Az alexandriai gygyt iskola alapjai - az Ebers paprusz 1.
Gyõry Hedvig - NeMo/dr nemesnyi Mria 2009.06.07. 16:58

Gyry Hedvig: „Az orvossgok kezdete” Az Ebers-papirusz – Egy kori egyiptomi orvosi papirusz 1. rsz
Az kori vilgban klnleges helyet foglalt el Egyiptom. Kt vezreden keresztl a Fldkzi tenger orszgainak vezet hatalmai kz tartozott, majd, amikor politikai ereje lehanyatlott, tudomnyos s kulturlis rtkeivel hdtotta meg a vilgot. Ezek kztt is klnsen nagy becsben tartottk az Egyiptomban mvelt orvostudomnyt.
Gyry Hedvig:
„Az orvossgok kezdete”
Az Ebers-papirusz – Egy kori egyiptomi orvosi papirusz
1. rsz
Az kori vilgban klnleges helyet foglalt el Egyiptom. Kt vezreden keresztl a Fldkzi tenger orszgainak vezet hatalmai kz tartozott, majd, amikor politikai ereje lehanyatlott, tudomnyos s kulturlis rtkeivel hdtotta meg a vilgot. Ezek kztt is klnsen nagy becsben tartottk az Egyiptomban mvelt orvostudomnyt.
|

|
Miutn Nagy Sndor megalaptotta Alexandrit, az ottani npes helln lakossgot is fokozatosan titatta az egyiptomi kultra, s egy sajtos kulturlis kevereds ksrte gazdasgi, politikai s vallsi lett. Grg szellemben rtkelve az egyiptomi kultrt, j vonsokat, jelensgeket emeltek ki s fejlesztettek tovbb, illetve ezeket s az ltalnosan elterjedt nzeteket, ismereteket kzvettettk az Egyiptomon kvli helln vilg fel.
|

|
Ebben a ketts kulturlis miliben virgzott fel az alexandriai orvosiskola, ahov pldul a Kr. u. 2. szzadban a rmai orvostudomny ksbbi mestere, Galnosz is elment tanulni. Itt a hellnisztikus alexandriai orvosiskola hagyomnyait riztk meg s fejlesztettk tovbb vszzadokon keresztl.
Ennek legels mesterei kz tartozott az I. s II. Ptolemaioszok idejn lt, boncolsairl hres s hrhedt Hrophilosz. (Agykutatsainak emlkt rzi a torcula Herophili, egy ma is hasznlatos anatmiai megnevezs.) Az egyiptomi orvosok tudst azonban korbban is nagyra becsltk. A perzsa Kambszszrl s Dareioszrl tudjuk pldul, hogy egyiptomi orvosokkal vette krl magt (Hrodotosz III. 129), s egyiptomi forrsokbl az is kiderlt, hogy I. Dareiosz egy egyiptomi orvost, Udzsa-hor-resznetet, aki ’az orvosok nagyja’ cmet viselte, azzal a feladattal bzta meg, hogy lltsa helyre a szaiszi orvosiskolt. Mg korbban, a ramesszida korban, a hettita kirlyt is kezeltk egyiptomi orvosok.
A fennmaradt kevs rs alapjn gy tnik, hogy az egyiptomiak tudomnyos felfogsa a gygyszat tern az vszzadok viharai ellenre is keveset vltozott. Ragaszkodtak az si, bevlt fogsokhoz, mdszerekhez s alapanyagokhoz, br a rendszerkbe ill, hatsosnak tartott jdonsgokat szvesen tvettk, s szinte szrevtlenl ptettk be korbbi kezelseik menetbe.
Az vatossgot, tartzkodst az si hagyomnyok ltalnos tisztelete indokolta, de annak is ksznhet, hogy a gygyts mestersge szorosan ktdtt a vallsi elkpzelsekhez, amelyek viszont lnyegket tekintve nem sokat vltoztak az kori Egyiptom egsz trtnete folyamn. Az ilyen krlmnyek kztt kialakult orvosetika mdszertani tren termszetszerleg nem tett lehetv nagyarny vltozsokat.
|
Ennek a szemlletnek lehet a kvetkezmnye a legksbb Diodoros Siculus (I. 82) idejre kialakult rendszer, amely szerint, ha egy beteg llapota a hagyomnyos mdtl eltren kezelve romlik, akkor orvost halllal is lehetett sjtani. Br a trvny elzmnyrl nem tudunk, az el-zsiai trvnyhozsban tallhatk az orvosi mestersget z szakemberekre vonatkoz bntetsek, gy a gygytst ltalnosan mestersgnek tekint szemllettel legksbb a perzsa hdoltsg idejn az egyiptomiak szemlyket rinten is szembesltek. Az orvoslsban az eredmnytelen kezels bntetst tanstja pldul a grg Dareiosz-legenda egyik rszlete, miszerint a flrekezelt lbficam miatt kegyvesztett vlt egyiptomi orvosokat karba hzs fenyegette (Hrodotosz III. 132).
|

|
A frakori orvosi kezelsekrl legtbbet az egyiptomi orvosi papiruszok rulnak el. Zmket az jbirodalom idejn jegyeztk le, de ismernk gygykezelsre szolgl elrsokat a megelz korszakbl ppgy, mint a kvetkezkbl.
A szveges emlkek szma viszonylag kevs, tekintve azonban, hogy nmelyik hossza igen tekintlyes, sszessgkben hihetetlenl sok – habr valamelyest egyoldal – adatot szolgltatnak.
Az orvosi papiruszok kztt is kitnik az Ebers - papirusz. A htoldaln olvashat hieratikus feljegyzs I. Amenhotep fra 9. vbl szrmazik, a szveget teht az jbirodalom korai korszakban jegyeztk le.
Egyes szerzk szerint a sebszeti jelleg Smith-papirusszal kzs asszasszifi srbl szrmazik. Annyi bizonyos, hogy mindkettt egyszerre vsrolta meg 1862 krl egy luxori rgisgkereskedtl az amerikai Edwin Smith, majd a hosszabb papiruszt 1872-ben Georg Ebersnek adta el, akire a mai elnevezs utal.
A mintegy 20 mter hossz, 110 oldalas papiruszt Ebers elszr 1873-ban tette kzz, majd kt vvel ksbb elksztette facsimile kiadst is. A tekercs azta is az egyiptomi orvostrtneti kutatsok egyik legfontosabb forrsnak szmt.
|
Az Ebers-papirusz tbb mint 33 nll „knyv”, vagyis papirusztekercs egyms utni lemsolsval jtt ltre.
Az eredeti mveket ma mr nem ismerjk, gy nem tudjuk, a msolk mennyire trekedtek a teljessgre, s voltak pontosak, br a kevs fennmaradt prhuzamos orvosi szveg alapjn felttelezhet, hogy az egyes receptekbe nem sok hiba csszott bele. Rvidtsrl s bvtsrl azonban ilyen krlmnyek kztt nem alkothatunk fogalmat. Az mindenesetre egyrtelm, hogy a forrsknt hasznlt mvek zme tematikus szakknyv volt, amely az egyiptomi orvostudomny egy-egy szakterlett fedte le. Ezek testrszek szerint tagoldtak.
Ez a fajta feloszts si mltra tekintett vissza, mint azt az birodalmi orvosi cmek is mutatjk: pldul ‘has orvosa’, ‘a vgbl orvosa’, ‘a kt szem orvosa’ – s mg igen hossz ideig meg is maradt, mint Hrodotosz lersbl is tudjuk (II. 84).
Az egyes knyvekben tallhat sszes esetet ma nem felttlenl tartjuk sszetartoznak, s nmely knyv mr a maga korban is rezheten tbb klnll m kompilcija volt, amely esetenknt klnbz tmakrket lelt fel. Tbbsgk azonban mai szemmel is egysget alkot. A korabeli orvos szmra, a nhol fellp bels ellentmondsok ellenre is egybefgg tudsanyagot kzvettett, melyben a tjkozdst az oszlopok szmozsa s fejezetcmek is segtettk – br egyes esetekben ezek megnevezse elmaradt.
|
|
Az Ebers-papiruszban tallhat knyvek, a tbbi ismert orvosi papiruszhoz hasonlan, zmkben recepteket foglalnak magukban. Egyes receptek megismtldse kt klnbz knyvben arra mutat, hogy a msol nem vgzett rendszerez munkt, automatikusan, sietsen msolta a kivlasztott anyagot.
Itt is, s a tbbi recept-gyjtemnyben is rendkvl szkszavan, vzlatosan fogalmaztk meg a recepteket:
„Amit azrt tesznek, hogy a tvist kihzzk, ha a hsban van: bebiu darzs fszke, mz, rtenni.” (Eb 726)
A tmrsg egyik megnyilvnulsa az is, hogy a betegsg vagy tnetek megnevezse helyett gyakran csak a „msik” szval vezettk be a recepteket, s sokszor ksbb sem tisztztk a kezels cljt, vagyis, hogy melyik, az elz receptben megemltett betegsg kezelsre szolgl anyagokat soroljk fel. Az elllts mdjt s felhasznlsi tmutatt is csak jelzsszeren emltik.
|

|
|
|
rdemes elolvasni pldaknt nhny „msik”-kal kezdd receptet:


|
Msik: bogncs (?) 1/8 ro, bor 5 ro, amau termse 5 ro, felmelegteni, 4 napig inni. (Eb 78) – a 72. receptbl tudni, hogy a pened-blfreg ellen hasznltk, mint a kvetkez kettt is.
Msik: vrs sr 1, kmny 1, dzsaisz nvny 1, Thot-tolla nvny 1, amau termse 1, tiam nvny 1, perzea termse 1, des sr, megfzni, egy napig inni. (Eb 79)
Msik: szentjnoskenyr termse 1, tej 1, mz 1, senita nvny magja 1, bor, megfzni, ttrni, ngy napig inni. Ez a gyomor kirtse. (Eb 80)
Msik: szentjnoskenyr termse 1, desvzi kagyl belseje 1, zsiradk 1, sszekeverni, masszv gyrni, kiszrtani, sztzzni miutn kiszradt, mindkt szem kls rszre tenni. (Eb 343) – az elz recept szerint „a lts megnyitsa” a clja.
Vrs okker, galenit, finomra trni, szikomrtejjel sszekeverni, azzal sok napig kenni. (Eb 505) – az 504. alapjn a mr kifehredett gsi sebek megszntetsre irnyult az t kvet receptekkel egytt.
Msik: szentjnoskenyrfa lisztje 1, mzzel sszekeverni,bektni. (Eb 506)
Msik: finom vszonktst sszeaprtani zsiradkban, bekenni. (Eb 507)
Msik: tmjn 1, mz 1, bekenni. (Eb 508)
Msik egy seb varasodshoz: lbab, sszetrni, vsznon tszrni, zsiradkkal s mzzel sszekeverni, (bektni gy, hogy) kzben legyen a kls oldalain debit nvny szla, minden nap, amg jobban nincs. (Eb 516) – nylt seb kezelsre szolglt az 515. recept szerint.
Msik: friss khemu nvny, megfzni 1 meszta-folyadkban khuruval (? terms / svny) s anyatejben, a kheszed duzzanat nylsra tenni, amg az magtl le nem esik. (Eb 569) – a kezels cljt az 567-hez (sefutduzzanat) kpest nmileg mdostja a vgn hozzfztt kiegsztssel.
Msik a sntasg legyzsre: kenet nvny 1, bors 1, fenyliszt 1, erjedt datolyasziruppal sszekeverni, a kt lbat bektni vele. (Eb 607) – a 605. recept a lb betegsgeirl beszl, konkrt meghatrozs nlkl.
Msik: kgy levetett bre, megfzni, szttrni zsiradkban, felvagdalt, megftt s zsiradkba nyomott csigval(?), nylsra tenni. (Eb 727) – tvis eltvoltshoz javasoljk a fent idzett 726 alapjn.
|
A rendeltets megadsnak ez a rvidtsi formja, ha sehol sincs az adott recept clja pontostva, persze magban hordozza annak a lehetsgt is, hogy ha az rnok msols kzben figyelmetlen volt, s tugrott egy paragrafust, ahol ppen egy j betegsg vagy szimptma kezelst vezettk be, akkor az elksztett orvossg eredetileg egszen msra szolglt, mint amire a ksbbi felhasznlk ignybe vettk. Felttelezheten ilyen okokra nylik vissza az a nhny eset, amikor azonos recept klnbz rendeltetssel szerepel.
Termszetesen vannak rszletesebb receptek is, s nha ms szakirodalmi mfajok rszletei is beleszvdnek a szvegekbe. Korabeli gygynvnyknyvek szvegeire utal pldul a szenutet nvny (Eb 294) felhasznlsrl szl passzus, vagy a ricinus (Eb 251) gygyszati lersa:
|
|

|
Annak ismerete, amit a ricinusbl ksztenek; amint a rgi rsokban tallhat, s amint hasznos az emberek szmra.
(a) Miutn sztvertk gykert a vzben, annak a fejre teszik, aki beteg. Rgtn egszsges lesz, mint az olyan, aki nem beteg.
(b) Ha pedig hasmenses szklettel szenved ember megrg egy keveset termsbl srrel, akkor megsznik a betegsg az ember hasban.
(c) s bizony termstl meg is n az asszony haja. sszetrni, masszt kszteni, zsiradkkal az asszonyra tenni, s bedrzsli vele a fejt.
(d) s bizony elksztik termsbl olajt azrt is, hogy bekenjk vele azt, akinek uhau brbetegsge van, s ityetyet meg khuau (ti. ezektl szenved), s rossz az llapota. llnak a riumu, mintha semmi sem trtnt volna velk. Hasonlkppen kenccsel kezeli t (ti. az orvos a beteg nt) 10 napig, bekenvn nagyon korn, amg megsznnek (ti. a brelvltozsok). Valban kivl, milliszor (ti. kiprblt).
A ricinusrl tudjuk, hogy magjt, levelt s gykert is lehet gygyszati clra alkalmazni, de az adagolssal nagyon vatosnak kell lenni, mert a mag rendkvl mrgez. A nvny fbb hatanyagai, a ricinolaj-, izoricinolaj-, sztearin- s linolsav gliceridjei, alapveten hashajtk, a belek kitakarti, de emellett brnyugtat s -puht hatssal is rendelkeznek. A ricinust elssorban olaj formjban hasznostjk. Ezekkel a mai megllaptsokkal teljesen sszhangban ll az egyiptomi felhasznls lersa is, mg ha tbb, ott emltett betegsg esetben a pontos azonosts megoldatlan is.
|
Sokszor gondot jelent az utkornak a receptekben felhasznland anyagok mennyisgnek a meghatrozsa: nem ritka ugyanis, hogy ennek jelzse teljesen hinyzik. A leggyakrabban hasznlt mrtkegysg egybknt a ro (kb. 14 ml) volt, s nha a henu (kb. 450 ml) is elfordul. Minden valsznsge megvan annak, hogy ahol nem rnak ki mrtkegysget, csak egsz s trt szmokat adnak meg, oda is a ro rtend. Petrie egyik 18. dinasztia kori satsn kb. 6 ml s 0,1 ml kztes rtartalm mrednykkre akadt, melyek nagysgai tbb-kevsb felezdtek. Felteheten a gygyszati termkekhez is ilyen egysgekkel tudtk adagolni a szksges anyagmennyisgeket.
Szintn sok fejtrst okoznak az orvossgokhoz felhasznlt alapanyagok. Az nyilvnval, hogy svnyi, nvnyi, llati, st emberi termkeket egyarnt szmtsba vettek, de a megnevezett materia medica nem mindig lefordthat.
Nha olyan ritka sz, hogy kizrlag az orvosi szvegekben fordul el. Sajnos gyakrabban hasznlt szavaknl is fellelhetk ilyen bizonytalansgok, mert az sem ritka, hogy egy-egy szrl sem orvosi, sem ms szvegbeli elfordulsai alapjn sem derl ki, hogy valjban mit is takar. A receptek fordtsban megadott idegen szavak ezek hangalakjt tkrzik. Mskor a kutatk tbb helyesnek tn megoldst mrlegelve eltr eredmnyre jutnak. A bizonytalansgot a zrjelben megadott egyiptomi szval, vagy krdjellel szoktk jelezni. A betegsgek s tnetek esetben hasonl helyzet alakult ki.
|
|