összetevőket tartalmaz, amelyeket mindnyájan használunk.
Vannak azonban olyan élelmianyagok, amelyeket érdemes megismerni, például itt a quinoa, ez az ősi, több ezer éves múltra visszatekintő növény, amelyet az inkák fennsíkjain termeltek, és legfőbb hazája mind a mai napig a délamerikai kontinens. Egyesek szerint ez az inkák kincse :)
Az összes esszenciális aminosavat tartalmazza, igen jó fehérje alapanyag tehát. Főzelékfélékhez adva elsőrangú sűrítő anyag, például a spenóthoz a szokásos áztatott zsemle helyett kiváló, a végeredmény igen ízletes.
Serpenyőben sült spenót quinoával:
Hozzávalók:
- 1tk kókuszzsír
- 1 kis lilahagyma
-1 gerezd fokhagyma
- 5dkg quinoa
- 30 dkg spenót (nem baj, ha a 450g-os mélyfagyasztottat mind ráteszed)
- 1 közepes friss paradicsom
- 1 piros húsú paprika
- csipet só, frissen őrölt bors, chayenne bors, curry
- kb 1,5-2dl zöldségleves alaplé
- friss citromlé
Végy egy kis fej lilahagymát, egy gerezd fokhagymát. Váfd apróra a hagymát, törd össze a fokhagymát, majd mindkettőt pirítsd üvegesre egy kiskanálnyi kókuszzsíron.
Mosd meg alaposan a quinoát, hogy a felszínén levő szaponinokat eltávolítsd! (Anagyobb szemű, puffasztott quinoának jó lesz a tésztaszűrő, de az eredeti, apró szemű terméshez többszörösre hajtogatott gézlap, vagy vászon darab javasolt)
Dobd a quinoát a pirított hagyma-fokhagyma egyvelegre és pirítsd további 2 percig, majd engedd fel a zöldség alaplével. Forrald kb 15 percig fedő alatt.
Add hozzá a spenótot, forrald össze, majd
tedd bele az apróra vágott paradicsomot és paprikát,
fűszerezd.
Ha levetted a tűzről csavard bele fél citrom levét.
Godolta volna valaki, hogy a narancs és a brokkoli egy turmixban foglalhat helyet? Azért hozzátenném, ez a meglepő ízű turmix nem lett a kedvencem ("Titokban zöldséges" névre hallgat)
A favoritom a vörös szőlővel, banánnal készített mandulatejes turmix, ízletes, zamatos, és tele van antioxidánsokkal ("Bíbor boldogság")
Napi folyadékbevitelre a szerző 2 liter vízhet egy citrom levét javasolja, ízletes, üdítő ital. Nyáron, ha előző este elkészíted az italodat, a citromos levedhez érdemes áztatni néhány levél friss mentát is.
Az egyhetes diéta ételei - italai napi szinten kb 800 kalóriát tartalmaznak, azonban az összeállítás olyan, hogy egyszerűen nem éhes mellette a kísérletező szellemű diétázó. Az alapreceptek fecserélhetők, ha valamelyikkel nem tudunk kiegyezni, vagy nem ízlik.
Ajánlom mindenkinek, főként egy tartósabb fogyókúra bevezetésére.
Bevallom, hosszú távon nem tudnám magamévá tenni, az ötödik napon már majd megevett a fene, hogy egy normális, rágható ételhez jussak! Na és persze húshoz, tojáshoz. Mert vessen meg, aki akar, de én bizony húsevő vagyok.
Az eleve vega - vegán beállítottságú személyeknek sok előnyük van a húsevőkkel szemben ebben a diétában. Ugyanis húst, állati fehérjét egyáltalán nem tartalmaz.
Mondhatjuk azt is, lúgosító, vagy méregtelenítő diéta, kinek-kinek hite szerint.
Egy bizonyos: érdemes kísérletezgetni, és érdemes a könyvben szereplő ételeket - italokat kipróbálni.
Kapható online a Bookline hálózatában, én a Libriben bukkantam rá.
Személyes vélemény 1 hetes kipróbálást követően:
A könyvben szereplő ételek, italok többségét ízletesnek találtam, azonban nem tudnék hosszú távú turmixdiétát elképzelni a magam számára. Részemről hiányát éreztem az állati fehérjék fogyasztásának és a rágható ételeknek, ezen felül túlzottan soknak éreztem a savanyú és édes ízeket. Akár azt is mondhatjuk, a hét végére erősen besokalltam.
Ettől függetlenül a diéta élelmi elemei és receptjei jók, érdemes beépíteni a kedvenceket az étrendünkbe. A diéta maximálisan hatásosnak tűnik, 3 kiló ugrott le rólam, azonban ez az eredmény nem bizonyult tartósnak, vagyis többségében alighanem csak a felesleges víz volt. (Egy hét múlva a diétát megelőző súlyom tért vissza)
Veszélyek: tekintettel az erősen megszorított kalóriabevitelre, egy hét alatt az alapanyagcserénk takarékra állíthatja magát, ami megnöbeli annak veszélyét, hogy a leadott kilók kamatostul jönnek majd vissza (jojó effektus)
Véleményem szerint 1-1 napra érdemes turmixdiétára fogni magunkat, de az egyhetes diéta nem biztos, hogy a kívánt eredményt éri el, főként hosszú távon nem.