A REFLEXOLGIA LNYEGE, KEZELSEK ALAPSZABLYAI
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2009.08.09. 18:34
Testnk minden pontjn reflexznk tallhatk, a legtbb ilyen reflex-pont a tenyren s a talpon helyezkedik el.
A reflexznk ltnek alapja a bels szervek s a br klnbz terleteinek kzs beidegzse...
|
|
A reflexterpia lnyege.
Javallatok
Ellenjavallatok
Alapszablyok
A kezels hatsa s
mellkhatsai
A kezels idtartama, s gyakorisga
|
KSZNETNYILVNTS
Ezton szeretnk ksznetet mondani Vargn Knyves Angla reflexolgusnak, akitl 1990-ben a reflexolgia alapjait megtanultam. Oktatsa mig is elksr, s br ez irny rdekldsem miatt elolvastam szmos reflexolgiai knyvet, szavait nem feledem, s az itt kzreadottak is jobbra az akkori ravzlataim alapjn kszltek.
|
A REFLEXOLGIA LNYEGE:
Testnk minden pontjn reflexznk tallhatk, a legtbb ilyen reflex-pont a tenyren s a talpon helyezkedik el.
A reflexznk ltnek alapja a bels szervek s a br klnbz terleteinek kzs beidegzse.
Ha ezeket a reflexpontokat nyomssal, vagy szrssal ingereljk, az adott pontnak megfelel szerv terletn vrbsget hozunk ltre. A szerv keringsnek javtsval prhuzamosan, annak megfelelen javul a szervben nemcsak a kerings, hanem a szervre jellemz lettani mkds is.
Mire hat teht a reflexzna-masszzs?
- Serkenti a vr-s nyirokkeringst, ezltal
- az immunrendszert segti, stimullja (jobban mondva harmonizlja),
- segti a mreg- s salakanyagok kivlasztst s kirtst
- szablyozza a hormontermel szervek mkdst,
- fjdalomcsillapt hats,
- frisst,
megnveli a fizikai teherbr kpessget,
valamint nem utols sorban gygytja a lb statikai elvltozsait.
A reflexznk elhelyezkedsnek trkpei tapasztalati ton kszltek. (A kz- s lbtrkpek kztt rnyalatnyi klnbsgek elfordulhatnak, de az alapvet znatrkp mindenhol megegyezik)
A kz s a lb reflexzni
A kt lbfej, illetve a kt tenyr egyms mell tve egsz szervezetnk tkrkpnek felel meg. A fej szervei az ujjakon helyezkednek el, a mellkasi szervek s a hasi szervek is ugyanolyan elrendezsben helyezkednek el a tenyren, illetve a talpon, ahogyan anatmiailag a testben. Egyetlen kivtel a nagyagy znja, amelyet mindig az ellenkez oldalon kezelnk (keresztezett idegplyk!!!) A kt lbfej bels oldaln vonul vgig a gerincvonal, ugyangy a kezeken ennek a hvelykujjak bels felszne felel meg, majd a tenyr alapjn vonul vgig a gerincvonal. A szervek anatmiai elhelyezkedse a talpon ill. tenyren megknnyti a tjkozdst.
Egyes szerveknek n kiegszt zni is vannak, amelyek nem anatmiai, hanem ms terleten, pl a lbhton, vagy a kzhton, a bokn ill. a csukln helyezkednek el.
A kz kezelsnek elnye, hogy knnyebben hozzfrhet, mint a lb, a znk kezelst brmikor s brhol vgezhetjk.
Ms testrszek reflexzni
A test tkrkpe a nyelven, ajkakon, flcimpn, s a szivrvnyhrtyn is megjelenik, hozzrtknek fontos diagnosztikai tmpontot jelenthet, illetve a fl zninak kezelse is ismeretes (fl akupunktra)
(Forrs: Palgyi Jolanda Kz reflexolgia)
JAVALLATOK:
Mindenki mindenkit masszrozhat, ha nem ll fenn a reflexterpival szemben ellenjavallat.
ELLENJAVALLATOK:
A kezels abszolt ellenjavallatai:
- veszlyeztetett terhessg (s egyltaln maga a vrandssg)
- slyos depresszi
- pacemaker
Relatv ellenjavallatok:
- slyos fertz betegsg
- magas lz
- r- s nyirokr megbetegeds
- vrandssg, fknt az els s utols hrom hnapban
- trs, ficam, gombs fertzs, vagy nylt seb a lbon (azon a lbon nem masszrozunk)
- gennyes elvltozs (az elvltozs terlett kihagyjuk, vagy a lb helyett a kzen masszrozunk)
- daganatos betegsg
Fenti ellenjavallatok brmelyiknek fennllsa esetn magunk soha ne lljunk neki a kezelsnek, krjk ki ezzel foglalkoz reflexolgus orvos tancst, s segtsgt!!!
ALAPSZABLYOK:
- A kezelst mindig a jobb lbon (kzen) kezdjk, mert itt lp be a szervezetbe a bioenergia.
(Ne feledjk, a kezels sorn a kezel szemly energiatadst vgez, illetve a pciens kros energiit is eltvoltja, rszben tveszi.)
- A kezels irnya mindig a szv fel vezet, vagyis a lbon a boka (trd, comb) fel, a kzen a csukl (knyk, vll) fel masszrozunk.
- A kezelt vgtagot masszrozs kzben soha ne engedjk el, mindig legyen vele kontaktus!!!
- Soha ne okozzunk fjdalmat a kezels sorn! Ha a pciens fjdalmat jelez, cskkentsk a kezels erejt, intenzitst!
- Ha valakit kezelnk, ne feledjk, energit adunk t, de ugyangy mi is rszeslnk a kezelt szemly esetleg kros energiiban! Ezrt minden kezelst kveten elbb foly vzzel, majd szappannal alaposan mossunk kezet, ezzel lehetsg szerint eltvoltva a rnk nzve potencilisan kros energikat.
- A reflexzna kezels nem helyettesti a hagyomnyos nyugati orvoslst! A kezels teht nem azt jelenti, hogy a hagyomnyos nyugati orvoslst kiiktatjuk. A reflexterpia minden esetben KIEGSZT kezels kell, hogy legyen!!!
- Amennyiben a kezelt szemly rendszeresen gygyszert kell, hogy szedjen, azt ne hagyja el, de figyeljnk arra, hogy lehetleg a gygyszer beszedse s a kezels kzt legalbb 2-3 ra teljen el (kezels eltt, vagy utn 2-3 rval szedje be a rendszeresen szedett gygyszereket!).
- Akut eseteket tapasztalat nlkl otthon soha ne kezeljnk reflexterpival, mindenkpp forduljunk orvoshoz!!!
Ha a pciens egyidejleg gygyszert szed
fontos, hogy azt a kezels megkezdse eltt, vagy utn kb 2-3 rval vegye be, a kezels krli idszakban ne szedjen gygyszert!
A REFLEXZNA TERPIA FBB HATSAI:
Serkenti a vr-s nyirokkeringst, ersti az immunrendszert, illetve elsegti annak helyes mkdst.
Elsegti a salakanyagok kivlasztst, s a szervezetbl val eltvoltst.
Szablyozza a hormontermel mirigyek mkdst.
Normalizlja a szervezet enzimmkdseit.
Fjdalomcsillapt hatssal rendelkezik. (Endorfin felszabadt hatsa van)
Oldja az idegrendszer feszltsgt s normalizlja annak mkdst. N a lelki teherbr kpessg, a kezels a pozitv gondolatokat, rzelmeket elsegti.
Mindezek a hatsok hozz jrulnak ahhoz, hogy slyos betegsgek (Bechterew-kr, SM, Parkinson, mucoviscidosis, bnulsok) esetn a ksr tnetek egsz sort enyhteni lehet.
A legtbb esetben a szksges gygyszerek mennyisgt jelents mrtkben cskkenteni lehet, nhny esetben azokat teljesen el lehet hagyni a rendszeres terpit kveten.
Meg lehet akadlyozni nhny rkletes betegsg (pl genetikailag igazolt fiatalkori cukorbetegsg) kifejldst, illetve korai stdium betegsgek (pl SM) romlst.
A gygymd akkor a leghatsosabb, ha a kezelend betegsg mg megvltoztathat szakban van, hiszen definitv szervkrosodson mr nem fogunk tudni segteni, azonban egy beteg szerv funkciit visszallthatjuk. Soha ne felejtsk el: a szervezet ngygyt erit segtjk.
A REFLEXTERPIA LEHETSGES MELLKHATSAI:
A kezels sorn jelentkezhetnek mellkhatsok, melyek fggnek a kezelni kvnt betegsgtl, s a beteg szemlyisgtl is. Nha kellemetlenek, azonban tbbnyire a gygyuls jeleinek tekinthetk.
Hangslyozni kell, hogy a reflexolgiai kezels veszlytelen, nem fordulhat el olyan helyzet, hogy a test llapota a kezels hatsra tartsan rosszabbra fordul.
A tnetek a vltozst jelzik, ezrt nem ritka, hogy a kezelst kveten a pciens a tnetek slyosbodsrl szmol be. (Knzbb htfjs, hevesebb blmozgsok, sok nylka felkhgse, stb) ezek az n gygyulsi krzis jelei lehetnek:
A szervezetben mreganyagok halmozdnak fel valamely ltfontossg terleten, ez vrtolulst okoz. Amikor kezeljk a beteg szerveket, ez a pangs megsznik, a mreganyagok a keringsbe kerlnek, a szervezet pedig igyekszik ezektl mihamarabb megszabadulni.
gy ht nem meglep, ha a kezels sorn, fknt az els kezelseket kveten a kvetkez tnetek valamelyikt tapasztaljuk:
Egyrtelmen a mreganyagok rtsre utalnak a kivlaszt szervek (vizelet, lgzs, blrendszer, br) tnetei:
-
Srbb vizelsi inger, megvltozhat a vizelet (stt, bzs, zavaros is lehet)
-
nagyobb mennyisg lgti vladk rtse
-
Brproblmk (hlyagok, kitsek, furunkulusok jelentkezhetnek, kisebesedhetnek a znk, fellngolhat az ekzema), fellphet bzs, ers izzads.
-
Elfordulhat hasmens, megvltozhat a szklet szne, vagy a szkrtsek szma.
Egyb mellkhatsok:
-
tmenetileg felersdhetnek a fjdalmak
-
ltalnos rosszullt, hidegrzs, fradtsg, melygs, szjszrazsg
-
nhny napig tart hemelkeds (immunrendszer)
-
bokadagads (nyirokkeringsi zavar)
-
krnikus betegsgek tmeneti rosszabbodsa
-
kk foltok (calcium anyagcsere zavara!!!)
-
fogak fjdalma (gcra hvja fel a figyelmet, fogszati kezels szksges!!!)
A felsorolt mellkhatsok, a gygyulsi krzis mind azt jelzik, hogy mkdsbe lpett a szervezet homeosztzisa, a gygyulsra val trekvs, a mreganyagok kirtse. A tnetek jelentkezhetnek azonnal, de akr hetek mlva is, idtartamuk vltoz (1-2naptl akr hetekig is). Kezelsnl ilyenkor cskkentjk az alkalmazott ingerek intenzitst s idt adunk a szervezetnek a gygyt ingerek feldolgozsra.
A KEZELS IDTARTAMA: Talpterpinl 2x15, kzterpinl ltalban 2x20 perc.
A kezels sorozat legalbb 10-20 alkalom, eleinte rdemes naponta vgezni, majd heti 2-3 alkalommal, a tnetek cskkensig.
A hats akut betegsgnl csaknem azonnali (1-2 kezels gyors javulst hoz), mg krnikus betegsgek esetben legalbb 2-3 hnapra van szksg ahhoz, hogy javulst rjnk el.
KSZNETNYILVNTS
Ezton szeretnk ksznetet mondani Vargn Knyves Angla reflexolgusnak, akitl 1990-ben a reflexolgia alapjait megtanultam. Oktatsa mig is elksr, s br ez irny rdekldsem miatt elolvastam szmos reflexolgiai knyvet, szavait nem feledem, s az itt kzreadottak is jobbra az akkori ravzlataim alapjn kszltek.
A magyarorszgi reflexolgia meghonostsban kt nagy nevet kell ismernnk, akiknek knyveit rdemes forgatni: Olh Andor s dr Palgyi Jolanda a tma szaktekintlyei, rtkes knyvek ri.
Ann Gillanders knyvt rmmel fedeztem fel a kzelmltban, azonban minden eddigi tanulmnyomnak ellene mond, hogy a znkat pp ellenkez irnyban, a testtl elfel masszrozza, technikit gy sajnos nem tudom ajnlani, mr csak azrt sem, mert az ltala ajnlott technikk nemcsak frasztak, de a terapeuta szmra igencsak megterhelek is.
Mrpedig gy gondolom, s az a tapasztalatom, hogy akkor lehet igazn sikeres s eredmnyes terpis hatst elrni, ha mind a terapeuta, mind a kezelt szemly ellazult llapotban van, szinte egymsra hangoldnak
Forrsok:
Eladsjegyzeteim, (1990 Vargn Knyves Angla)
Palgyi Jolanda: Kz reflexolgia
Gillanders Ann: Reflexterpia
|