Az Ebers-papirusz 2
Gyri Hedvig - NeMo/dr Nemessnyi Mria 2009.06.07. 17:01

Gyry Hedvig: „Az orvossgok kezdete” Az Ebers-papirusz – Egy kori egyiptomi orvosi papirusz 2. rsz
Az egyiptomi orvosi szakknyvek tminak a csoportostsa gyakorlatilag testrszek szerint vagy a dominns tnetek illetve azok jelentkezse alapjn meghatrozott betegsgek szerint trtnt. Lnyegben csak kt csoport alkot kivtelt: anatmiai elvek szerint rtk le s kezeltk az eseteket az gynevezett anatmiai trakttusokban (fenti 33. sz. knyv), s a ksztk szemlynek isteni volta, vagyis teolgiai szempont alapjn gyjtttk ssze ket R orvossgainak az sszersakor (5. sz.).
Gyry Hedvig:
„Az orvossgok kezdete”
Az Ebers-papirusz – Egy kori egyiptomi orvosi papirusz
2. rsz
Az egyiptomi orvosi szakknyvek tminak a csoportostsa gyakorlatilag testrszek szerint vagy a dominns tnetek illetve azok jelentkezse alapjn meghatrozott betegsgek szerint trtnt. Lnyegben csak kt csoport alkot kivtelt: anatmiai elvek szerint rtk le s kezeltk az eseteket az gynevezett anatmiai trakttusokban (fenti 33. sz. knyv), s a ksztk szemlynek isteni volta, vagyis teolgiai szempont alapjn gyjtttk ssze ket R orvossgainak az sszersakor (5. sz.).
|
 |
|
Az gynevezett anatmiai trakttusok (Eb 854–856) az egyiptomi orvosls ok-okozati rendszerbe engednek bepillantani. Az ezek alapjn megismert, tbb iskolra oszl korabeli anatmiai rendszerek azonban lnyegesen eltrnek a mai nyugati orvostudomny ltal kvetett modelltl. Valamennyi alapttelnek tekinti, hogy a szervezetet „csatornk, csvek” – metu hlzzk be, melyek kzpontja a khati-szv. (Volt tudniillik egy msik, ib szval megnevezett szv-fogalom is.) Metunak tekintettek minden, a szervezetben tallhat cs- vagy vezetkszer kpzdmnyt, gy ez a sz egyarnt jelenthetett eret, inat, izmot, szalagot s ideget. A metu-rendszer szmukra elsdlegesnek tartott fontossgt jl tkrzi az els trakttus cme s kifejtse is:
|
A szunu-orvos titkainak a kezdete: a khati-szv jrsnak az ismerete, a khatiszv ismerete. Metuk vannak benne minden tagja szmra. Ami ezeket illeti: „amikor brmely szunu, Szahmet brmely uab papja vagy brmely varzsl kt keznek ujjait a fejre, a halntkra, a kezekre, az ib-szv helyre, a kt karra vagy a kt lbra teszi” – mindezzel a khati-szvet vizsglja. Mert annak vannak metui minden tagja szmra. Az beszde [ti. a khati-szv] az, ami valamennyi tagban megtallhat (Eb 854 a, 99,1-5).

(Szahmet istenn brzolsa reliefen)
A bevezet alapjn ebben az els anatmiai trakttusban a pulzus mrsrl van sz a szv vizsglata rdekben, mgpedig mindhrom, klnbz szemllet, gygytssal foglalkoz szakma kpviseli:
-
a (vilgi) orvosok,
-
Szahmet istennnek a templomokban a liturgikus feladatok elltsa mellett gygytssal is foglalkoz als papsga, s
-
az istenvilgot mgikus ton befolysolni igyekv, amuletteket alkalmaz s klnbz, szemlyre szabott vd rtusokat vgz varzsl.
A mrs alapjn a metu jelen esetben mai fogalmaink szerint a vrereknek felelnek meg. Ennek ellenre mgis flrevezet lenne a trakttusban folyamatosan gy fordtani, mert mr a kvetkez egysgek rtelmetlenn vlnnak:
Ngy metu van a kt orrlyukban. Kett az, amely a vladkot adja, kett az, amely a vrt adja. (854b, 99,5-6) – Ezeket kt rnek s kt kirt csatornnak lehet rtelmezni.
Ngy metu van kt halntka belsejben. Amelyek htul vannak, azok adjk a kt szem vrt. A kt szem minden betegsge bennk keletkezik, mivel [ti. metui] nyitottak a kt szem szmra. Ami azt illeti: „a vz, amely bellk jn”, a szem kt, pupills risze adja azt. Ms monds: az alvs teszi ezt a kt szemben. (854c, 99,6-10)

Az itt emltett 4 metu kzl kett lehetett csak „htul”, mivel a metu-kat mindig prosval kpzeltk el. Ezek voltak teht a betegsget is okoz csatornk. Valsznbbnek tnik, hogy szerintk szintn ezek szlltottk a knnyet (br bizonyosak nem lehetnk), mivel a msik prrl nem szl a szveg, s a vz s vr pldul a mj esetben is ugyanazon a rendszeren haladt vgig. Ha helyes ez a kvetkeztets, akkor a nem „htul” lev metuk vlhetleg a szemidegekkel azonosak. A „ms monds” megjells pedig arra vonatkozik, hogy a szveg lejegyzi legalbb kt klnbz forrsmunkt hasznltak fel, s a szemben keletkezett folyadk rtelmezsben kt eltr vlemnnyel tallkoztak.
Ngy metu van, amelyek a fejen sztoszlanak. A halntkon kapcsoldnak ssze. Ezek okozzk azutn a kopaszodsi lyukat s a zsrosodst. Ezt okozzk kifel. (854d, 99,10-12)
A metu rtelmezse itt egyelre rejtlyes. Mivel az arc rszeit a tbbi egysgben sorra veszik, itt a fej flek kztti hts rszt, vagyis a norml krlmnyek kztt hajjal bortott koponyt behlz metukrl beszlhet csak a szveg. Ennek megfelelen a kopaszodsi lyuk nyilvnvalan az erteljes hajhullsra vonatkozik, s a zsrosods szintn a fejbrrel s hajjal llhat kapcsolatban.
|
Az egyes knyvek terjedelme nagyon eltr, a megadott esetek szertegazk: gyakorlatilag mindenfle betegsget magukban foglalnak a kgymars s mrgezs kivtelvel. Ezekkel egy egszen klnleges orvosi szveg, a 30. dinasztia korbl szrmaz brooklyni papirusz foglalkozik, illetve szmos gygyt mgikus szveg – sokukat az gynevezett Hrusz-tblkon s gygyt szobrokon rktettk meg. Megelzsre s kezelsre egyarnt szolgltak. A mdszerek folyamatossgt jelzi, hogy mr a Piramisszvegekben megtallhatk a vzukat alkot rolvassok.
|

Hrusz slyomisten
|
Az Ebers-papirusz knyveinek egy rsze specilis tmakrket r le, amelyek nyilvn valamelyik szakorvosi terlet rszt kpeztk (pldul szemszet, flszet, belgygyszat, brgygyszat, sebszet, stb.), mshol gygyszati szempontbl csak tvoli hasonlsg mutatkozik a kzs cm alatt felsorakoz egyes receptek kztt (pldul valamennyit isten ksztette), vagy az sem, mivel gyjtemnyes munka lvn innen-onnan sebtben sszeszedett receptek kvetik egymst. A betegsgeket rendszerint a tnet jelentkezsnek helye szerint csoportostottk. gy kerlhetett pldul a mjmegnagyobbods a gyomorbetegsgek kz, annak ellenre, hogy a tnetek okozjnak az egyiptomi orvosok is a mjat tartottk, s szmon tartottk, st nll knyvben rgztettk is a mj kezelst.
Az Ebers-papirusz rnoka egy egsz tekercset ltott mg a mj bajairl – igaz, mindssze t esetet msolt le.
Ma mr kiderthetetlen, hogy eredetileg milyen hossz volt ez a knyv, illetve mirt ennyit msoltak le belle. Csak az vilgos, hogy a mjat nemcsak elklntett anatmiai egysgknt tartottk szmon, hanem felismertk nhny elvltozst, s bels terpival megprbltk kihajtani belle a mreganyagokat. Az t fennmaradt lers legalbbis errl tanskodik, mint pldul:
A mj kezelsre szolgl orvossgok kezdete: fge 1/8, perzea termse 1/8, szlszem 1/16, felhastott szikomrfge 1/8, flditk termse 1/16, gumi 1/32, tmjn 1/64, zszsa 1/64, vz 15 ro, jjel a harmatnak kitenni, ttrni, ngy napig inni. (Eb 477, 67,7-9)
|
A gyomorbetegsgekrl szl knyv passzusai szerkezetkben ersen eltnek a fenti receptektl. A didaktikus szesau (‘jrtassg’) mfajba tartoznak, melynek szerkezete az egyiptomi orvosok vizsglati s kezelsi mdszert kzvetti szmunkra: szbeli anamnzis s manulis vizsglat utn jn a diagnosztizls s a gygykezels lehetsgeinek mrlegelse, ezt kveti az elrt kezels lersa s annak vrhat eredmnye, esetleg tbb lpcsben.
Az Ebers-papiruszon a daganatokat s duzzanatokat jegyeztk mg le ezzel a mdszerrel. Mint orvosirodalmi mfaj, a szesau jellemzi mg a Smith-papirusz eloldalt, de ritkbban ms papiruszokon is elfordul.

Izisz
|
Gyomorbetegsgben val jrtassg:
(a) Ha megvizsglsz egy embert gyomra elzrdsval, s nehezre esik a kenyr elfogyasztsa, hasa szk, ib-szve gyenge a jrsra, mint az olyan ember, aki a vgbl tau lzval beteg, akkor fekve nzd meg t. Forrnak fogod tallni a hast, s elzrds lesz a gyomrban. Akkor mondd erre: ez a mj esete.
(b) Akkor kszts gygyfvekbl titkos szert, amit a szunuorvosok ksztenek: pahszerit nvny, datolyamag, szszekeverni, vz fltt ttrni, s ngy napig itatni az emberrel, hogy kirtsd a hast.
(c) Ha azutn ez megtrtnt, s ha a kt csatornt gy tallod a hasban, hogy a jobb oldalon forr, a bal oldalon hideg, akkor mondd erre: a betegsg evst leverte.
(d) Akkor ismteld meg, s miutn megvizsgltad, hidegnek fogod tallni a hast a vgig. Akkor mondd: Mja nyitott, s vizes lett. Elfogadta az ember a szert. (Eb 188)
|
Vagyis ha azt szleltk, hogy a gyomor mrete sszeszklt, a pciens lzas volt, tvgytalan, hasfjsrl panaszkodott, akkor a szunu volt a megfelel szakorvos. az elrsok szerint lefektette, hogy kezvel kitapinthassa a bels szervek helyzett, majd a diagnzis megerstse utn hashajtt rt el. Vrakozsa szerint ettl a beteg megknnyebblt, llapota javult – mr csak a mj oldaln volt gyulladt –, de mg nem jtt rendbe. A kvetkez hashajt hatsra azonban helyrellt a rend: ismt vz tlttte meg a mj metuit, amint az elkpzelsk szerint egszsges llapotban termszetes volt.
|
Az orvosi gyakorlat racionlis oldala mellett rendkvl fontosnak tartottk annak vallsi s mgikus vetlett is. Mr az is jelzi az irracionlis szfra fontossgt, hogy az Ebers- papirusz els hrom paragrafusa rolvass: elszr a kts, pakols, kencs vagy brmilyen ms orvossg felhelyezsekor,
majd a kts levtelekor hangzottak el mondsok, vgl akkor, amikor a beteg megitta az orvossgot.
Ms orvosi papiruszokon is olvashatk hasonl rolvassok, st a Hearst-papirusz, amelyet III. Thutmosis idejre kelteznek, a felhasznlt anyagokra (H214-216) s a mrtkekre (H212-213) is kzl varzsigket. Ennek alapjn felttelezhet, hogy az orvos a gygyszer sszelltsakor valamennyi, a munka sorn felhasznlsra kerlt trgyra, anyagra rolvasott, s a gygyszer ksztse, a beteg vizsglata s kezelse kzben sem feledkezett meg ezekrl a tevkenysgekrl. gy, br szmszerleg kevs mgikus szveg tallhat az Ebers-papiruszon, mgis nyilvnval, hogy annak felhasznlsakor is jelents mgikus tevkenysg kapcsoldott a kezelsekhez.
|

(Heliopolisz)
A mondsok kezdete az orvossg felhelyezsre az ember brmely testrszre:
Hliopoliszbl jttem, a nagy hz nagyjaival, a vdelem uraival, az rkkvalsg uraival. Szaiszbl is jttem, az istenek anyjval. Nekem adtk vdelmket. Ezek az n mondsaim, amiket a Mindenhat ksztett, hogy egy isten, egy istenn, a halott frfi s halott n – kedv szerint folytatva – akik az n ezen fejemben, az n ezen nyak(csigolyi)mban, az n ezen vllaimban, az n ezen hsomban, az n ezen testrszemben vannak, azok hatst megszntesse, s megbntesse a rgalmazt, az elljrjt azoknak, akik az n ezen hsomba hagyjk belpni a zavart, a szorongst ezen testrszembe, mint olyan valamit, ami az n ezen hsomba belp, az n ezen fejembe, az n ezen vllamba, a testembe, az n ezen testrszembe.

(A heliopoliszi isteni kilencsg)
Rhez tartozom. mondta: n vagyok az, aki vdeni fogom t [a beteget] ellensgeitl. tmutatja Thot: teszi, hogy az rs megszlaljon. kszti a szveggyjtemnyeket. nyjtja a hasznos tudst a szakrtknek, az orvosoknak, azoknak akik a ksretben vannak, hogy feloldjk ket [ti. a betegeket a betegsg all], akitl azt akarja egy isten, hogy az [orvos] t [ti. beteget] letben tartsa. Akkor kell mondani, amikor orvossgot tesznek r az ember brmely testrszre, amely beteg. Valban kivl, milliszor. (Eb 1, 1,1–11 = H 78 6,5–11, Kkosy Lszl fordtsa)

Re

Neit
|
A rszletbl is kiderl, hogy az orvosi kezelsek sikert az istenek – eszerint az orvosiskola szerint legfkppen a hliopoliszi R, msodsorban a szaiszi istenn, Neit – hatroztk meg, vagyis a fizikai beavatkozs eredmnye nmagban bizonytalan volt. Ezrt felttlenl szksg volt a transzcendens erk bevonsra, ami annl is inkbb termszetes volt, mivel magukat az elvltozsokat, betegsgeket is msvilgi lnyek behatolsaiknt vagy negatv hatsaiknt rtkeltk, s ezek ellen csak azokhoz hasonlatos, de hatalmasabb lnyek nyjthattak vdelmet. A mindenhat R volt az, aki az orvost kivlasztotta, s szakismeretekkel elltta, mivel hozz tartozott, mintegy az papjnak szmtott.
Ez utbbi tevkenysget nem szemlyesen vgezte, hanem a blcsessg s az rnokok istennek, Thotnak a kzremkdsvel.
Mind az orvosnak, mind a pciensnek, akinek a jelenltben a rolvass elhangzott, szem eltt kellett azonban azt is tartania, hogy minden tuds, igyekezet hibaval volt, ha valakinek a sorst az istenek mskpp rendeltk el.
|

Thot
|
Gygykezelsek esetn termszetesen nemcsak rolvassok, hanem mgikus rtusok s eszkzk is elkerlhettek.
A hagyomnyosan orvosi papiruszknt szmon tartott szvegekben azonban ezek mennyisge csekly, tekintve, hogy ellltsuk s felhasznlsuk a kpzs egy msik rszterlett alkotta, amely nll mgia-irodalmi mfajokkal is rendelkezett. Ezeknek a gygyt-mgikus szvegeknek egy rsze jelents racionlis elemet is hordoz, mint pldul a londoni orvosi papirusz, tbbsge azonban nem, vagy alig r le mai rtelemben vett orvosi tevkenysget.
Br sszefgg mgikus szveg kevs kerlt az Ebers papiruszba, mgikus elem bsgesen tallhat: szmos recept hasznostott olyan gygy-anyagokat, melyekhez szles kr mgikus kpzetek trsultak. Az egyik szembetegsg esetben pldul a kvetkezket olvashatjuk:
|

Hathor s Szeth
|
Msik az adet betegsg megszntetsre a szemben: pelikn rlke 1, als-egyiptomi s 1, tmjn 1, masszv gyrni s a szem belsejbe tenni. (Eb 365)
Az adet betegsget Leca a kszhrtyval azonostotta, de az is elkpzelhet, hogy a szaruhrtyn megjelen fehr foltokat jelli. A betegsg neve alapjn az egyiptomi emberek a krokodilra vagy annak dhng viselkedsre aszszociltak, s ez a kpzet a kezelsben is szerepet jtszott: a flelmetes vad ell csak komoly ldozatok rn lehetett megmeneklni – a vres hs elvonta figyelmt kiszemelt, m mg p ldozatrl.
A pelikn, mint jslsra kpes llat, istenn, a halottak anyja kpes volt akr nfelldozs rn is megvdeni gyermekeit. Erre lehetett itt is szmtani, ha rlke, annak undort volta miatt, nem volt nmagban is elegend az rt szndk lny, „az sz” (ti. krokodil) elzsre, akit gyakran azonostottak Szthtel, vagy fival, Megval. Ez a motvum szmos krokodilharaps ellen szl rolvassban megtallhat.
A s a mtosz szerint „Szth habja” volt, ezrt nha tiltott telnek is tekintettk. A hab kpzet taln egy Rozetta krnykn rgebben jl megfigyelhet jelensghez kapcsoldott: a jliusi nagy hsgben a talajt foltokban kicsapdott s-sznyeg bortotta, amely egy id mlva eltnt. Ez a kp igen jl illett a lts kzben, vagy a szemen szlelhet fehr foltokhoz.
A harmadik alapanyag, a tmjn, nevben is „isteni” volt. A templomi liturgik elmaradhatatlan anyagaknt az istenek megbktsben elengedhetetlenl fontos szerepet jtszott. Ez pedig az orvosi tevkenysg alapvet cselekmnye volt, csak a megbklt istenek akarhattk a betegek gygyulst.
A felsorolt anyagok gy valamennyien specifikusan az adott betegsghez kapcsold mgikus kpzetek mgikus ellenanyagainak tekinthetk.
Mgikus kpzetek persze nemcsak llatokhoz, illetve azok testrszeihez, termkeihez kapcsoldtak, hanem svnyok s nvnyek is rendelkeztek isteni patrnussal, kapcsolattal vagy mgikus ervel.
|
Klnsen vilgosan kidomborodik ez pldul olyan kifejezsekbl, mint ‘Hthor, a malachit rnje’, szaur – a ‘nagy varzslat’ nvre hallgat svny, vagy a szeneb – ‘egszsg’ formjban megnevezett nvny. Ilyen s hasonl anyagok szmos receptben fellelhetk az Ebers-papiruszban s msutt.
|
|