A Homeosztázis
A homeosztázis a belső környezet dinamikus állandóságát jelenti, az élő szervezetek egyik legfontosabb jellemzője.
Canon vezette be a fogalmat. A belső környezet dinamikus állandósága és stabilitása alatt a megfelelő tápanyag-ellátottságot, a légzési gázok szükséges mennyiségét és minőségét, a testfolyadékok megfelelő mennyiségét, minőségét (térfogat, ionösszetétel, kémhatás, hőmérséklet, ozmotikus nyomás) és a védekező módok meglétét, megfelelő működését értjük.
Ezeket az „összetevőket” az önfenntartó működések biztosítják az élő szervezet számára, a hormon- és az idegrendszer segítségével, amelyeket együttesen önszabályozó működéseknek nevezünk.
A dinamikus állandóságra azért van szükéség minden élő szervezet számára, mert a sejtek csak az ősi körülményekhez (az élet megjelenésének ideje) hasonló környezetben képesek létezni és működni, tehát kimondhatjuk, hogy a sejtek számára „életfeltétel” a belső környezet dinamikus stabilitása/állandósága, amely az ősi környezethez -ősóceán - hasonlóvá teszi magukat a sejteket. (Wikipedia)
Az emberi szervezetnek saját gyógyító mechanizmusai vannak.
Minden, a szervezetet érintő károsító hatás beindítja ezeket a mechanizmusokat, ha sérülés ér bennünket, a seb beheged, a törött csont összeforr, a fertőzésekből immunrendszerünk segítségével kilábalhatunk gyógyszerek nélkül is, ha folyadékot veszítünk, pl a nyári nagy melegben, megszomjazunk, stb.
A legtöbb heveny betegség meggyógyulhat akkor is, ha nem avatkozunk bele a gyógyulás folyamatába.
A szervezetnek ezt a törekvését, amely az egyensúlyi állapot helyreállítására irányul és ezáltal az öngyógyítást és gyógyulást elősegíti, homeosztázisnak nevezzük.
A homeosztázis állandó működésben van. A belső és külső környezet minden változása beindítja a kiegyensúlyozó mechanizmusok működését.
Sok esetben arra gondolunk, megbetegedtünk, holott csupán szervezetünk próbál megszabadulni az őt ért káros hatásoktól és méreganyagoktól; pl nátha, kiütések, hasmenés formájában.
A hagyományos nyugati gyógymódok a betegség megnyilánulásait gyakran csak elfojtják (tüneti kezelés, pl mozgásszervi problémák esetén fájdalomcsillapítás oki terápia helyett).
A reflexhatásokon alapuló reflexterápia (tenyér és talpmasszázs, fül-terápia, akupunktúra, akupresszúra), a manuálterápia és számos más, keleten évezredek óta alkalmazott kezelési módszer a szervezet öngyógyító mechanizmusainak kibontakozását segíti és támogatja. Nem a tünetekre, hanem az azt kiváltó okokra van hatással, elősegíti a teljes gyógyulást.
(Forrás: Palágyi Jolanda: Kézreflexológia)
Sejtjeink kódrendszerében ún. "repair", vagyis helyreállító mechanizmusok működnek. Mindaddig, amíg kellő energiánk van, ezek a kódrendszerek automatikusan helyreállítják a sejtek eredeti állapotát. Csakis akkor borul fel az egyensúly, ha a genetikailag kódolt helyreállító mechanizmusok is sérülnek, vagy a szervezetnek nincs elég ereje ahhoz, hogy önmagán segítsen.
Tudta-e: