Mirt altats? Mirt rzstelents? Pro s kontra
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2009.04.25. 14:32

Amikor egy beteg szmra rzstelentsi mdot vlasztunk, a legfbb clunk az, hogy biztonsgosan rjnk el teljes rzstelensget gy, hogy ez a betegnk szmra is j kzrzetet biztostson s minl kevesebb fjdalommal ssza meg a mtt krli, n. perioperatv szakot.
Mirt altats? Mirt rzstelents? Pro s kontra
Amikor egy beteg szmra rzstelentsi mdot vlasztunk, a legfbb clunk az, hogy biztonsgosan rjnk el teljes rzstelensget gy, hogy ez a betegnk szmra is j kzrzetet biztostson s minl kevesebb fjdalommal ssza meg a mtt krli, n. perioperatv szakot.
Termszetesen minden esetben alkalmazkodnunk kell a mtt tpushoz, s lehetsg szerint olyan mdszert kell vlasztanunk, amellyel pl meglv ksrbetegsgek esetn a lehetsges szvdmnyek veszlyt minimlisra cskkentjk. Amennyiben lehetsges, figyelembe vesszk a beteg akaratt, m vannak olyan slyos ksrbetegsgek, amelyek mellett egyik-vagy msik mdszernk annyira kockzatos lenne, hogy akr komoly egszsgkrosodst is okozhatnnk alkalmazsuk sorn.

Az altatsnak - a beteg szmra - hatrozott elnye, hogy a beteg ntudatt a mtt teljes idejre kikapcsoljuk, semmire sem fog emlkezni. Azonban hatrozott htrnya, hogy brmennyire is idben adunk viszonylag hosszabb hats fjdalomcsillaptkat mr a mtt alatt megkezdve azok adagolst (preemptv analgzia), mgsem tudjuk garantlni, hogy bredskor nem alakul ki fjdalom. Ez is egyni, mint minden reakci. Msik htrny, hogy az altatskor, fknt az breds folyamn szmos szvdmnylehetsg addik. Kezdve az allergis reakcikon, hiszen szmos gygyszert hasznlunk (minl tbb szert kombinlunk, annl kisebb az egyb kros mellkhatsok veszlye, hiszen annl kisebb dzisra van szksg egy-egy gygyszerbl, azonban n a lehetsges allergnek szma). A lgti szvdmnyek ma mr kevsb veszlyesek, mint a narkzis hskorban, azonban - fknt dohnyosoknl, tdbetegeken, asthmsokon, vagy rzkenyebb nylkahrtya mellett - nhny szzalkban elfordulnak. Ha csupn a tervezett mttekrl beszlnk, akkor res gyomor mellett a slyos lgti szvdmnyek, mint pl a flrenyels s az ebbl ered tdgyullads, teljesen kikszblhetk. Ezrt fontos, hogy a mtt s az anesztzia hgyomorra trtnjen, legalbb 6 ra teljen el az elz tkezst kveten.

Termszetesen vannak olyan mtt tpusok, amelyek mindenkppen altatst ignyelnek, ilyenek pl a laparoscopos sebszeti beavatkozsok, a hasi mttek tbbsge, a mellkasi mttek, s a koponyari, valamint gerincmttek.
A srgs mttek legtbbjt is altatsban vgezzk.
Az rzstelentsek legfbb elnye, hogy tbb rs rzstelensget tudunk segtsgkkel biztostani a betegek szmra. Ez legtbb esetben azt jelenti, hogy a mttet kvet 2-3 rban mg fjdalommentesek. Ez fknt az igen rzkeny terletek: pl gttjk mttjeinl nagyon elnys. Az als vgtagi mtteket, kismedencei mtteket (pl urolgiai mttek, lgyksrv) fknt gerinckzeli rzstelentsben javasoljuk. Igen elnys ez akkor, ha viszonylag hosszabb mttre kszlnk, hiszen az altats esetn pl minl hosszabb a mtt s az altats, annl tbb szvdmnyre szmthatunk.

Az rzstelents nem azt jelenti, hogy bren kell lenni betegnknek a mtt idejre. Intravns szereinkkel szenderg llapotot tudunk ltrehozni, amennyiben betegnk ezt ignyli, s egy kellemes bdulatban tlti ilyenkor az operci idejt.
Vannak olyan mttek, amelyekhez kombinlt anesztzit javasolunk betegnknek, ez azt jelenti, hogy a regionlis anesztzit s a mly-altatst egytt alkalmazzuk, kihasznlva ezek minden elnyt a mtt alatt s a mtt utni fjdalomcsillaptsban is.
Honlapomon a tovbbiakban majd rszletesen bemutatom az anesztzik fbb tpusait, kitrve elnyeikre, valamint veszlyeikre is.
|