Nhny sz magamrl, s arrl, mirt szeretnk az aneszteziolgirl rni
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2009.04.19. 19:27

1993 ta dolgozom aneszteziolgus orvosknt. Munkm sokoldal, hiszen az aneszteziolgus nem csak az rzstelentsek szakembere, szakgam hivatalos megjellse: Aneszteziolgus s Intenzv Terpis szakorvos.
Szeretnm szkebb szakgamat megismertetni mindazokkal, akiket laikusknt rdekel, vagy rint.
Beksznt.
Munkmrl ltalban, illetve a honlap cljrl

1993 ta dolgozom aneszteziolgus orvosknt. Munkm sokoldal, hiszen az aneszteziolgus nem csak az rzstelentsek szakembere, szakgam hivatalos megjellse: Aneszteziolgus s Intenzv Terpis szakorvos.
Szakmm sorn ves szinten kb 700-1500 anesztzit vgeztem attl fggen, hogy mindenkori munkahelyemen milyen volt a betegforgalom, illetve mennyit tltttem mtn kvl (aneszteziolgiai ambulancin, intenzv osztlyon, szakmai gyakorlatokon).
„Vltoz munkahelyen” tltm munkaidmet, ami azt jelenti, hogy kollgimmal megosztva forg rendszerben ltjuk el az aktulis mtket, az ambulancit s az intenzv osztlyos feladatokat, illetve az aktulisan add krhzon belli srgssgi eseteket.
(Mit mondjak, unatkozni nem szoktunk!)
Mig is megdbbent szmomra, amikor ppen aneszteziolgiai ambulancira vagyok beosztva, hogy mennyire hinyosak az emberek informcii mind az altatssal, mind az rzstelentsekkel kapcsolatban.
Legtbbjk attl retteg, hogy rezni fogja a mttet, vagy bren lesz a mtt alatt, netn nem bred fel az altatsbl, vagy lebnul az rzstelentssel kapcsolatban.
Nos, szakmnk fiatal orvosi szakg ugyan, de dinamikusan s gyorsan fejldtt megalakulsa ta, ma mr kizrlag erre specializldott, magasan kpzett szakemberek vgeznek mind altatst, mind regionlis rzstelentseket.
Nem vletlen, hogy a szakma nem vlt kln az intenzv terpitl, hiszen a srgssgi betegellts sorn (amely elfordul minden krhzban, ahol aktv sebszeti osztly mkdik, fggetlenl attl, vajon van-e az intzetnek kln srgssgi rszlege) sok esetben kell elltnunk kritikus llapotban rkez betegeket. Ezek az n. „akut” betegek jelentik szakmnk legnehezebb s egyben legszebb kihvsait, gygyulsuk minden egyes esetben sikerlmny. Olyan ez, mint az extrm sportok, n a bunjee-jumpinghoz szoktam hasonltani: nem tudnk meglenni nlkle.
Mirt szksges az intenzv terpia ismerete?
(1) Ma nagyon sok az ids, mttre vr beteg. A kor elre haladtval egyre tbb ksrbetegsg, trsbetegsg lp fel az reged szervezetben, a leggyakoribbak a magas vrnyoms, cukorbetegsg s az relmeszeseds, valamint a szv problmk. Ezek kezelshez, ha nem is olyan mlysgekben, mint a szakmai specialistk, de magas szinten rtennk kell.
A ksrbetegsgek ismerete nagyon fontos szmunkra, hiszen ma az aneszteziolgiai s mtti szvdmnyek nagy rsze ezek talajn alakul ki, a ksrbetegsg ismeretben ezeket a szvdmnyeket ltalban mtti elksztssel, specilis vizsglatokkal, s ezek ismeretben esetleg az addigi gygyszeres kezels vltoztatsval meg tudjuk elzni.
Ambulns munknk sorn nemcsak a ksrbetegsgek jelenltt kell felismerni s tudomsul venni, hanem mrlegelnnk kell minden egyes beteg esetben, hogy szakmai kompetencink elegend-e ezen betegsgek perioperatv (mtt krli) elltsra, vagy be kell vonnunk a specialistkat a csapatmunkba.
Jelenlegi munkahelyemen ambulancinkon napi szinten 10-15 beteg fordul meg, ezek kzl ltalban 1-3 beteget kell tovbb kldennk kardiolgus, diabetolgus, neurolgus vagy endokrinolgus (stb) kollghoz.
(2) Az akut sebszeti betegek nagy rsznl olyan potencilisan letveszlyes krzis llapotok ksrik az opercira vr betegsget, mint a kiszrads, szeptikus llapot (vrmrgezs), vrzsbl ered vrszegnysg, fjdalombl-kivrzsbl ered shock, a szervezet ionhztartsnak eltoldsa, magas lz, stb. Ha betegnk ilyen, veszlyeztetett llapotban rkezik, elsdleges feladatunk a veszlyeztetett beteg elksztse, llapotnak stabilizlsa, ami a gyors, de alapos mtti kivizsglssal prhuzamban, a sebsz kollgval egytt, csapatmunkban folyik a mtt eltt.
(3) Ritkn fordulnak el anesztzival kapcsolatos szvdmnyek. (Kb 1% s 1ezrelk kzt). Ezek elltsa s felismers rutin feladat kell, hogy legyen, ma mr nem okoznak komolyabb hossz tv problmt. Alapveten mgis elltsuk az intenzv terpia hatrn mozog.
(4) Sok esetben a beteg mr szeptikus llapotban rkezik a sebszeti osztlyra, ilyen esetekben rgtn a mtt utn ltalban intenzv terpis osztlyunkon helyezzk el, amg a kritikus llapotot t nem vszeli, st, nha mr az elksztst is az intenzv osztlyon vgezzk.
Jelenlegi cikkem legyen bevezet, hiszen rmutat arra, mirt tartom szksgesnek honlapom megalkotst:
(1) Betegeink nagy rsze nincs tisztban az alapvet lehetsgekkel, melyeket szmra a mtti rzstelentsek sorn fel tudunk knlni.
(2) Az emberek tbbsge sok esetben annyira fl a krhzi elltstl, hogy rkezskor llapota kritikus, vagy letveszlyes. Ezeket az llapotokat a tvhitek eloszlatsval, a felvilgostssal remnyeim szerint cskkenteni lehet.
(3) A ksr betegsgek karbantartsa, a mtti elkszts nagyon fontos. Sajnos ma a magyar lakossg nagy rsze elhanyagolja ismert ksr betegsgeit, fel sem tudja sorolni az ltala szedett gygyszereket, st, adott esetben pnz hinyban, vagy tudatlansgbl nem is szedi ket.
(4) Orvostrtneti ttekintssel szeretnk rvilgtani arra, milyen hatalmas s gyors fejlds ll szken vett szakterletem mgtt. Paradoxon, de nha egy-egy felfedezs vszzadokig pihent, amg alkalmazni kezdtk.
Idm korltozott, heti szinten (tlagosan) 64 rt dolgozom a munkahelyemen, ez havonta legalbb 6 alkalommal jelent 24 rs szolglatot. gy honlapomra csak a fennmarad szabad idmben tudok idt sznni. m mindazokrl a kzrdek dolgokrl szeretnk majd szt ejteni, amit egy ember megtehet sajt egszsge rdekben, s ezt nem csak aneszteziolgiai vonatkozsban szeretnm megtenni.
NeMo 2009.03.30

|