A REFLEXOLÓGIA LÉNYEGE, KEZELÉSEK ALAPSZABÁLYAI
NeMo - dr Nemessányi Mária © 2009.08.09. 18:34
Testünk minden pontján reflexzónák találhatók, a legtöbb ilyen reflex-pont a tenyéren és a talpon helyezkedik el.
A reflexzónák létének alapja a belső szervek és a bőr különböző területeinek közös beidegzése...
|
|
A reflexterápia lényege.
Javallatok
Ellenjavallatok
Alapszabályok
A kezelés hatása és
mellékhatásai
A kezelés időtartama, és gyakorisága
|
KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS
Ezúton szeretnék köszönetet mondani Vargáné Könyves Angéla reflexológusnak, akitől 1990-ben a reflexológia alapjait megtanultam. Oktatása máig is elkísér, s bár ez irányú érdeklődésem miatt elolvastam számos reflexológiai könyvet, szavait nem feledem, s az itt közreadottak is jobbára az akkori óravázlataim alapján készültek.
|
A REFLEXOLÓGIA LÉNYEGE:
Testünk minden pontján reflexzónák találhatók, a legtöbb ilyen reflex-pont a tenyéren és a talpon helyezkedik el.
A reflexzónák létének alapja a belső szervek és a bőr különböző területeinek közös beidegzése.
Ha ezeket a reflexpontokat nyomással, vagy szúrással ingereljük, az adott pontnak megfelelő szerv területén vérbőséget hozunk létre. A szerv keringésének javításával párhuzamosan, annak megfelelően javul a szervben nemcsak a keringés, hanem a szervre jellemző élettani működés is.
Mire hat tehát a reflexzóna-masszázs?
- Serkenti a vér-és nyirokkeringést, ezáltal
- az immunrendszert segíti, stimulálja (jobban mondva harmonizálja),
- segíti a méreg- és salakanyagok kiválasztását és kiürítését
- szabályozza a hormontermelő szervek működését,
- fájdalomcsillapító hatású,
- frissít,
megnöveli a fizikai teherbíró képességet,
valamint nem utolsó sorban gyógyítja a láb statikai elváltozásait.
A reflexzónák elhelyezkedésének térképei tapasztalati úton készültek. (A kéz- és lábtérképek között árnyalatnyi különbségek előfordulhatnak, de az alapvető zónatérkép mindenhol megegyezik)
A kéz és a láb reflexzónái
A két lábfej, illetve a két tenyér egymás mellé téve egész szervezetünk tükörképének felel meg. A fej szervei az ujjakon helyezkednek el, a mellkasi szervek és a hasi szervek is ugyanolyan elrendezésben helyezkednek el a tenyéren, illetve a talpon, ahogyan anatómiailag a testben. Egyetlen kivétel a nagyagy zónája, amelyet mindig az ellenkező oldalon kezelünk (keresztezett idegpályák!!!) A két lábfej belső oldalán vonul végig a gerincvonal, ugyanígy a kezeken ennek a hüvelykujjak belső felszíne felel meg, majd a tenyér alapján vonul végig a gerincvonal. A szervek anatómiai elhelyezkedése a talpon ill. tenyéren megkönnyíti a tájékozódást.
Egyes szerveknek ún kiegészítő zónái is vannak, amelyek nem anatómiai, hanem más területen, pl a lábháton, vagy a kézháton, a bokán ill. a csuklón helyezkednek el.
A kéz kezelésének előnye, hogy könnyebben hozzáférhető, mint a láb, a zónák kezelését bármikor és bárhol végezhetjük.
Más testrészek reflexzónái
A test tükörképe a nyelven, ajkakon, fülcimpán, és a szivárványhártyán is megjelenik, hozzáértőknek fontos diagnosztikai támpontot jelenthet, illetve a fül zónáinak kezelése is ismeretes (fül akupunktúra)
(Forrás: Palágyi Jolanda Kéz reflexológia)
JAVALLATOK:
Mindenki mindenkit masszírozhat, ha nem áll fenn a reflexterápiával szemben ellenjavallat.
ELLENJAVALLATOK:
A kezelés abszolút ellenjavallatai:
- veszélyeztetett terhesség (és egyáltalán maga a várandósság)
- súlyos depresszió
- pacemaker
Relatív ellenjavallatok:
- súlyos fertőző betegség
- magas láz
- ér- és nyirokér megbetegedés
- várandósság, főként az első és utolsó három hónapban
- törés, ficam, gombás fertőzés, vagy nyílt seb a lábon (azon a lábon nem masszírozunk)
- gennyes elváltozás (az elváltozás területét kihagyjuk, vagy a láb helyett a kézen masszírozunk)
- daganatos betegség
Fenti ellenjavallatok bármelyikének fennállása esetén magunk soha ne álljunk neki a kezelésnek, kérjük ki ezzel foglalkozó reflexológus orvos tanácsát, és segítségét!!!
ALAPSZABÁLYOK:
- A kezelést mindig a jobb lábon (kézen) kezdjük, mert itt lép be a szervezetbe a bioenergia.
(Ne feledjük, a kezelés során a kezelő személy energiaátadást végez, illetve a páciens káros energiáit is eltávolítja, részben átveszi.)
- A kezelés iránya mindig a szív felé vezet, vagyis a lábon a boka (térd, comb) felé, a kézen a csukló (könyök, váll) felé masszírozunk.
- A kezelt végtagot masszírozás közben soha ne engedjük el, mindig legyen vele kontaktus!!!
- Soha ne okozzunk fájdalmat a kezelés során! Ha a páciens fájdalmat jelez, csökkentsük a kezelés erejét, intenzitását!
- Ha valakit kezelünk, ne feledjük, energiát adunk át, de ugyanúgy mi is részesülünk a kezelt személy esetleg káros energiáiban! Ezért minden kezelést követően előbb folyó vízzel, majd szappannal alaposan mossunk kezet, ezzel lehetőség szerint eltávolítva a ránk nézve potenciálisan káros energiákat.
- A reflexzóna kezelés nem helyettesíti a hagyományos nyugati orvoslást! A kezelés tehát nem azt jelenti, hogy a hagyományos nyugati orvoslást kiiktatjuk. A reflexterápia minden esetben KIEGÉSZÍTŐ kezelés kell, hogy legyen!!!
- Amennyiben a kezelt személy rendszeresen gyógyszert kell, hogy szedjen, azt ne hagyja el, de figyeljünk arra, hogy lehetőleg a gyógyszer beszedése és a kezelés közt legalább 2-3 óra teljen el (kezelés előtt, vagy után 2-3 órával szedje be a rendszeresen szedett gyógyszereket!).
- Akut eseteket tapasztalat nélkül otthon soha ne kezeljünk reflexterápiával, mindenképp forduljunk orvoshoz!!!
Ha a páciens egyidejűleg gyógyszert szed
fontos, hogy azt a kezelés megkezdése előtt, vagy után kb 2-3 órával vegye be, a kezelés körüli időszakban ne szedjen gyógyszert!
A REFLEXZÓNA TERÁPIA FŐBB HATÁSAI:
Serkenti a vér-és nyirokkeringést, erősíti az immunrendszert, illetve elősegíti annak helyes működését.
Elősegíti a salakanyagok kiválasztását, és a szervezetből való eltávolítását.
Szabályozza a hormontermelő mirigyek működését.
Normalizálja a szervezet enzimműködéseit.
Fájdalomcsillapító hatással rendelkezik. (Endorfin felszabadító hatása van)
Oldja az idegrendszer feszültségét és normalizálja annak működését. Nő a lelki teherbíró képesség, a kezelés a pozitív gondolatokat, érzelmeket elősegíti.
Mindezek a hatások hozzá járulnak ahhoz, hogy súlyos betegségek (Bechterew-kór, SM, Parkinson, mucoviscidosis, bénulások) esetén a kísérő tünetek egész sorát enyhíteni lehet.
A legtöbb esetben a szükséges gyógyszerek mennyiségét jelentős mértékben csökkenteni lehet, néhány esetben azokat teljesen el lehet hagyni a rendszeres terápiát követően.
Meg lehet akadályozni néhány örökletes betegség (pl genetikailag igazolt fiatalkori cukorbetegség) kifejlődését, illetve korai stádiumú betegségek (pl SM) romlását.
A gyógymód akkor a leghatásosabb, ha a kezelendő betegség még megváltoztatható szakában van, hiszen definitív szervkárosodáson már nem fogunk tudni segíteni, azonban egy beteg szerv funkcióit visszaállíthatjuk. Soha ne felejtsük el: a szervezet öngyógyító erőit segítjük.
A REFLEXTERÁPIA LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSAI:
A kezelés során jelentkezhetnek mellékhatások, melyek függnek a kezelni kívánt betegségtől, és a beteg személyiségétől is. Néha kellemetlenek, azonban többnyire a gyógyulás jeleinek tekinthetők.
Hangsúlyozni kell, hogy a reflexológiai kezelés veszélytelen, nem fordulhat elő olyan helyzet, hogy a test állapota a kezelés hatására tartósan rosszabbra fordul.
A tünetek a változást jelzik, ezért nem ritka, hogy a kezelést követően a páciens a tünetek súlyosbodásáról számol be. (Kínzóbb hátfájás, hevesebb bélmozgások, sok nyálka felköhögése, stb) ezek az ún gyógyulási krízis jelei lehetnek:
A szervezetben méreganyagok halmozódnak fel valamely létfontosságú területen, ez vértolulást okoz. Amikor kezeljük a beteg szerveket, ez a pangás megszűnik, a méreganyagok a keringésbe kerülnek, a szervezet pedig igyekszik ezektől mihamarabb megszabadulni.
Így hát nem meglepő, ha a kezelés során, főként az első kezeléseket követően a következő tünetek valamelyikét tapasztaljuk:
Egyértelműen a méreganyagok ürítésére utalnak a kiválasztó szervek (vizelet, légzés, bélrendszer, bőr) tünetei:
-
Sűrűbb vizelési inger, megváltozhat a vizelet (sötét, bűzös, zavaros is lehet)
-
nagyobb mennyiségű légúti váladék ürítése
-
Bőrproblémák (hólyagok, kiütések, furunkulusok jelentkezhetnek, kisebesedhetnek a zónák, fellángolhat az ekzema), felléphet bűzös, erős izzadás.
-
Előfordulhat hasmenés, megváltozhat a széklet színe, vagy a székürítések száma.
Egyéb mellékhatások:
-
Átmenetileg felerősödhetnek a fájdalmak
-
Általános rosszullét, hidegrázás, fáradtság, émelygés, szájszárazság
-
néhány napig tartó hőemelkedés (immunrendszer)
-
bokadagadás (nyirokkeringési zavar)
-
krónikus betegségek átmeneti rosszabbodása
-
kék foltok (calcium anyagcsere zavara!!!)
-
fogak fájdalma (gócra hívja fel a figyelmet, fogászati kezelés szükséges!!!)
A felsorolt mellékhatások, a gyógyulási krízis mind azt jelzik, hogy működésbe lépett a szervezet homeosztázisa, a gyógyulásra való törekvés, a méreganyagok kiürítése. A tünetek jelentkezhetnek azonnal, de akár hetek múlva is, időtartamuk változó (1-2naptól akár hetekig is). Kezelésnél ilyenkor csökkentjük az alkalmazott ingerek intenzitását és időt adunk a szervezetnek a gyógyító ingerek feldolgozására.
A KEZELÉS IDŐTARTAMA: Talpterápiánál 2x15, kézterápiánál általában 2x20 perc.
A kezelés sorozat legalább 10-20 alkalom, eleinte érdemes naponta végezni, majd heti 2-3 alkalommal, a tünetek csökkenéséig.
A hatás akut betegségnél csaknem azonnali (1-2 kezelés gyors javulást hoz), míg krónikus betegségek esetében legalább 2-3 hónapra van szükség ahhoz, hogy javulást érjünk el.
KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS
Ezúton szeretnék köszönetet mondani Vargáné Könyves Angéla reflexológusnak, akitől 1990-ben a reflexológia alapjait megtanultam. Oktatása máig is elkísér, s bár ez irányú érdeklődésem miatt elolvastam számos reflexológiai könyvet, szavait nem feledem, s az itt közreadottak is jobbára az akkori óravázlataim alapján készültek.
A magyarországi reflexológia meghonosításában két nagy nevet kell ismernünk, akiknek könyveit érdemes forgatni: Oláh Andor és dr Palágyi Jolanda a téma szaktekintélyei, értékes könyvek írói.
Ann Gillanders könyvét örömmel fedeztem fel a közelmúltban, azonban minden eddigi tanulmányomnak ellene mond, hogy a zónákat épp ellenkező irányban, a testtől elfelé masszírozza, technikáit így sajnos nem tudom ajánlani, már csak azért sem, mert az általa ajánlott technikák nemcsak fárasztóak, de a terapeuta számára igencsak megterhelőek is.
Márpedig úgy gondolom, és az a tapasztalatom, hogy akkor lehet igazán sikeres és eredményes terápiás hatást elérni, ha mind a terapeuta, mind a kezelt személy ellazult állapotban van, szinte egymásra hangolódnak
Források:
Előadásjegyzeteim, (1990 Vargáné Könyves Angéla)
Palágyi Jolanda: Kéz reflexológia
Gillanders Ann: Reflexterápia
|