Ebers - s egyb orvosi papiruszok - Mirt nagy jelentsg az Ebers - papirusz ?
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2009.06.07. 17:11

Az Ebers - papirusz i.e 1550-bl, Egyiptombl szrmazik.
Jelentsge, hogy az els olyan - sszefoglal - rsos orvosi emlk, amely teljes egszben fennmaradt.
Jelenlegi ismereteink szerint az Ebers- papirusz (amelyet George Ebersrl neveztek el) nem csupn egy srgi egyiptomi orvosi szveg (Krisztus eltt 1550-bl); hanem a legrgebbi ismert (teljes) fennmaradt orvosi knyv, amely ltezik.
Az Ebers - papirusz i.e 1550-bl, Egyiptombl szrmazik.
Tovbbi rsos emlkek is maradtak rnk, azonban ezek vagy tredkesek, vagy csupn egyetlen szakgra vonatkoz ismereteket mutatnak be:
ORVOSI PAPIRUSZOK
A kt legkorbbi papirusz a Kahun s a Gardiner tredk (kb. i.e. 2000-bl), amely a nk, gyerekek s a marhk betegsgeivel foglalkozik. A kt leggyakrabban emlegetett papirusz az Edwin Smith papirusz s az Ebers papirusz, amelyeket i.e. 17-16. szzadra lehet datlni. Az Edwin Smith papirusz abbl a korbl szrmazik, amibl a Rhind matematikai papirusz.
Kpek: Kahun tredk, Gardiner tredk, Edwin Smith paprusz, Rhind matematikai paprusz
Berlin papirusz
"...talltatott kori rsokban, dokumentumokat tartalmaz ldban, Anubisz lba alatt Ltopoliszban Usephais Fra uralkodsa alatt, aki halott; halla utn Sened Frahoz kerlt, aki halott, mert annak kivl... Az rva volt szent rssal, a kivl orvosok fnke, Neterhotep ltal, {aki ksztette} a knyvet."
Berlin paprusz
Ebers papirusz
Az Ebers papiruszt hasonlan az Edwin Smith papiruszhoz, Edwin Smith vsrolta 1862-ben Luxorban. Az homlyos, hogy kitl vsroltk meg ezt a papiruszt, de azt mondtk, hogy egy mmia lbai kztt talltk a thbai nekropolisz Assassif kerletben. A papirusz legalbb 1869-ig Edwin Smith gyjtemnyben volt, ami az antik keresked katalgusban szerepelt, s - egy nagy orvosi papirusz Edwin Smith, egy Luxorban l amerikai farmer birtokban - szveggel volt hirdetve. 1872-ben Georg Ebers egyiptolgus megvsrolta a papiruszt, ami rla kapta nevt. 1875-ben Ebers publiklta hasonmst egy angol-latin sztrral s bevezetvel egytt.
Az Ebers papirusz, amely (108) 110 hasbot tartalmaz (hasbonknt kb. 20-22 sor), sszesen pedig 2289 sort, messze a leghosszabb orvosi papirusz. Mintegy 20,23 m hossz s 30 cm szles tekercs. 877 lers tallhat benne betegsgekrl s tnetekrl. I. Amenhotep uralkodsnak 9. vben keletkezett (kb. i.e. 1534-ben). Ez a dtum az Edwin Smith papirusz ltez msolathoz kzel ll, mgis azt sugallja, hogy sokkal korbbrl ered. A 856a sorban ez ll: "A wekhedu vezet knyv az ember minden vgtagjrl rt. Anubis kt lba alatt talltk Ltopoliszban s hoztk Dennek, Als- s Fels Egyiptom kirlynak felsgnek." Az Als-Egyiptomi Den-re val hivatkozs egy trtnelmi anakronizmus, amely azt sugallja, hogy az eredeti az 1. dinasztiban keletkezhetett.
Ebers paprusz
Az Edwin Smith papirusszal ellenttben az Ebers papirusz szmtalan olyan klnfle orvosi szveget tartalmaz, amelyet csak a ksbbiekben rendszereztek, ami magyarzatot ad a fent emltett szemelvny megjelensnek idejre. Nagy szmban r le krtani javaslatokat a blepharitis, chalazion, ectropion, entropion, trichiasis, pinguecula, leucoma, staphyloma, iritis, ophtalmoplegia, dacryocystitis stb. betegsgekre. A papirusz szerkezetileg sorokra van osztva, mindegyik blokkokba rendezve, amelyeket specilis orvosi betegsgekkel cmeztek meg.
Az Ebers papirusz a kvetkez tmakrket tartalmazza:
1. Orvosi gygykezelsek eltti rolvasst, amely nveli az orvossg hatkonysgt.
2. Bels betegsgeket, szem betegsgeit.
3. Brbetegsgeket.
4. Szlssges betegsgeket (a fej, torok, fogak, orr, fl betegsgeit s a kozmetikt).
5. Ni betegsgeket.
6. Anatmiai, orvostudomnyi, s patolgiai ismereteket s szmagyarzatot.
7. Sebszeti eseteket.
Az 1-3. sor mgikus szvegekhez kapcsoldik, amelyek jelentse megvd a termszetfeletti erktl, segtsget nyjt a gygykezelsben s a diagnzisban. Ezeket azonnal egy nagyobb szakasz kveti, amelyben a gyomor (khet) betegsgeit trgyalja, az 50-85. sorban pedig a bels parazitkra sszpontost. (Bryan 1930:50). A brbeteg-sgek az elrt orvossgokkal egytt hrom kategriba vannak szedve: irritatv, hml s gennyedz. Ezek a 90-95. s a 104-118. sorban szerepelnek. A vgblyls betegsgei az emsztsi szekciban vannak, amelyet a 132-164. sor fed le. A 187. sorig a papirusz kveti az elrt szabvnyos felsorolst, amelyek knnytst nyjtanak a betegsgekhez. De a betegsgeket magukat gyakran klnbzkppen is le lehet fordtani. Nha a tnetek meg-ismert formit veszik, mint ellenszert, de gyakran specilis betegsgek idszakai lehettek, mint a wekhedu vagy az amelyeknek nagyon homlyosan maradt fenn jelentsk.
A 188-207. sorok tartalmazzk a "gyomor knyvt", ami feltn vltst jelent stlusban az Edwin Smith papirusz tartalmhoz kpest. Csak a 188. sornak volt cme, mgis minden sorban volt egy "ha megvizsglsz egy embert" kifejezs, ami jellegzetes hasonlsgot mutat az Edwin Smith papirusszal. Ettl a ponttl kezddnek a diagnzisok fellltsai, de nem a prognzisok. A 207. sor utn a szveg stlusa visszavlt az eredetihez, ahol a szvrl tart rvid rtekezst (208-241).
A 242-247. sor orvossgokat tartalmaz, amelyek hrnvre tettek szert, mert szemlyesen hasznltak a klnfle istenek is. Csak a 247. sor tartalmazott a fent emltett rszbl zisszel kapcsolatos specilis diagnzist, hogy a R fejben lev betegsgre orvossgot teremtett.
A kvetkez rsz a fejjel kapcsolatos betegsgeket emlti, de az istenek orvossgaira val hivatkozs nlkl. A 250. sorban a migrnre val gygykezelst folytatjk. A folytats a 251. sorral flbeszakad, ahol a gygyszereket a betegsgeknl jobban kzppontba helyezi. A leghihetbb egy gygyszerknyvbl kszlt kivonat, ahol a sor gy kezddik: "Annak a tudomnya, amit degembl (valsznleg ricinusolaj) ksztenek, amit a rgi rsokban talltak, s ami hasznos az emberek szmra".
A 261-283. sor a vizelet szablyos folysrl beszl, majd az orvossgok kvetik "amit okoz a szv, azt tveszi a kenyr". A 305-335. sor a khgs klnbz formira ajnl gygyszereket, valamint egy genew nev beteg-sgre.
A szveg a htralv rszben a hajra vonatkoz orvosi aggodalomra okot ad llapotokat vitatja meg (437-476. sor), a traums sebeslseket, mint pldul a meggs, s a sebeket (482-529. sor), s olyan szlssges eseteket, mint a lbujjak, ujjak, lbak betegsgeit. A 627-696. sor azt tartalmazza, hogy a metut hogyan lehet ersteni s ellaztani. A metu pontos jelentse zrzavaros. Jelenthet hitvny res ednyt vagy pedig izomszvetet. A papirusz ezutn a nyelv betegsgeivel folytatja a sort (697-704. sor), brgygyszati dolgokkal (708-721. sor), fogszattal (739-750. sor), a fl, orr , torok betegsgeivel (761-781. sor), majd a ngygyszattal (783-839. sor).
Recept rossz ltomsok ellen: az Ebers papiruszbl: "Vgy egy vizet, amely hrom disznszemet tartalmaz, igaz antimon, vrs lmot, termszetes mzet, mindezekbl 1 rot; keverd ssze szpen amg masszv nem srsdik, majd tedd a beteg flbe, s azonnal meggygyul. Csak csinld s megltod. Valban kivl! Mondd mell a kvetkez szveget: Elhoztam ezt, amelyet alkalmaztam az amott ln. Ptolja a borzaszt szenvedst. Ktszer."
Edwin Smith papirusz
Az Edwin Smith sebszeti papirusz ktsg kvl egyike a legjelentsebb dokumentumoknak, amely hozztartozik az kori Nlus Vlgy orvoslshoz. 1862-ben adta el Mustafa Agha ezt a papiruszt Edwin Smith-nek. Smith kalandorknt, antik kereskedknt s pnz klcsnzknt rt errl. (Dawson s Uphill: 1972). Smith azzal vlt hress, hogy tancsokat adott arrl, mi az antik hamistvny s mi nem. (Nunn 1996:26) Brmely egyni vlem-nye t hitelestette, amelyet azonnal elismertek, s a szveget, ami arra vonatkozott, kihoztk ksrleti fordtsban. Hallkor, 1906-ban nvre adomnyozta a papiruszt a maga teljessgben a New York-i Trtnelmi Trsulatnak (New York Historical Society). A papirusz most a New York-i Tudomnyos Akadmia gyjtemnyben tallhat. 5 m hossz s 33 cm szles, de a bevezet elg hossz, 4,7 m. Ez tbb piramisok eltti szvegnek a msolata, s taln mg korbbi.
1930-ban James Henry Breasted, a Chicagoi Egyetem (University of Chicago) Keleti Intzetnek (Oriental Institute) igazgatja publiklta a papiruszt facsimilvel (hasonms kiadvnyal), msolva, angol fordtsban, kommentrral s bevezetvel. Ezt a ktetet ?orvosi jegyzetekkel Dr. Arno B. Luckhardt ltta el. A Breasted fordts egyedlll a maga nemben.
Edwin Smith paprusz
Az Edwin Smith papirusz az Ebers papirusz utn a msodik leghosszabb papirusz: 17 hasbot tartalmaz (377 sort) a rektjban s 4,5 hasbot (92 sort) a verzjban, sszesen 469 sort. A rekt s a verz is kzzel van rva kzp-egyiptomi stlusban. Kb. i.e. 1700-ban keletkezett, de alapjul az birodalmi rsok szolgltak, amelyek Imhotep idejbl valk voltak. Ez a szemszetrl a legrgebbi ltez dokumentum., br az Ebers papirusz teljesebb s alaposabb. Azonfell a legtbb anyag a kzi sebkezelsrl szl, amelyet a hadsereg sebszei vihettek magukkal. Ez a papirusz megcfolja azt a gyakori hiedelmet, hogy az egyiptomiak nem voltak meghitt kapcsolatban az anatmival. A papirusz demonstrlja elrehaladott ismereteiket a mindenfle sebkezelsben. Mr hasznltak sebtapaszt, varrst, a trsekhez hasznlt gipszet valamint az orvosi technikk hasznlatt. Valsz-n, hogy e papirusz eredeti szvegt maga Imhotep rta, de nehz elhinni, hogy ez mind egy ember rtelmbl fakadt. Ezidig csak ht orvosi papiruszt ismernk.
A fejjel s a koponyval indul az rtekezs, az orrtl lefel a nyakig alkalmazand eljrsokkal, arc, fl, kulcs-csont, humerus, mellkas, vllak, gerincoszlop, ahol a szveg megszakad, s adokumentum befejezetlen marad.
Kahun A papirusz (Kahun ngygyszati papirusz)
A Kahun papiruszt Flinders Petrie fedezte fel 1889 prilisban Lahun fajjumi oldaln. A vrosban a Kzp-Birodalomban jlt uralkodott, fleg II. Amenemhet s kzvetlen utdjnak uralkodsa alatt. A papirusz rektjban ez idszak van datlva, amely III. Amenemhet 29. uralkodsi vtl kezddik (kb. i.e. 1825). Griffith publiklta a szvegt fakszimilben hieroglif msolattal angolra fordtva 1898-ban, ami most a londoni University College-ban tallhat.
A ngygyszati szveg 34 szakaszra oszlik, amelyek kzl az els 17 kznsges formtum. Az els 17 cmmel indul, amelyeket a tnetek rvid lersa kvet rendszerint, de nem mindig a nemi szervek.
A msodik rsz a harmadik oldalon (hasbon) kezddik, s 8 szakaszt tartalmaz, amelyek szinte rthetetlenek, mert mindkt ltez nyelven msoltk le. Ennek ellenre a szmos szakasz kellen rthet. A 19. szakasz elismerssel beszl azokrl, akik szlni akarnak; a 20. szakasz a ferttlentssel foglalkozik, amely fogamzst okozhat; s a 20-22. szakasz a fogamzsgtlsrl szl. Ebben a fogamzsgtlsra krokodilrlk, 45 ml mz s savanytej keverkt ajnljk.
A harmadik rsz (26-32. szakasz) a terhessg megllaptsval foglalkozik. Egy mdszer, hogy hagymagumt kell mlyen belenyomni a pciens hsba. Pozitv eredmnynl a pciensnek hatrozottan illatosnak tnik.
A negyedik s egyben utols rsz kt olyan szakaszt tartalmaz, amelyek az elz kategrikba nem estek bele. Az els a terhessg alatti fogfjs gygykezelsrl r, a msodik lerja, hogy mi a tnete, ha fekly keletkezik a hlyag s a vagina kztt "egy kellemetlen helyen": mrtktelen vizelet.
Londoni papirusz
Tutankhamon korabeli papirusz, amely gygyszerrecepteket s varzsszavakat tartalmaz anyk s gyermekeik szmra. A seb vrzsnek ellltsra nemcsak varzsigt kzl, hanem amulett alkalmazsra is tmutatul szolgl.
Londoni paprusz
"Ezt a knyvet jszaka talltk, amely beesett {Khemnis} templom udvarba, mint az istennk titkos tudomnya, e templom felolvas papjnak a kezbe. me, ez a fld sttsgben van, s a Hold ragyog e knyv minden oldalbl. Ezt csodaknt vittk {Khufu} Fra elbe."
Az eredeti cikk Szrmazsi helye: Thabet Mona oldala
|