A központi idegrendszer burkai és a köztük lévő terek
2009.04.04. 15:14
A gerincvelőt (éppúgy, mint az agyvelőt) kívülről befelé a következő burkok borítják:
(1) Dura mater /cerebrospinalis/, vagyis kemény agyhártya,
(2) Arachnoidea, vagyis pókhálóhártya: igen vékony, pókháló-szerű hártya, és a
(3) Pia mater, lágy agyhártya.
A gerincvelőt körülölelő kemény agyhártya két lemeze közt helyezkedik el az epiduralis tér,
míg az arachnoidea alatt a spinalis tér, amelyet gerincfolyadék (liquor cerebrospinalis) tölt ki.
A központi idegrendszer burkai és a köztük lévő terek
A gerincvelőt (éppúgy, mint az agyvelőt) kívülről befelé a következő burkok borítják:
(1) Dura mater /cerebrospinalis/, vagyis kemény agyhártya: egy olyan kötőszöveti rostokból (kollagén és elasztikus rostok) álló hártya, amely a koponyaüregben a koponyacsont csonthártyájával összenőtt, míg a koponyaüregből kilépve két rétegre oszlik,
vagyis a dura mater spinalis (a gerinccsatorna kemény burka) egy kötőszövetes hártya-kettőzet. A dura külső rétege a csontos gerinccsatorna csonthártyájával annak teljes hosszában (egészen a keresztcsont legalsó részéig) összenőtt, míg belső lemeze lazán borítja a gerincvelőt, illetve az agyat.
A két lemez közötti teret laza zsír és kötőszövet tölti ki, ez az epiduralis tér. A gerinc körüli epiduralis térben futnak (többek között) azok az idegek, amelyek a gerincvelőből kilépnek.
(2) Arachnoidea, vagyis pókhálóhártya: igen vékony, pókháló-szerű hártya:
Az arachnoidea encephali, az agy pókhálóhártyája az agyvelőt borító vékony, pókhálószerű, áttetsző, ér nélküli hártya, amely az agyvelőre csupán helyenként fekszik rá, árkait áthidalja. Vázát collagen-, elasztikus és rácsrostokból álló kötőszövet alkotja. A dura materrel (kemény agyhártya) párhuzamosan halad, mindkét felületét sima és fényes, pórus nélküli sejt réteg (endothel) borítja; amely a kilépő idegeket hüvelyszerűen körülveszi. A pia materhez vékony, endothel sejtréteggel borított, ereket tartalmazó kötőszövetes kötegek, gerendák rögzítik. A pókháló hártya és a lágy agyhártya között az előbbi kötegek által tagolt üreg, a subarachnoidealis tér (cavum subarachnoideale) helyezkedik el, amelyet agy–gerincvelői folyadék (liquor cerebrospinalis) tölt ki. Az üreg a gerincvelő subarachnoidealis üregével és az agyvelő űrrendszerével közlekedik. Az agyvelő mélyebb árkainak megfelelően ciszternák (cysternae subarachnoideales) alakulnak ki.
Az arachnoidea spinalis, a gerincvelő pókhálóburka laza szerkezetű, áttetsző, vékony hártya. A pia materrel (lágy agyhártya) kevéssé függ össze, viszont a gerincvelőidegek kezdeti szakaszát hüvelyezi, és elvékonyodva az idegek kötőszövetébe átmegy. A subarachnoidealis, pókhálóhártya alatti üreg más néven spinalis tér két helyen, a koponya és nyak átmeneténél, valamint az ágyéki-keresztcsonti átmenetnél igen tágas, orvosi beavatkozások esetén ezt a két részét tudjuk felkeresni, innen tudunk gerincvelői folyadékot (liquor cerebrospinalis) nyerni. (occipital-, lumbalpunctio).
Az agy–gerincvelői folyadék, liquor cerebrospinalis
Az agyvelőkamrákat és a subarachnoidealis üreget kitöltő folyadék (liquor cerebrospinalis) az agyvelőkamrák plexus chorioideusaiban termelődik, filtráció és a hámsejtek aktív működése révén. Összetétele a vér savójáéhoz hasonló.
A folyadék előbb a harmadik, majd a negyedik agyvelőkamrába áramlik, ahol azok ér-fonatai által termelt folyadékkal együtt az agy‑, majd gerincvelő subarachnoidealis üregébe jut el. A folyadék egyfelől kitölti az agyvelő üregrendszerét, másfelől a subarachnoidealis üreget, s ezáltal az agyvelőt és gerincvelőt védi a mechanikai hatásoktól.
Amikor spinalis (intraduralis) anesztéziát végzünk, a liquorteret keressük fel és ebbe a folyadékba adjuk az érzéstelenítő oldatot.
(3) Pia mater, lágy agyhártya
A pia mater encephali, az agyvelő belső burka, az agyvelőt szorosan bevonja, annak árkaiba, hasadékaiba benyomul. A pia mater spinalis a gerincvelőt szintén szorosan borítja.
A gerincvelő két oldalsó felületén, az idegek hátsó és elülső gyökere között, a pia mater kerek, 1 mm vastag hosszanti köteget, ún. fogazott szalagot, lig. denticulatum, képez, amely a nyúltagyvelőtől egészen a gerincvelő végéig terjed. A két ideggyökér közötti, fűrészfog alakú nyúlványa az pókhálóhártyát a kemény agyburokhoz szegezi, és függőágyszerűen rögzíti a gerincvelőt a gerinccsatornában.
Források:
Jakab Tivadar: Műtéti érzéstelenítés, Intenzív betegellátás, újraélesztés (Medicina 1987 - Egyetemi tankönyv)
Pénzes István: Aneszteziológia és Intenzív terápia (Medicina 1998)
F.W.Ahnefeld - J. Kilian: Aneszteziológia (Springer 1993)
Krasznai Péter - Beke Artúr: A szülési fájdalomcsillapítás elmélete és gyakorlata (Golden Book 1996)
Internet: Tankönyvtár: http://www.tankonyvtar.hu/mezogazdasag/haziallatok-080903-224
|