Spinalis (intraduralis) anesztzia
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2009.05.01. 12:43
Spinalis (intraduralis) anesztzirl beszlnk, ha az alkalmazott rzstelent szert a gerincvelt krllel folyadktrbe (liquortr, gerincfolyadk) adjuk. Hatsa teljesebb s gyorsabb, mint az epiduralis anesztzij, azonban a kellemetlen mellkhatsok kockzata is nagyobb (1:1000 - 1:10000). Gyakorlott kzben a szvdmnyek s mellkhatsok kockzata minimlis, ezek elhrtsa pedig rutin aneszteziolgiai feladat.
Spinalis rzstelents (Spinalis anesztzia, intraduralis anesztzia)
Az altatorvos szemvel: kedvelt, egyszer s knnyen kivitelezhet rzstelentsi mdszer. Egyszeri gygyszerbeadssal 3-4 rs teljes rzstelensg rhet el, a lehetsges gyakoribb mellkhatsok knnyen s gyorsan kezelhetk, mg a komolyabb mellkhatsok-szvdmnyek elfordulsa elenyszen ritka. Az rzstelents hatsa gyorsan (5-10 perc alatt) bell s teljes; nemcsak az rz, de a mozgat idegeket is blokkolja, vagyis idelis mtti krlmnyeket teremt az operl orvos szmra is. Hatstartama a beadott rzstelent szer minsgtl s mennyisgtl fgg, vannak rvidebb s viszonylag hosszabb hats szereink, amelyek kzl vlaszthatunk. ltalban a bupivacaint (Marcaine) hasznljuk, melynek hatstartama tlagosan 2-4 ra, br szlssges esetekben 1-12 ra is lehet. A beadott rzstelent szer milyensgt s mennyisgt egynileg, betegenknt hatrozzuk meg (szerepet jtszik a kor, testmagassg, testsly, ltalnos llapot).
A beteg szemvel: Szmtalan betegemmel folytattam beszlgetst a gerinc-kzeli rzstelentsekrl. Sokan ezek kzl mttjk eltt fltek a szrstl, fltek attl, hogy lebnulhatnak (ezt a tvhitet sajnos mig is szmtalan hozz nem rt ember terjeszti szles krben), fltek attl, hogy bren kell lennik, st, akadt olyan beteg is, aki attl rettegett, hogy fjdalmat fog rezni a mtt ideje alatt.
Mindezekkel a problmkkal dacolva vgl betegeim 95%-a, felvilgostsomat kveten beleegyezett a gerinc-kzeli rzstelentsbe.
Ezeket a betegeket rendszerint mttjk utn meg szoktam krdezni arrl, hogyan rzik, helyesen dntttek-e, amikor beleegyeztek az rzstelentsbe. A vlasz gyakorlatilag minden esetben igenl, mindnyjan kellemesen csaldnak a mdszert illeten.
Mi ennek az oka?
- A szrs technikja: A gerinc anatmijt ismerve a spinalis anesztzia sorn soha nem szrunk magasabban, mint az gyki (lumbalis) 3-4. csigolyakz. Mivel a gerincvel a lumbalis 2. csigolya magassgban vget r, s ez alatt mr csupn a kilp idegek, valamint a gerincveli folyadktr tallhat, ber llapot betegnl annak az eslye, hogy idegsrlst okozunk, gyakorlatilag egyenl a nullval. Az ideg rintse villmcsaps szer fjdalomrzetet vlt ki, amit a beteg azonnal jelez, ilyenkor vltoztatni kell a t pozcijn, hiszen az idegbe adott rzstelentszer valban krosodst okozhatna. (Deformlt gerinc esetn is csak igen ritkn tallkozunk olyan esettel, amikor az ideghez hozzrnk, egszsges gerinc, helyes aneszteziolgiai technika esetn szinte soha nem rintnk kilp ideget sem). Azonban azt is hozz kell tennem, az idegek „okosak”, amikor a beteg jelez, ltalban mr rgen kitrtek a t tjbl.
Vagyis leszgezhetjk: spinalis anesztzia sorn NEM okozhatunk idegsrlst.
- A szrs maga semmivel sem kellemetlenebb, mint egy fogorvosi rzstelents: elszr a brt, a br alatti szveteket rzstelentjk, s csak ezutn keressk fel a gerincveli folyadkteret. A t, amellyel az rzstelentsi eljrst vgezzk, olyan vkony, hogy vezet tt kell alkalmaznunk annak bevezetshez (ha valaki ismeri a gyngyfz tket, azoknl egy kicsit vkonyabb tket hasznlunk, pedig ezek is igencsak kis tmrjek).
- Az a tny, hogy a mttet rzstelentsben vgezzk, nem zrja ki azt, hogy amennyiben a beteg kvnja, intravns gygyszerrel segtjk egy szenderg-alv llapot kialakulst, vagyis a mtt ideje alatt a beteg tudatt mintegy „kikapcsoljuk”. Az ltalunk legkedveltebb szerek hatstartama olyan rvid, hogy a mtt vgre a beteg ber, kommunikl, s ez elengedhetetlen felttele annak, hogy az operatv osztlyra visszahelyezhessk.
- Vgl az a betegcsoport, akik flnek a fjdalomtl. Hadd oszlassam el ezt a tvhitet is: az aneszteziolgusnak az a dolga, hogy figyelemmel ksrje a betegt a mtt teljes ideje alatt. Az operci megkezdse eltt ltalban tbb alkalommal is leteszteljk az anesztzia kiterjedst, s a mtt megkezdst csakis akkor engedjk, ha meggyzdtnk az rzstelentsnk korrektsgrl. A mtt alatt is a beteg brmely panaszra odafigyelnk, mindamellett, hogy objektv mdszerekkel is „ltjuk” a beteg llapott. A beteg visszajelzsei, valamint a vrnyoms, pulzusszm s a vr oxigntartalma alapjn kvetkeztetnk arra, vajon kvn-e brmely beavatkozst betegnk aktulis llapota. Ha igen, termszetesen azonnal lpnk.

Ellenjavallatok:
• szv-s rrendszeri (shock, kiszrads, alacsony vrnyoms)
• brmilyen eredet lgzsi elgtelensg
• bronchospazmus (hrgk grcse)
• kzponti idegrendszer akut megbetegedse (fejfjs, fertzs, agykrosods, stb.)
• gyomor-blrendszeri reges szerv tfrdsa
• br, vagy lgyrsz fertzs a szrs terletn s a kzvetlen krnyezetben
• vralvadsi zavar, vralvadsgtl gygyszer szedse
• periferis ideg funkcijnak zavara
Technika:
Testhelyzet: l, vagy oldalfekv helyzetben vgezzk a beavatkozst.
- Az l beteg lbt szkre tesszk, megtmaszkodik lbain, s gy l, mintha nagyon elfradt volna, vllait leengedi, lazt, fejt elre hajtja, amennyire csak tudja. Mtssegd kollgnk a beteg eltt ll, megtmasztja, figyeli, s gyel arra, hogy a beteg szrs kzben ne mozduljon el.
- Oldalfekv helyzetben a beteg, amennyire tudja, lbait felhzza a mellkasa fel, fejt elre hajtja.
Mindkt helyzetben lnyeges, hogy a fektets, vagy ltets sorn a grnyed helyzettel a csigolyk kzti rsek minl jobban megnyljanak.
rzstelents:
- rzstelentjk a brt s a br alatti szveteket.
- Felkeressk a gerincveli folyadkteret,
s beadjuk a beteg szmra kiszmtott rzstelent szert.
Fontos, hogy a szer beadsa kzben a beteg ne mozduljon el!
rzstelensg:
A spinalis anesztzia „magassga” jl szablyozhat. A legtbben az n. hyperbarikus oldatokat hasznljuk, ezek a gerincveli folyadknl nagyobb fajsly folyadkok, melyeknek a folyadktren belli elhelyezkedst a beteg fektetsvel vltoztatni tudjuk, egszen addig, amg az rzstelent oldat a gerinc szveteihez nem ktdik (kb 15-20 perc).
„Szelektv” anesztzia nincs, vagyis a gerincvelbl kilp sszes rostot blokkoljuk ezzel az rzstelentsi mdszerrel.
A hats a kvetkez sorrendben ll be:
• autonom preganglionaris B rostok (szimpatikus idegrendszer, a kiess hatsa: rtgulat)
• hrz rostok (hideg elbb, mint a meleg)
• fjdalmrz rostok
• tapint rostok
• mlyrz rostok
• vibrtoros rz rostok s a proprioceptiv impulzusok
• motoros (mozgat) rostok
• visszatrs: ltalban fordtott sorrend
• az rzskiess tovbb tart, mint a mozgskiess, s kiterjedse is nagyobb 2 szegmentummal.
(Szegmentum: az a beidegzsi terlet, amelyet egy-egy kilp idegcsoport ellt. A kilp idegcsoportokat csigolyakznknt kell rteni, az anesztzia magassgt is ezek alapjn hatrozzuk meg.)
Az anesztzia magassga:
Mind a beteg, mind az altatorvos, mind a sebsz szempontjbl a legfontosabb tnyezje a gerinc-kzeli rzstelentsnek. ltalban a hrzetet s a fjdalomrzetet, illetve ezek kiesst vizsgljuk, de j teszt a mozgat idegek kiessnek tesztelsre, ha betegnkkel megmozgattjuk a lbujjait, illetve felkrjk, emelje meg a lbt nyjtott trddel. Ha utbbit mr nem, vagy nehezen tudja megtenni, tudjuk, hogy rzstelentnk elrte az L1 (gyki 1-es) szegmentumot. Vizsglhatunk klnfle reflextevkenysgeket is, ezek kiesse is hasznos informcit ad a blokk magassgrl.
Clunk az als vgtagi mttek esetn a kldk magassgnak (Th 10, hti 10-es szegmens) elrse, als hasi mttek (lgyksrv, vakbl, als hasfali srvek, urolgiai mttek: prosztata, hgyhlyag mttjei, stb) esetn a bordav (Th 7 – hti 7. szegmens), mg fels hasi mttek (kldk feletti hasfali srv, vesemttek, stb) esetn az emlbimbkat sszekt vonal (Th4 – hti 4. szegmentum) elrse.
Lehetsges mellkhatsok s szvdmnyek
- Az rzstelents rtgulatot okoz a blokkolt terleten, ezrt a vrnyoms cskkenhet.
- Lassulhat a szvvers (reflexhats)
Ezeket gygyszerekkel, folyadkptlssal jl lehet korriglni, a beteg ltalban szre sem veszi, hiszen a monitoron szlelt jelek alapjn azonnal lpnk ezek elhrtsra.
- Viszonylag gyakori (fknt frfiaknl), hogy a hgyhlyag zrizma nem tud ellazulni, s emiatt vizelet-visszatarts jelentkezik. Gygyszeresen (grcsoldk), illetve a hlyagtjk masszrozsval ez ltalban ttrhet, ha nincs ms md, tmenetileg hlyag-kattert vezetnk be.
- Szintn viszonylag gyakori a hnyinger, hnys, fknt azokban az esetekben, ha a beteg a folyadkfogyasztst tlsgosan korn kezdi meg az anesztzit kveten. Ennek oka, hogy a kiesett szimpatikus beidegzs miatt a vkonybl perisztaltikja fokozdik. Kzrejtszhat, hogy a zrizmok a blrendszerben megnylnak, epeti visszafolys keletkezhet. Amennyiben a mtt sorn a bolygideget (n.vagus) „megpiszkljk”, szintn jelentkezhet hnyinger, hnys.
ltalban rvnyes: hasi mtteket kveten legfeljebb folyadkot fogyasszon a beteg a mtt napjn, s azt is csak akkor, ha az rzskiess mr kldk alatt van.
- Ritka (1:1000 – 1:100000) m igen kellemetlen az n. postspinalis fejfjs. Rgebben, amg vastagabb tket hasznltunk, sokkal tbb esetben szleltk. Viszonylag gyakoribb fiataloknl s nknl, ezekben a csoportokban ezrt, ha lehetsges, inkbb az epiduralis rzstelentst rszestjk elnyben. A postspinalis fejfjs tpusosan a szrst kvet 2-3. napon jelentkezik, fellskor, felllskor, s gynyugalomban elmlik. Forszrozott folyadkbevitel, koffein (kv!), szoros haskt viselse ltalban cskkenti, vagy megsznteti a panaszt, illetve egy n. „spinal por” is ltezik, amely ezt a tpus fejfjst szjon t bevve sznteti. Vgszksg esetn epiduralisan befecskendezett sajtvr injekcival azonnal szntethet. Fontos, hogy minden ilyen esetben az aneszteziolgust haladktalanul rtestsk!!!
- Tlsgosan magas blokk (Th1-4) esetn cskkenhet a szv ltal kipumplt egyszeri vrmennyisg a szv szimpatikus beidegzsnek kikapcsoldsa miatt.
- Ugyancsak tlsgosan magas blokk lgzsneheztettsget, lgzslellst okozhat.
Utbbi 2 szvdmny gyakorlatilag kivdhet az anesztzia magassgnak folyamatos ellenrzsvel, a beteg testhelyzetnek szksg szerinti korriglsval, kell figyelemmel.
Leszgezhetjk teht, hogy a spinalis anesztzia biztonsgos, j mdszer az als vgtagi s kismedencei szervek, valamint bizonyos fels hasi mttek rzstelentshez. Aneszteziolgus szemvel elsknt vlasztand, amennyiben ellenjavallata nem ll fenn, (hiszen mellkhatsai, szvdmnyei sokkal kevsb gyakoriak s slyosak, mint amilyenekkel altats sorn tallkozhatunk) s kizrlag akkor vlasztunk altatst ezeknl a mtteknl, ha betegnk a korrekt felvilgostst kveten is ragaszkodik az altatshoz.
|