KZRDEK!!! : Felesleges hisztriakelts? Higgadtan s tudomnyosan a H1N1 vrusrl s az oltanyagrl |
Felesleges hisztriakelts? Higgadtan s tudomnyosan a H1N1 vrusrl s az oltanyagrl
Dr Lenkei Gbor s dr Lenkei Gyrgy 2009.09.30. 20:52

A Jog az Egszsghez Egyeslet kzlemnye
Kommentr:
Hetek ta tart a H1N1 vrusrl kering lhrek terjesztse. Sokan akarjk beoltatni magukat a veszlyesnek tlt vrus ellen. Ugyanakkor az interneten is klnfle hrek rppentek fel, tbbek kzt arrl, hogy Magyarorszg lakossga igen alkalmas ingyenes ksrleti alanynak, a marhk mg az 1500 Ft-os oltanyagot is megveszik maguknak. Magam nem foglalok llst, m ajnlom minden rdekeltnek, vagy magt beoltatni kszlnek, olvassa el az albbi, hiteles s tudomnyos llsfoglalst s csak ezt kveten dntsn... a sajt egszsge rdekben!
NeMo
A Jog az Egszsghez Egyeslet kzlemnye
Budapest, 2009. szeptember 25.
Dr. Lenkei Gbor s Dr. Lenkei Gyrgy tudomnyos sszefoglalja
Felesleges hisztriakelts?
Higgadtan s tudomnyosan a H1N1 vrusrl s a vdoltsrl
gy tnik, olykor knnyebb flelmet kelteni s hisztrit gerjeszteni, mint kzz tenni a tnyeket, a higgadt, jzan igazsgot.
Vizsgljuk meg a H1N1, ms nven sertsinfluenza, vagy szintn hasznlatos nevn, j influenza tmt a rendelkezsnkre ll tudomnyos adatokon tkrben.
Az orvosi szakma legfbb szablya: „Sohase rts”, latinul Nil nocere”. Jl ismert, hogy az orvosi beavatkozsoknak, legyen az mtt, vagy gygyszerek elrsa a beteg szmra, vagy akr vdolts, vannak kockzatai. Ahhoz, hogy egy orvos meg tudjon felelni a „Sohase rts” elvrsnak, hrom krdst kell alaposan megvizsglnia:
1./ Mennyire veszlyes az a dolog, amivel szemben fel kvn lpni? rdemes-e egyltaln beavatkoznia?
2./ Mik a tervezett beavatkozs, pl. vdolts vrhat elnyei? Mekkora vdelmet jelent az a pciensei szmra?
3./ Mik a tervezett beavatkozs kockzatai, veszlyei? Milyen mrtkben sodorja veszlybe a pcienst, ha azt alkalmazza? Mennyire biztonsgos a beavatkozs?
Amennyiben a hrom tnyez egyttes vizsglata azt mutatja, szksges, s hasznos elvgezni a beavatkozst, mert a beteg elfogadhat szinten biztonsgban van, vlheten nem fog krosodni, de szmottev elnyhz jut a beavatkozs rvn, az orvos felrja a gygyszert, elvgzi a mttet, vagy beadja a vdoltst.
Nem szeretnnk, ha n azt hinn, le akarjuk beszlni arrl, hogy beadassa nmagnak, vagy gyermeknek a H1N1 vdoltst. Csupn tudomnyos tnyekkel szeretnnk tmogatni abban, hogy a legjobb dntst tudja meghozni.
Elsknt nzzk meg, mennyire veszlyes az j influenza:
Az Orszgos Tiszti Forvos irnytsa al tartoz Orszgos Jrvnygyi (Epidemiolgiai) Kzpont krlevelet kldtt ki a hziorvosok szmra. Abban ez olvashat:
„A megbetegeds ltalban a norml szezonlis influenza jellegzetes tneteivel jr, s szvdmny nlkl, nmagtl gygyul.”
Majd gy folytatja:
„Az influenza hirtelen kezddik, s a leggyakrabban szlelt tnetei: lz, khgs, torokfjs, orrduguls, orrfolys, izomfjdalom, fejfjs, fradtsg, hidegrzs. Esetenknt gyomor-blrendszeri tnetek is elfordulhatnak, pl. hasmens, hnyinger, hnys.”
Ugyanezen intzet hivatalos jelentse szerint mjus 18. s szeptember 13-a kztt, 17 ht, kb. ngy hnap alatt sszesen 206 ember betegedett meg H1N1 vrus ltal. 32 beteget poltak krhzban. A Jrvnygyi Kzpont jelentst idzve:
„legtbbjknl elklntsi/vatossgi intzkedsknt, nem pedig a megbetegeds
slyossga miatt”.
Egy beteg halt meg. Ms forrsbl szrmaz informci szerint az ldozat slyos llapotban lv, vgstdium rkbeteg volt.
Csak sszehasonltskppen:
Naponta 3-4 magyar veszti lett kzlekedsi balesetben, teht a jelentsben szerepl 17 hetes idszak alatt 357-476 f halt meg ennek kvetkeztben.
Orvosi szakfolyiratbl szrmaz informcik alapjn 17 ht alatt Magyarorszgon 2618 ember veszti lett az elfogyasztott gygyszerek mellkhatsai kvetkeztben. Minden egyes nap 22 ember.
Gyakran hallani hreket influenza-szer (ez a kulcs: szer!!!) megbetegedsekrl. Az egyik legutbbi esetnl (a Gyrben megbetegedett 59 iskols) is bebizonyosodott, hogy egyikk sem volt H1N1 vrussal fertztt.
Az influenza az orvosi tanknyvek szerint elssorban azok szmra lehet veszlyes, akik legyenglt, leromlott llapotban vannak, eleve slyos betegsgekben szenvednek, akiknek leromlott, nagyon meggyenglt az immunrendszere.
Ezt kell egy orvosnak mrlegelnie. A pciensnl vrhatan szvdmnyektl mentesen fog-e lezajlani az esetleges fertzs, vagy vrhat-e komolyabb problma?
Az oltsi kockzat arnyban van-e azzal a haszonnal, amit a beavatkozs rvn el lehet rni?
Vannak olyan rossz llapotban lv emberek, akiknl nem nehz megadni ezekre a krdsekre a vlaszt.
Nzzk meg mit tanult minden orvos az influenza elleni vdoltsok hatkonysgrl.
(a Kzegszsgtan tanknyvet idzzk, amit Kertai Pl Professzor r rt, aki szintn volt Orszgos Tiszti Forvos)
„a vdoltsoknak csak mrskelt sikerk van”
„Hazai tapasztalatok szerint a vdhats 50-60%-os s nhny hnapig tart.”
A mrskelt siker htterben ll okok kzl kett:
1./ Az influenzavrus fertzs ellen az orr, a szj s a lgutak nylkahrtyjn megjelen ellenanyag nyjtana biztos vdelmet, de ezt a fajta vdekezst a vdoltsok nem alaktjk ki.
2./ Az influenza vrus folyamatosan vltozik, gy az oltanyagban felhasznlt vltozat s a vrhat fertzst okoz vltozat sohasem teljesen azonos.
Vizsgljuk meg a harmadik krdst.
Mennyire megbzhatak az elvgzett biztonsgi prbk?
Ennek megtlshez nnek tudnia kell, hogy a vdoltsokkal kapcsolatos szvdmnyeket az orvosok hrom csoportba soroljk.
1./ Korai szvdmnyek – 6-24 rn bell bekvetkez
2./ Nhny napon bell bekvetkez
3./ Ksi szvdmnyek – ltalban 60 napon bell jelentkeznek.
Ennek alapjn jzan sszel belthat, hogy egy biztonsgi prbt nem lehet megnyugtatan lezrni 60 napnl rvidebb id alatt. Ha ezt megtesszk, nem derlhet fny a ksi szvdmnyekre.
A biztonsgi prbkat elszr llatksrletekben vgzik el, majd amikor ezek eredmnye megnyugtat, elvgzik ezeket embereken is. Nagyon profi, japnos szervezs mellett elegend lehet egy ht elkszts az llatksrletek eltt, 60 nap vrakozs a lehetsges ksi szvdmnyek miatt, majd mg egy ht a nyert adatok kirtkelsre. Ezutn egy ht elkszts az emberksrletekre, majd a 60 nap letelte utn egy ht a kirtkelsre. Ez ktszer 60 nap, plusz ktszer egy-egy ht.
Nagyon j szervezs mellett az llatksrletek elvgezhetek kt s fl hnap alatt, ugyangy az emberksrletek is ugyanennyi id alatt. Ez sszesen 5 hnap.
Az oltanyagot gyrt cg ltal 2009. jnius 18-n, cstrtkn kzztett adatok alapjn az els, sorozatgyrtsra alkalmas oltanyag elz nap kszlt el, s 17-n, szerdn mr el is kezdtk a tmeges alapanyaggyrtst.
A kzlemnyben ez szerepel:
„A legyrtott vakcint (oltanyagot) ezutn fogjk tesztelni elbb llatokon, majd a sikeres llatksrletek utn embereken is. Jelenleg az alapanyaggyrts van folyamatban, ami heteket vehet ignybe, de azutn, - mr a ksrletek folytatsval prhuzamosan – heti 500 ezer adag vakcint kszt majd a cg.”
Ttelezzk fel, hogy 2009. jlius 1-re legyrtottk a szksges alapanyagot, s minden egyb felttel is rendelkezsre llt ahhoz, hogy megkezddhessenek az llatksrletek az elkszlt vakcinval. Innentl kezdve, ha minden jl megy, t hnapra van szksg a ksi szvdmnyek lehetsgnek biztonsgos kiszrsre.
Jlius, augusztus, szeptember, oktber, november.
Ha minden ksrlet hiba, zkkenk nlkl lezajlik, jzan szmts szerint december elejre lehet benyjtani az oltanyagot az OGYI-hoz (Orszgos Gygyszerszeti Intzet) engedlyezsre.
Ttelezzk fel, hogy mr jnius 18-n. a bejelents napjn megkezddtek az llatksrletek, s ezek lezajlst kveten nem kellett egy hetet elvesztegetni az emberksrletek elksztsvel. Ilyen mdon – elmletileg – mr 2009. oktber vgre, taln mr a kzepre sszellhat a kp, amely szerint az oltanyag, tekintettel a ksi szvdmnyekre is, biztonsgosnak tekinthet.
Szmtsaink szerint az emberksrletek legkorbbi relis kezdete szeptember kzepre eshetett volna, hiszen az llatksrletek mg a legtkletesebb szervezs mellett sem fejezdhettek be augusztus 19-e eltt. Ezt kvette volna a ksrleti eredmnyek kirtkelse, az iratok elksztse s benyjtsa az engedlyez OGYI-hoz.
Augusztus 26-n, szerdn viszont mr azt jelentettk, hogy 120 nkntes felntt mr meg is kapta a ksrleti vdoltst, st mr megrkezett a gyermekek ksrleti vdoltst jvhagy OGYI engedly is. Elkezddtek teht az emberksrletek. Csodaszmba men sebessg. Egyetlen ht alatt kirtkeltk az eredmnyeket, elksztettk az engedlyezshez szksges iratokat, s be is nyjtottk az OGYI-hoz. Ott vgigfutott az engedlyezsi folyamaton, kiadtk az engedlyt az emberksrletekre s mr be is oltottk az nknteseket. Egyetlen ht alatt. Tiszteletre mlt szervezs.
A hrek szerint mr a vgleges, a tmeges alkalmazst lehetv tv OGYI engedly is a forgalmaz kezben lesz legksbb 2009. szeptember 29-n, alig egy hnappal azt kveten, hogy az nknteseket beoltottk.
Oktber elejn mr el is akarjk kezdeni a tmeges oltsokat.
gy tnik, nem vrjk ki a 60 napot.
Minden hten legyrtottak 500 ezer vakcint, ez havi 2 milli, 3 hnap alatt 6 milli. A hrekben is ezt tettk kzz. Rendelkezsre ll 6 milli oltanyag.
Csak krdsknt fogalmazdott meg bennnk, ha menet kzben kiderlne, hogy az oltanyag mgis veszlyes, vajon kidobnk a mr legyrtott 6 milli adagot?
Az Orszgos Tiszti Forvos mr szeptember 1-n a kvetkezket nyilatkozta:
„A felnttek ksrleti oltsa befejezdtt, bebizonyosodott, az oltanyag rtalmatlan, a hten elkezddnek a hatkonysgi vizsglatok, gy tnik oktber elejre nagy mennyisgben rendelkezsre ll majd az oltanyag.”
Bevalljuk, minket nem gyztt meg a garantlt biztonsgossgrl.
Ezt is nyilatkozta:
„egy nagyobb jrvny a lakossg 30 %-t rinten”
Az 3 milli ember. Neknk mr van 6 milli vakcinnk. Vajon hny embert akarnak beoltani?
gy tnik, mintha lenne itt egy kis sietsg, hogy minl elbb, minl tbb oltanyagot gyrtson le a megbzott cg. Ez a sietsg ellentmond annak a nyilatkozatnak, amelyet Dr. Bujdos Lszl Tiszti Forvos r, a H1N1 jrvny megfkezsre ltrehozott Bizottsg (Pandmis Bizottsg – a pandmia sz egyszeren vilgjrvnyt jelent) elnke tett 2009. jnius 3-n, szerdn.
„Nem kell sietni az j tpus influenza elleni vdolts kifejlesztsvel, mivel a vrus nem vltotta be a flelmeket, s nem okozott gyilkos jrvnyt az szaki fltekn.”
Hny emberen teszteltk az oltanyag biztonsgossgt
Az oltanyagok alkalmazsnak vannak olyan szvdmnyei, amelyek csak mondjuk, minden ezredik embert rintenek. Ahhoz, hogy az ilyen veszlyeket is megnyugtat biztonsggal ki lehessen szrni, megfelelen nagyszm emberen kell elvgezni a biztonsgi prbkat. Egy minden ezredik embert rint, ritka szvdmny esetben, ehhez nem elegend mg egyezer ember vizsglata sem, hiszen a vletlenszersg hozhat olyan helyzetet, hogy a ritka szvdmny nem jelenik meg mg egy ezer fs csoportban sem. Lehet, hogy csak az 1011-ik embernl jelennnek meg a tnetek.
A jelek szerint legkevesebb 6 milli ember beoltsra kszltek fel. Ekkora tmegnl egy minden ezredik embert rint szvdmny mr hatezer szemlynl okozna krosodst.
A biztonsgi prbkat mindssze 120 felntt s 42 gyermek bevonsval vgeztk el.
Milyen vrus ellen kszlt az oltanyag?
Az oltanyag gyrtjtl a kvetkez nyilatkozat volt olvashat 2009. jnius 18-n, cstrtkn:
„Br korbban a gyrt azt grte, hogy a vilgon elsknt fog vakcint ellltani a
vrus vad, veszlyes, kezelhet formjbl, errl ksbb letettek…”
Ezek szerint az oltanyag nem is abbl a vrusbl kszl, amely az
lltlagos jrvnyt okozza?
Majd gy folytatja:
„…a vrtnl enyhbb jrvny miatt, a biztonsgosabbnak, hatkonyabbnak s gazdasgosabbnak tartott mdszerek fel fordultak. A tmegtermelsre sznt vrust vgl nem a mjus els hetben kapott vadvrusbl ksztettk, hanem abbl az gynevezett „klasszikus reasszortns” vrustrzsbl, amelyet az Egszsggyi Vilgszervezet (WHO) krlbell kt hete kldtt meg Magyarorszgnak.”
Segtnk rtelmezni:
1./ A jrvny a vrtnl enyhbb.
2./ Igazn hatkony oltanyagot abbl a vrusbl lehetne kszteni, amely a tnyleges fertzseket s megbetegedseket okozza. Ezt hvjk „vad vrus”-nak.
3./ Az oltanyagot mgsem ebbl ksztettk.
4./ A „klasszikus reasszortns”
kifejezs jelentse: egy olyan H1N1 vrus megnevezsre hasznljk, amely a mlt szzad harmincas veiben bukkant fel az USA-ban.
5./ A hivatalos indokls szerint a jelenlegi jfajta H1N1 vrus ppen azrt veszlyes, mert teljesen j, olyan, amilyennel az emberek korbban nem tallkozhattak, gy nem alakulhatott ki vdettsg vele szemben.
6./ Az influenza ppen azrt fertz jra s jra, mert a korbbi vrusok nagyon gyorsan j formba alakulnak. Az j formkkal szemben azonban nem v meg a korbban, ms formkkal szemben szerzett vdettsg.
7./ A korbbi vrus tpusokra kifejlesztett vdoltsok ppen ezrt nem vdenek meg az j vltozatokkal szemben, ppen ezrt van szksg arra, hogy minden alkalommal j vakcint fejlesszenek ki az j vrusbl.
8./ lltlag hatalmas jrvny fenyeget minket, egy teljesen j vrus megjelense miatt. Vdekezskppen milliszmra gyrtjuk azt a vakcint, amely egy 80 vvel ezeltti vltozat ellen vd? Az oltanyag ugyanis az 1930-ban felismert, gynevezett „klasszikus reaaszortns” tpusbl kszl.
9./ Taln nem vletlen, hogy hziorvosok csoportja mr tiltakozott a tervezett tmeges oltsok ellen. Kijelentettk, hogy nem vllalnak felelssget a H1N1 vakcina utn jelentkez esetleges szvdmnyekrt. Azt szeretnk, ha a jelentkezk alrnnak egy jogi nyilatkozatot, amelyben kijelentik, hogy magukra vllaljk az ezzel kapcsolatos sszes felelssget.
Slusszpon
Idzet az Egszsggyi Miniszter r ltal alrt, s ezzel jvhagyott gynevezett
„Nemzeti Influenza Pandmis Terv”- bl. (a pandmia sz egyszeren vilgmret jrvnyt jelent)
Alcm:
„Intzkedsi terv j influenza vrus ltal okozott vilgjrvny esetre”
5. szm mellklet:
3. oldal:
„A krfolyamat szvdmny nlkl egy hten bell lezajlik.”
14, oldal:
„A jelenleg elllthat oltanyagokkal az influenzajrvnyokat megelzni, vagy lnyegesen befolysolni nem lehet.”
A dokumentum jellse: Verzi 2 2009/07/21
Azt termszetesen nem vitatjuk, hogy brmilyen, akr egy enyhe influenza jrvnynak is lehetnek ldozatai. Ez tny. A krds az, hogy a jelenlegi oltanyag megfelel-e az orvos szakmai biztonsgi elvrsoknak, s az oltsok a tudomnyos tnyek teljes kr figyelembe vtelvel fognak-e megtrtnni.
Amennyiben valakinek az jelent biztonsgrzetet s megnyugvst, ha beadatja nmagnak az oltanyagot, tegye meg, jrjon el legjobb meggyzdsnek megfelelen.
A helyes eljrs minden esetben az, ha krdseit, ktsgeit megvitatja a kezel orvosval.
Remljk sikerlt elegend tnyt, tudomnyos adatot biztostanunk a j dntshez, amelyet vgl, nnek kell meghoznia.
Tisztelettel,
a Jog az Egszsghez Egyeslet nevben:
Dr. Lenkei Gyrgy Jog az Egszsghez Egyeslet Tudomnyos tancsad
Dr. Lenkei Gbor Jog az Egszsghez Egyeslet Elnk
Budapest, 2009. szeptember 25.
|