A legsibb fjdalomcsillapt
NeMo - dr Nemessnyi Mria 2009.03.29. 01:34

pium; opion, sidk ta ismeretes gygyszer s idegmreg; m senki sem tudn megmondani, hogy valjban hny vezred ta ismeri az emberisg ennek a mkbl kivont drognak fjdalomcsillapt s eufrit okoz hatst. Az si mondk szerint a kultikus clokat szolgl nvnyeket, elksztsi mdjukat az istenek fedtk fel a kivlasztott halandk (papok, varzslk) eltt, gy nyjtva ki segt kezket, hogy kiemeljk az embereket a htkznapok gondjaibl, s az lom s az extzis vilgnak segtsgvel kzelebb vigyk ket az ghez, az istenek vilghoz. Valamennyi kbtszerknt hasznlatos nvny, de klnsen a mktej, tjnak kezdett sok tekintetben mg ma is homly fedi...
Az si mondk szerint a kultikus clokat szolgl nvnyeket, elksztsi mdjukat az istenek fedtk fel a kivlasztott halandk (papok, varzslk) eltt, gy nyjtva ki segt kezket, hogy kiemeljk az embereket a htkznapok gondjaibl, s az lom s az extzis vilgnak segtsgvel kzelebb vigyk ket az ghez, az istenek vilghoz.
Valamennyi kbtszerknt hasznlatos nvny, de klnsen a mktej, tjnak kezdett sok tekintetben mg ma is homly fedi. Sem a mk tejnedve, sem ms gygynvnybol ksztett varzsszer esetben mg utalst sem tallunk arra, hogy hogyan is ismertk fel hatsukat. Azt sem tudjuk, hogyan ismertk meg helyes, teht hatkony formban trtn elksztsk mdjt, hogyan ismertk fel veszlyeiket, hogyan talltak r a helyes adagolsra.
Mai tudsunk szerint a legvalsznbb, hogy sztnsen, tapasztalati ton jutottak el a klnbz szerekhez, az llatok szoksait is figyelve. Ezeknek a nvnyeknek a megismerse egyltaln nem kis dolog. Biztos, hogy kitn megfigyelkpessg, j logikai kszsg kellett hozz. Gondoljunk csak arra, hogy mai tudsunk szerint, a Fldn elfordul kb. 500 ezer fle nvny kzl csak kb. 150 tartalmaz bdt, kbt anyagot! Egy bizonyos: kezdetben, st, sokszor vszzadokon keresztl, a babonk szertefoszlsig s a gygyszat els, tudomnyos elemeinek a megjelensig, valamennyi drogot empirikusan, sokszor tnyleges hatsuk ismerete nlkl hasznltk a gygytsban !!! (4)
|
A kbt fjdalomcsillaptk legismertebb kpviselje a morfium, melyet ms hatanyagokkal egytt a mk tejnedvbl, az piumbl lltanak el.
opion, sidk ta ismeretes gygyszer s idegmreg; nem egyb mint az retlen mkfejekbl bemetszsek tjn nyert fehr, tejszer nedv, mely a levegn csakhamar srgs-veres, gyrhat tmegg szrad s a melynek sajtsgos bdt szaga s nagyon keser ze van. A mk nedvnek altat hatst mr a legrgibb korban ismertk, (5) a jelek szerint Kis-zsiban a sumrok mr 5000 vvel ezeltt hasznltk, s k adtk t ismereteiket a tbbi npnek. gy pl. az orvoslssal foglalkoz aegyptomi papok vezredek eltt alkalmaztk.
|

|
Az els rsos emlk Babiloni krssal kszlt, ie. 2250-ben, a felfedezs Lundy nevhez fzdik. Az Assurban tallt - a vilg legrgibb gygyszerknyvnek tekinthet - agyagtblk alapjn felttelezhet, hogy az asszr birodalomban szles krben alkalmaztk gygyszerknt az piumot, s innen terjedt tovbb Egyiptomba, Grgorszgba s Perzsiba. (1)
|

|
|

|
Asklepios ie 1200 - borban oldott rzstelentt („nepenthe”) alkalmazott, Homeros ugyancsak Nepenthes nven emltette a szert, mg az kori irodalomban a mk ltalban mint az alvs s lomhoz jszaka jelkpe szerepelt.
Hippocrates s iskolja mr rendszeresen hasznlta az piumot, jl ismerve hasmens-ellenes, fjdalomcsillapt s altat hatst. Ettl az idtl kezdve mind a mai napig az orvosok az piumot s ennek klnbz ksztmnyeit a leghatsosabb gygyszerek kz soroljk. Az - s kzpkorban hasznlt titkos gygyszerek legfbb hatanyaga szintn az pium (Mithridatium) volt.
Hippocrates s tantvnyai mveiben az opium mhcwnoV opoV (mk nedve) s mhcwnion upnwticon (altat mknedv) nven fordul el, innen szrmazik a latin meconium s a magyar mkony elnevezs is; az pium rgi magyar neve a trkbl tvett fium v. fiom volt, az jabb orvosi irodalom gyakran hasznlja a laudanum elnevezst is. (5)
|
|
|
Ki gondolta volna, hogy a mk a pipacsflk csaldjba tartozik?
A dszmk vagy dszpipacs a Papaver somniferum nlunk egynyri nvny. Nyl nlkli, felfel tr, ovlis levelei gyakran fogazottak, frszeltek. Ragyog fehr vagy vrs virgai az 1,2 mteres magassgot is elrik. A talaj kmhatsra nem rzkeny, s a csapadk ignye is tg hatrok kz esik. Nedves, termkeny talajon fejldik a legjobban, Eredenden fagytr, de fagyrzkeny vltozatai is ismertek. Egyes fajti alkaloidban gazdagok (pium). Az pium az retlen toktermsbl nyerhet ki. A dszvltozatokban csak nyomokban tallhat alkaloida. Ugyanakkor mindegyikk magja, amelyeket mkknt ismernk, gasztronmiai cllal felhasznlhatk. A vetmagboltok knlatban - a gazdag sznvlasztkon tl - tallhatunk egyszer, fltelt s telt virg vltozatokat. (2)
|

|
A dszmk nagyjbl a kzel keleti kultrkhoz kapcsolhat, mint pl Trkorszg. Ennek ellenre a legjabb rgszeti tanulmnyok s rsos feljegyzsek arra utalnak, hogy a nvny brhonnan szrmazhat. Valjban ma mr feltnik, hogy a faj honos dl-Franciaorszgtl Spanyolorszgon keresztl szaknyugat-Afrikig. Egy dl-Spanyolorszgi barlang-laksban vallsos trgyi leletknt idszmtsunk eltt 5500-bl szrmaz psgben maradt dszmk- termstokokat talltak.
Jval ksbb, a korai bronzkorban (i.e.3300) egy Svjci t melletti lakhelyen elrejtve mk magvakkal prselt kalcsot fedeztek fel, amely len (Linium), rpa (Hordeum) s egyszem bza (Triticum monococcum), tnkly (triticum dicoccum) s fehrkenyr rszeket tartalmazott. Nem egyrtelm a kvetkeztets, vajon a mk flvad, vagy kultrnvny volt-e akkoriban. (3)
|
Az pium szles krben a Brit Kelet-Indiai Trsasg tevkenysge kvetkeztben terjedt el. Az piumot a trsasg stratgiai cikknt kezelte, aminek az eredmnye az "piumhbor" lett, mivel a knai csszr betiltotta az pium forgalmazst Knban.
 |
A mkgub (pium) alkaloidjai:
(alkaloidok: nvnyekbl nyerhet, sszetett gyrs szerkezeteket tartalmaz, nitrogntartalm szerves vegyletek)
morfin 10-14%
noszkapin 4-8%
papaverin 0,5-1%
kodein 0,2-0,8%
thebain 0,2-0,5%
narcein 0,1-0,4% (4)
Az alkaloidokat kmiai eljrsokkal lehet a mkgubbl s az piumbl kivonni.
|
 |
Egy fiatal nmet gygyszersz, F. W. Sertrner 1805-ben az pium vizes kivonatbl izollt egy mind savban, mind lgban oldd szerves anyagot. Megllaptotta, hogy ez a vegylet felels az pium fjdalomcsillapt s altat hatsrt, s Morpheuszrl, az lom grg istenrl morfinnak nevezte el. A morfin volt az alkaloidok els ismert kpviselje. Hamarosan elklntettk az pium tovbbi fontos alkaloidjait: a narkotint, a kodeint, a tebaint s a papaverint is. A klnbz eredet piummintk sszettele meglehetsen eltr, tlagosan 10-12 szzalk morfint s 12-15 szzalk egyb alkaloidot tartalmaz.
A morfin s a tbbi mkalkaloid piumbl val ellltsra 1831-ben ipari eljrst dolgoztak ki, s ezzel a morfin a gygyszatban gyakorlatilag kiszortotta az piumot. Az pium ugyan gygyszeripari kiindulsi anyag maradt, de nagy htrnya, hogy kbtszerknt fggsgre vezet.
|
Friedrich Wilhelm Adam Sertrner 1783 jnius 19.-n szletett Neuhausban, 1841 februr 20.-n halt meg Hamelinben. Nmet gygyszersz, 1805-ben morfint vont ki piumbl. A felfedezett alkaloidt az lmok grg istenrl, Morpheusrl morfinnak nevezte el. Ez az els alkaloida, amit nvnybl nyertek. gy teht az els olyan szemly, aki gygynvnybl aktv hatanyagot tudott izollni. Az elkvetkez vekben a morfin hatsait vizsglta. Vgl 1815 utn hasznltk a szert szles krben.
|

|
|

|
A morfin mai ellltsnak forradalmi szabadalmt egy fiatal magyar gygyszersz, Kabay Jnos dolgozta ki. Elszr az n. "zld" eljrst alkalmazta, majd, mivel ez nem bizonyult kellen gazdasgosnak, kidolgozta, hogyan lehet mkszalmbl morfiumot ellltani. Az eljrsban a forradalmi szabadalom az volt, hogy nem kellett a morfin ellltshoz elbb piumot kszteni, gy a morfin ksztse az ellenrizhetetlen pium-termelst mindinkbb visszaszortotta.
Kabay Jnos: 1896-1936; a Tiszavasvri Alkaloida Gygyszergyr megalaptja; a morfin kivons szraz-eljrsnak kidolgozja. (6)
|
|
Forrsok:
(1) http://www.weborvos.hu/egeszsegmagazin/mar_okorban_is_ismertek/71429/
(2) Garami Mrta: http://www.kertpont.hu/uj/kertpont.php?menu=cikk&CId=502
(3) Arthur C. Gibson: Plants and Civilization: Opium poppy (Papaver somniferum)
http://www.botgard.ucla.edu/html/botanytextbooks/economicbotany/Papaver/index.html
(4) http://adsite.uw.hu/anyag24.htm
(5) http://mek.niif.hu/03400/03410/html/5884.html
(6) Hosztafy Sndor http://laosz.network.hu/blog/laosz_azsiai_orszag_klub_hirei/opium_es_morfin_laoszi_es_magyar_vonatkozasai
|