kor - Grg orvosls
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2009.06.06. 23:10

A grg klasszikus kor eltti kultrk orvostudomnya titkzatos, zrt tudomny volt. nll orvoslsi hagyomny alakult ki Knban, Indiban, Mezopotmiban s Amerikban. Ebben a korban mg a grg orvosls is mitikus, papi mestersgnek szmtott, egszen az i. e. VIII. szzadig, amikor a grgknl a gygyts feladatt Aszklpiosz, az orvosls istennek papjai vgeztk.
A grg orvostudomny llatok boncolsa rvn mr nagyon korn fontos felismersekre jutott. Felfedeztk pl.:, hogy az rzkels kzpontja az agy. A leghresebb grg orvos Hippokratsz volt. Azt tantotta, hogy a betegsgek nem termszetfltti (isteni) eredetek, hanem termszetes okai vannak. Az orvostudomny feladata a betegsgek megfigyelse, s az gy gyjttt tapasztalatok alapjn val gygytsa.
A grg klasszikus kor eltti kultrk orvostudomnya titkzatos, zrt tudomny volt. nll orvoslsi hagyomny alakult ki Knban, Indiban, Mezopotmiban s Amerikban. Ebben a korban mg a grg orvosls is mitikus, papi mestersgnek szmtott, egszen az i. e. VIII. szzadig, amikor a grgknl a gygyts feladatt Aszklpiosz, az orvosls istennek papjai vgeztk.
 |
Hippokratszt az orvostudomny megalaptjnak tartjk, az korban egyenesen Aszklpiosztl, a gygyts istentl szrmaztattk. Annyi bizonyos, hogy si hagyomnyokkal rendelkez orvoscsaldbl szrmazott. Hippokratsz ksz szigetn szletett, Rhdosz s Kiszsia kztt, nhny tengeri mrfldnyire Knidosztl, ahol egy msik, a kszival verseng orvosi iskola mkdtt.
|
|
Apja Hrekleidsz, kivl orvosknt olyan tekintlyre tett szert, hogy egy legenda gy tudta, sei kztt volt Aszklpiosz s Hraklsz. Anyja Phainaret volt.
A Hippokratsz nv taln ezt jelenti: "ers, mint a lovag". A "Nagy" Hippokratsz nvrokona kt kortrsa: a khioszi matematikus, s az athni tbornok. Felmenihez hasonlan t is orvos-papnak szntk, s mr tizenhron ves korban apja s nagyapja mellett tanult, ez utbbi egyes forrsokban I. Hippokratszknt szerepel. Nem knny dolog rekonstrulni a kszi mester letrajzt a szmos fnnmaradt legenda alapjn.
Ismeretes, hogy vndororvos volt, habr mkdseinek legfontosabb szntere Ksz volt. Trkiban s Thesszliban is tevkenykedett, azt azonban nem tudjuk, hogy gygytott-e Athnban is, br a legenda neki tulajdontja az athni pestis lekzdst. (Egybknt e hres jrvnyrl kidertettk, hogy valsznleg ms, nem pestis jelleg betegsg volt.)
Sokat utazott, szles kr gyakorlatot folytatott, s elmlett a tapasztalati megismersre alapozta. A neve alatt fennmaradt rsokat tartalmazza a „Corpus Hippocraticum” (Hippokratszi gyjtemny), br a gyjtemny nem minden darabjnak hitelessge igazolt. Egyik legjelentsebb munkja az „Aphoriszmoi” (Aforizmk), amelyek blcseleti intelmek, s amelyek kzl tbb mind a mai napig lknt fennmaradt. „Peri arkhaisz itriksz” (A rgi orvostudomnyrl) cm mvt Platn is idzi, mivelhogy filozfijnak termszettudomnyi alapokat adott. Felfogsnak lnyege a gondos megfigyelsen s feljegyzseken alapul tapasztalati tuds nagyrabecslse, s a krnyezet dnt fontossgnak felismerse volt. A gondos megfigyelst flbe helyezte az elmleti spekulciknak. A megfigyelsekbl vont le kvetkeztetseket az egyes betegsgek lefolysra s kritikus napjaira vonatkozlag. Kidolgozta a betegvizsglat mdszertant. Rszletesen lerta egyes betegsgek (tdgyullads, gyermekgyi lz, epilepszia) tneteit. Felvilgosult ltsmdjt tanstja, hogy a „Szent betegsget”, az epilepszit nem holmi dmonok rt hatsnak tartotta, hanem az agy egy bizonyos megbetegedsnek. „Peri aern hdatn topn” (A levegrl, a vizekrl s a helyekrl) cm mve az ltalnos emberismeret fld- s nprajzi kiteljesedshez jrul hozz irodalmi tren s eszkzkkel. Hangslyozta a termszet gygyt erejnek szerept. Nagy jelentsget tulajdontott az egszsg megrzsben a helyes tpllkozsnak s a testmozgsnak.
Hippokratsz minden betegsgben a ngy testnedv – haima (vr), khol (srga epe), melankhol (fekete epe), phlegma (nylka) – arnytalan eloszlst, az ltet testnedvek hibs keveredst ltta (humorlpatolgia). A gygykezelsben pedig a legfontosabbnak a szervezet ellenll kpessgnek nvelst tartotta, rtalmatlan mdszerekkel. Meggyzdse szerint az orvosi mkds alapja az erklcsi tisztasg, az orvosi etika trvnyeinek megtartsa. Hippokratsz irodalmi alkotsait elsknt a grgl r rmai orvos, Galnosz magyarzta a csszrkorban.
A gygytssal kapcsold grg istensgek:
|
Aszklpiosz: Apolln s Kornisz fia, a gygyts s az orvostudomny istene. A gygyts tudomnyt a Plion hegyen l Kheirn kentaurtl sajttotta el, s ezt oly tklyre fejlesztette, hogy nemcsak minden betegsget tudott gygytani, s minden sebet, hanem a holtakat is feltmasztotta.
|
|
|
|
Ezt a kpessgt Athnnek ksznhette, aki kt vegcst ajndkozott neki, Medusza vrvel telve. A Gorg baloldaln fut erekben lv vrrel holtakat lehetett feltmasztani, mg a jobb oldali erekbl szrmaz vrrel lni lehetett, br ez utbbit Aszklpiosz soha nem hasznlta. Mivel senki sem halt meg Hdsz s Thantalosz panaszt emeltek Zeusznl aki Aszklpioszt, mint a vilgrend megzavarjt villmmal sjtotta, de ksbb jbl letre keltette. Kpt Zeusz a csillagok kz emelte, kezben egy gygyt kgyval. Felesgtl pintl szletett gyermekei: Makhan, s Podaleiriosz hres orvosok, Hgeia az egszsg istennje, Iasz a gygyts istennje, Panakeia a nvnyi eredet gygyszerek istennje, valamint Ianiszkosz s Iatrosz gygyt istenek. Szent llata, a megjuls jelkpe, a kgy. lland jelzje: Tisztanev.
|
(Domborm: Asklepios s Hgeia)
Hgieia: Aszklpiosz s pin lenya, Panakeia, Iasz, Ianiszkosz s Iatrosz testvre, az egszsget megszemlyest istenn. Szent llata, akrcsak apjnak, a megjuls jelkpe a kgy volt.
|
|
|
|