ORVOSTRTNELEM: Egyiptomi s grg orvosls, Hippokratsz, Papruszok, Ebers paprusz 2009.06.06. 19:45, NeMo - dr Nemessnyi Mria
2009 jnius 6
Orvostrtnelem kor: Egyiptomi orvosls >>> Grg orvosls >>> Arckpcsarnok: Hippokratsz >>>
Az alexandriai gygyt iskola alapjai, az Ebers paprusz 1. >>> Ebers paprusz 2. >>> Ebers paprusz 3. >>>
2009.06.06
Arckpcsarnok - az orvostrtnelem hressgei:
j modulomban olyan szemlyisgeket szeretnk bemutatni, akik korukban is, s taln mig is maradandt alkottak. Az kortl kezdem, s azokat a hres orvosokat is szeretnm majd bemutatni, akik esetleg az "Egy kis orvostrtnelem" modulbl kimaradnak. Tervezem, hogy a ksbbiekben kln hres magyar orvosok is kapnak majd egy rovatot honlapomon. Az els hres orvos-szemlyisg az kor egyik legnagyobb gondolkodja:
Szemlyisgt felidztem mr az kori grg orvoslsnl is, s nevhez fzdik az orvosi esk eredeti formja, amelyet a mai vilg modernizlt. Nevhez szmos legenda fzdik, s munkssga felbecslhetetlen. m a neve alatt megjelent papiruszoknak csupn egy rszt rta szemlyesen, utdai s kveti folytattk mestermvt.
Jelen sszellts egy rsze teht mr megjelent honlapom orvostrtneti rszben, m egszben itt lltok emlket eme nagy kori tudsnak s gondolkodnak.
Egy kis orvostrtnelem:
Megdbbent, de mr ie 2000 eltt is trtntek ksrletek fjdalomcsillaptsra, ezeket az adatokat a morfin trtnetben rszletesen is felsoroltam:
- A fjdalomcsillaptsra (fogfjs csillaptsa) vonatkoz els rsos emlk ie 2250-bl szrmazik, Babiloni krssal kszlt. Felttelezhet, hogy ezt megelzen is alkalmaztak gygyhats szereket mezopotmiban.
A grg klasszikus kor eltti kultrk orvostudomnya titkzatos, zrt tudomny volt. nll orvoslsi hagyomny alakult ki Knban, Indiban, Mezopotmiban s Amerikban. Ebben a korban mg a grg orvosls is mitikus, papi mestersgnek szmtott, egszen az i. e. VIII. szzadig, amikor a grgknl a gygyts feladatt Aszklpiosz, az orvosls istennek papjai vgeztk.
A grg orvostudomny llatok boncolsa rvn mr nagyon korn fontos felismersekre jutott. Felfedeztk pl.:, hogy az rzkels kzpontja az agy. A leghresebb grg orvos Hippokratsz volt. Azt tantotta, hogy a betegsgek nem termszetfltti (isteni) eredetek, hanem termszetes okai vannak. Az orvostudomny feladata a betegsgek megfigyelse, s az gy gyjttt tapasztalatok alapjn val gygytsa.
Az alexandriai gygyt iskola alapjai - az Ebers paprusz 1. >>>
Gyry Hedvig: „Az orvossgok kezdete” Az Ebers-papirusz – Egy kori egyiptomi orvosi papirusz 1. rsz
Az kori vilgban klnleges helyet foglalt el Egyiptom. Kt vezreden keresztl a Fldkzi tenger orszgainak vezet hatalmai kz tartozott, majd, amikor politikai ereje lehanyatlott, tudomnyos s kulturlis rtkeivel hdtotta meg a vilgot. Ezek kztt is klnsen nagy becsben tartottk az Egyiptomban mvelt orvostudomnyt.
Gyry Hedvig: „Az orvossgok kezdete” - Az Ebers-papirusz – Egy kori egyiptomi orvosi papirusz 2. rsz
Az egyiptomi orvosi szakknyvek tminak a csoportostsa gyakorlatilag testrszek szerint vagy a dominns tnetek illetve azok jelentkezse alapjn meghatrozott betegsgek szerint trtnt. Lnyegben csak kt csoport alkot kivtelt: anatmiai elvek szerint rtk le s kezeltk az eseteket az gynevezett anatmiai trakttusokban (fenti 33. sz. knyv), s a ksztk szemlynek isteni volta, vagyis teolgiai szempont alapjn gyjtttk ssze ket R orvossgainak az sszersakor (5. sz.).
Ebers - s egyb orvosi papiruszok - Mirt nagy jelentsg az Ebers - papirusz? >>>
Az Ebers - papirusz i.e 1550-bl, Egyiptombl szrmazik. Jelentsge, hogy az els olyan - sszefoglal - rsos orvosi emlk, amely teljes egszben fennmaradt.
|