Hippokratsz
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2009.06.07. 01:30

Szemlyisgt felidztem mr az kori grg orvoslsnl is, s nevhez fzdik az orvosi esk eredeti formja, amelyet a mai vilg modernizlt. Nevhez szmos legenda fzdik, s munkssga felbecslhetetlen. m a neve alatt megjelent papiruszoknak csupn egy rszt rta szemlyesen, utdai s kveti folytattk mestermvt.
Jelen sszellts egy rsze teht mr megjelent honlapom orvostrtneti rszben, m egszben itt lltok emlket eme nagy kori tudsnak s gondolkodnak.
Hippokratsz letmvnek rvid sszefoglalsa:
Kos szigetn szletett i. e. kb. 460-ban, az orvostudomny megalaptjnak tartjk.
A 72 knyvbl ll Hippokratszi Gyjtemny (Corpus Hippocraticum) orvosi elmleteit s tapasztalatait foglalja ssze, mg blcseleteit az Aforizmk cmen megjelent rsban olvashatjuk.
Elmlete szerint ngyfle nedv van a testben: a vr (sanguis), a srga epe (chole), a fekete epe (melaine chole), s a nylka (phlegma), amelyeknek eloszlsa, arnya nem csak az egszsgre, de a vrmrskletre is hatssal vannak. Ez alapjn szletett a 4 ismert szemlyisgtpus is: a szangvinikus, a kolerikus, a melankolikus, s a flegmatikus.
Komolyan foglalkozott az egszsges letmddal, tpllkozssal, a diettikval, a termszetes medicinkkal, a gygytsban a mindenre kiterjed (krnyezet, idjrs, tnetek stb.) megfigyelst kiemelkeden fontosnak tartotta.
Legfontosabb alapelve az erklcsi tisztasg, s az orvosi etika betartsa volt. A Hippokratszi eskt minden vgzett orvos leteszi mind a mai napig.
Hippokratszt az orvostudomny megalaptjnak tartjk, az korban egyenesen Aszklpiosztl, a gygyts istentl szrmaztattk. Annyi bizonyos, hogy si hagyomnyokkal rendelkez orvoscsaldbl szrmazott.
Hippokratsz ksz (Kos) szigetn szletett, Rhdosz s Kiszsia kztt, nhny tengeri mrfldnyire Knidosztl, ahol egy msik, a kszival verseng orvosi iskola mkdtt.
Apja Hrekleidsz, kivl orvosknt olyan tekintlyre tett szert, hogy egy legenda gy tudta, sei kztt volt Aszklpiosz s Hraklsz. Anyja Phainaret volt.
A Hippokratsz nv taln ezt jelenti: "ers, mint a lovag". A "Nagy" Hippokratsz nvrokona kt kortrsa: a khioszi matematikus, s az athni tbornok. Felmenihez hasonlan t is orvos-papnak szntk, s mr tizenhron ves korban apja s nagyapja mellett tanult, ez utbbi egyes forrsokban I. Hippokratszknt szerepel. Nem knny dolog rekonstrulni a kszi mester letrajzt a szmos fnnmaradt legenda alapjn.
Ismeretes, hogy vndororvos volt, habr mkdseinek legfontosabb szntere Ksz volt. Trkiban s Thesszliban is tevkenykedett, azt azonban nem tudjuk, hogy gygytott-e Athnban is, br a legenda neki tulajdontja az athni pestis lekzdst. (Egybknt e hres jrvnyrl kidertettk, hogy valsznleg ms, nem pestis jelleg betegsg volt.)

Sokat utazott, szles kr gyakorlatot folytatott, s elmlett a tapasztalati megismersre alapozta. A neve alatt fennmaradt rsokat tartalmazza a „Corpus Hippocraticum” (Hippokratszi gyjtemny), br a gyjtemny nem minden darabjnak hitelessge igazolt. Egyik legjelentsebb munkja az „Aphoriszmoi” (Aforizmk), amelyek blcseleti intelmek, s amelyek kzl tbb mind a mai napig lknt fennmaradt. „Peri arkhaisz itriksz” (A rgi orvostudomnyrl) cm mvt Platn is idzi, mivelhogy filozfijnak termszettudomnyi alapokat adott. Felfogsnak lnyege a gondos megfigyelsen s feljegyzseken alapul tapasztalati tuds nagyrabecslse, s a krnyezet dnt fontossgnak felismerse volt. A gondos megfigyelst flbe helyezte az elmleti spekulciknak. A megfigyelsekbl vont le kvetkeztetseket az egyes betegsgek lefolysra s kritikus napjaira vonatkozlag. Kidolgozta a betegvizsglat mdszertant. Rszletesen lerta egyes betegsgek (tdgyullads, gyermekgyi lz, epilepszia) tneteit. Felvilgosult ltsmdjt tanstja, hogy a „Szent betegsget”, az epilepszit nem holmi dmonok rt hatsnak tartotta, hanem az agy egy bizonyos megbetegedsnek. „Peri aern hdatn topn” (A levegrl, a vizekrl s a helyekrl) cm mve az ltalnos emberismeret fld- s nprajzi kiteljesedshez jrul hozz irodalmi tren s eszkzkkel. Hangslyozta a termszet gygyt erejnek szerept. Nagy jelentsget tulajdontott az egszsg megrzsben a helyes tpllkozsnak s a testmozgsnak.
Hippokratsz minden betegsgben a ngy testnedv – haima (vr), khol (srga epe), melankhol (fekete epe), phlegma (nylka) – arnytalan eloszlst, az ltet testnedvek hibs keveredst ltta (humorlpatolgia). A gygykezelsben pedig a legfontosabbnak a szervezet ellenll kpessgnek nvelst tartotta, rtalmatlan mdszerekkel. Meggyzdse szerint az orvosi mkds alapja az erklcsi tisztasg, az orvosi etika trvnyeinek megtartsa. Hippokratsz irodalmi alkotsait elsknt a grgl r rmai orvos, Galnosz magyarzta a csszrkorban.
Forrs:
(1) Wikipedia ,
(2) Sir Dark birodalma
Hippokratsz mveiben (pl Aforizmk) olyan gondolatokat tallunk, melyekbl mg a mai orvostudomny is merthet. rdemes nhny rdekesebb tredket idzni:
- Az let rvid, a mestersg hossz, az alkalom elillan, a tapsztals csalka, az tletalkots nehz. Nemcsak arra van szksg, hogy mi magunk helyesen cselekedjnk, hanem tennnk kell rla, hogy maga a beteg, segdeink s a krlmnyek is rszt vegyenek a gygyts munkjban.
- A gygytsnl mindig a beteg szemlyisghez, alkathoz s szoksaihoz kell igazodni.
- Amikor ers fjdalommal jr betegsget gygytunk, szmolnunk kell azzal, hogy mennyire szorong a beteg, s kpes-e sszeszedni magt, illetve hajlamos-e a gyvasgra s a gyengesgre.
- gy gondolom, hogy az orvoslsbl - tulajdonkppen minden ms tevkenysgbl is - teljesen ki kell rekeszteni a vletlent: a siker s a kudarc kizrlag azon mlik, hogy helyesen vagy helytelenl cselekedtnk-e.
- Az orvoslsnak kt feladata van: enyhteni a beteg szenvedseit s nem rtani a btegnek. Mestersgnk hrom sszetevje: a betegsg, a beteg d az orvos. Az orvos a mestersg kpviselje, s a betegnek egytt kell mkdnie vele a betegsg elleni kzdelemben.
- Az orvostudomnynak becslettel el kell ismernie, ha valami meghaladja az erit.
- Taln az a legjellemzbb a j orvosra, hogy nemcsak arra kpes, hogy megtallja s alkalmazza a legmegfelelbb gygymdot, hanem arra is, hogy btorsgot ntsn a betegbe, s tartsa benne a lelket a gygyts egsz ideje alatt.
rdemes felidzni mg nhny Hippokratsz-legendt. Az egyik szerint II. Perdiksz, Makednia kirlya valamifle, bgyadtsggal jr betegsgben szenvedett. Maghoz hvta Hippokratszt, valamint a knidoszi Eurphnt. Az utbbi hashajtt rt el, a beteg llapota azonban tovbb romlott. Hippokratsz nem vgzett klnleges vizsglatokat, csak nyjasan elbeszlgetett kirlyi pciensvel. A beszlgetsek sorn arra kvetkeztetett, hogy Perdiksznak kutya baja, egyszeren szerelmes atyjnak gyasba. Hippokratsz kzlte vlemnyt a kirllyal, aki nem rlt klnsebben a vizsglat eredmnynek, de knytelen volt beltni, hogy orvosa nem jr messze az igazstl. miutn engedett titkos svrgsnak, hamarosan ki is gygyult sszes testi s lelki nyavalyibl.
Lehet, hogy egy sz sem igaz e tetszets trtnetbl, mindenesetre Hippokratsz mveiben szmos olyan lersra bukkanhatunk, melyek egyrtelmen bizonytjk, hogy igen fontosnak tartotta betegei lelki alkatnak s llapotnak megismerst. Nem kevsb hres egy msik trtnet arrl, hogyan utastotta vissza Hippokratsz Artaxerxsz kirly ajndkait. A perzsa kirly seregt pestis puszttotta, Hippokratszt hvtk segtsgl, s Artayerysz azt is megzente kvetvel az orgvosnak, hogy hatalmas vagyon lesz munkja jutalma. De hiba minden, Hippokratsz visszautastotta az ellensg kirlynak ajnlatt. A prizsi Orvoskar pletnek freskjn ma is lthat a hres jelenet.
Amikor a szkta lovasoknl megfigyelt szexulis impotencit trgyalja Hippokratsz, a kvetkezt tartja megjegyzsre rdemesnek: E betegsg oka a lovagls; a szegnyebbek kztt azrt fordul el ritkbban, mert azok nem lovagolnak.
Ismerjk Hippokratsz ortopdiai mdszereit a klnbz ficamok s trsk gygytsra; nmelyik ma is javallhat. Gazdag tapasztalati anyag alapjn dolgozta ki Hippokratsz ezekez a gygymdokat: a stadionokban rendezett harci jtkok sorn rengeteg srls trtnt.
Hippokratsz lett elssorban mveibl ismerjk. letrajznak szmos rszlete rkre homlyban marad. A neki tulajdontott mvek kzl j nhny valjban msoknak - sgornak, fiainak (Thesszalsznak s Draknnak), tantvnyainak, st a knidoszi iskola egynmely tagjnak a mve. A hippokratszi rsgyjtemny 60 knyvbl ll, innen a neve: Hekszakontabiblosz; van olyan knyv, mely csak nhny lapot szmll, s a gyjtemnynek csak alig tnn mint egyharmada szrmazik magtl Hipporkatsztl. Hogy mennyire hitelesek, nem tudni, de az biztos, hogy az iratok tbbsge Hippokratsz korbl val.
Jogosnak ltszik az a fltevs, hogy a kszi mester sszelltotta a sajt szakknyvtrt, amelyben az eldjeitl rklt feljegyzseken kvl voltak Hippokratsznak sajt mvei, valamint a rivlis knidoszi iskola s ms kortrs orvosi iskolk alkotsai is. Finak, thesszalosznak az rsai is erre a knyvtrra maradtak, s sgornak, polbiosznak a mvei is belekerltek a gyjtemnybe. Unoki is e knyvtrra hagytk sajt kutatsi eredmnyeiket, s az egsz gyjtemny Hippokratsz utols ismert leszrmazottjra szllt, aki a makedn kirlyok udvari orvosa volt. Ennek a ksei utdnak a halla az i. e. 300 krlire esik.
A szvegeket papirusztekercsekre rtk; ksbb jra meg jra lemsoltk ket, nem tntetve fl a cmket, s a msolatok nem mindig voltak hibtlanok. A hippokratszi gyjtemny vgl biztos helyre kerlt: Ptolemaiosz Sztr, egyiptom kirlya (i. e. 305-285) megalaptotta az alexandriai knyvtrat, s aranyrt megvsrolt minden kziratot, melyet felajnlottak neki. Feltehetleg ekkor gyjtttk ssze azt az rsgyjtemnyt, mely a Corpus Hippocraticum (a hippokratszi iratok gyjtemnye) nven ismeretes - az ekkor vsrolt rsok kz ebben az idben jabb, nem Hippokratsztl szrmaz traktusok keveredtek, hiszen ha valaki egy bizonytalan eredetrst Hippokratsznek tulajdontott, biztos lehetett benne, hogy megveszik azt tle, s felteheten sokan nem tudtak ellenllni a ksrtsnek.
A Ksz szigetn szletett II. Ptolemaiosz (i. e. 300-246 krl) s III. Ptolemaiosz (i. e. 281-221 krl) tovbb gazdagtotta a knyvtrat. Az utbbi ignybe vette az Alexandriban trakod hajk szemlyzetnek a segtsgt is a ritka kziratok felkutatshoz. E hajsoktl szrmaznak az gynevezett Haj-knyvek. Ezek kztt szerepel a hippokratszi gyjtemny egy rsze is. A hagyomny szerint az alexandriai knyvtr htszzezer ktetet szmllt. Az rtkes knyvek nagy rsze a lngok martalka lett, amikor Julius Ceasar katoni i. e. 47-ben megtmadtk a kiktben llomsoz egyiptomi hajhadat.
Szerencsre azonban nemcsak az alexandriai knyvtrban voltak meg a hippokratszi iratok. Szmos msolatuk forgott kzkzen a Fldkzi-tenger vidkn. E msolatoknak az volt a gyengjk, hogy a legtbb igen mostoha krlmnyek kztt kszlt, a papirusztekercseken nem tttk fl az egyes mveknek sem a cmt, sem a szerzjt, lvn a papirusz igen drga volt, s az rnokok gyakran tbb mvet rtak le folyamatosan egyetlen papirusztekercsre, s nem jelltk meg, hol vgzdik az egyuk m, s hol kezddik a msik. Csak jval ksbb kezdtk kln mvekre tagolni az gy flhalmozott rsokat. Az egyes mvek cmnek megvlasztsakor a msolk csak a sajt - nem mindig tkletes - tlkpessgkre, s nem mindig kellkppen fegyelmezett fantzijukra tmaszkodhattak. Knnyen elkpzelhetjk, milyen nehz dolguk volt az els jkori tudsoknak, amikor hozzlttak az iratok kibogozshoz.
|