Semmelweis Ignc Flp (1818-1865)
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2010.07.01. 15:55

A kztudatban Semmelweis nevhez a gyermekgyi lz oknak felismerse, a krhzi kzmoss bevezetse kapcsoldik, de valjban munkssga ennl sokkal jelentsebb. A mai aszepszis-antiszepszis, vagyis a mti sterilits, a bemosakods, a fertzsek megelzse mind az munkssgn alapul.
A magyar egszsggy Semmelweis emlkezetre a gygyt szletsnapjt, jlius elsejt a magyar egszsggyi dolgozk napjul vlasztotta. Egszsggyi intzeteink tbbsge megemlkezsen fell kiemelked dolgozit ekkor rszesti elismersben.
Semmelweis Ignc Flp (1818-1865) valsznleg az egyik legismertebb magyar, de mindenkppen a legismertebb magyar orvos. Budapest kt hres orvosi intzete viseli nevt: a Semmelweis Orvostrtneti Intzet 1965 ta, a Semmelweis Orvostudomnyi Egyetem (SOTE) 1972-tl.
Semmelweis nagysgt a gyermekgyi lz kroktannak feldertse, s az ltala kidolgozott megelzs (prevenci) adta, amelynek sorn egy konkrt betegsg okainak feldertsn tlmenen, a fertzssel s annak megakadlyozsval kapcsolatban olyan elveket fogalmazott meg, amelyek jelentsgt csak egy j vtized mltn a francia Pasteur s a nmet Koch bakteriolgiai kutatsait kveten ismertk fel; illetve az angol Lister antiszeptikus (fertzs megelz) mttvezetsi gyakorlatnak kialaktsa sorn alkalmaztk elszr a gyakorlatban - msutt.
A budai Tabnbl szrmaz, Bcsben tanul s dolgoz, majd Pestre visszatr Semmelweis ezzel a felfedezsvel a modern nyugati medicina fejldsnek egyik kulcsfigurja lett.
(Forrs: Semmelweis Orvostrtneti Mzeum honlapja)
A kztudatban Semmelweis nevhez a gyermekgyi lz oknak felismerse, a krhzi kzmoss bevezetse kapcsoldik, de valjban munkssga ennl sokkal jelentsebb. A mai aszepszis-antiszepszis, vagyis a mti sterilits, a bemosakods, a fertzsek megelzse mind az csaknem msfl vszzaddal ezeltti felismersn alapul, vagyis nemcsak az anyk 10-15%-os szls krli hallozsnak cskkense (ma ez a szm 1-2 szzezrelkre tehet), hanem a krhzi fertzsek cskkense, a krhzhigin megalapozsa is Semmelweis munkssgnak ksznhet.
A magyar egszsggy Semmelweis emlkezetre a gygyt szletsnapjt, jlius elsejt a magyar egszsggyi dolgozk napjul vlasztotta. Egszsggyi intzeteink tbbsge megemlkezsen fell kiemelked dolgozit ekkor rszesti elismersben.
Semmelweis Ignc lettrtnete s munkssga rviden
1818. jlius 1. - Ignc Flp megszletik a Meindl hzban (Aprd utca 1-3.) a hintz szrmazs Semmelweis Jzsef (1778-1846) kiskeresked s a svb Mller Terzia gyermekeknt.
1823 - A csald sajt hzba kltzik az Aprd utca 6 - ba, ahol Semmelweis Jzsef tovbbra is Fehr Elefnt nev fszerboltjbl l.
1829 - Megkezdi tanulmnyait vrbeli rmai katolikus Egyetemi Gimnziumban.
1835 - Befejezi gimnziumi tanulmnyait s beiratkozik a Pesti Tudomnyegyetem ktves blcsszeti kurzusra.
1837 - Beiratkozik a Bcsi Egyetem Jogi Karra. Ugyanebben az vben(?) tiratkozik az Orvosi Karra.
1838 - Visszatr Pest-Budra a Pesti Tudomnyegyetem Orvosi Karra.
1840 - Visszatr a Bcsi Egyetem Orvosi Karra.
1844 - Orvosdoktori diplomt szerez Bcsben botanikai doktori rtekezsvel: Tractatus de Vita Plantarum.
1844 - Sebsz-, s szlszmesteri oklevelet szerez.
1844-1846 - Tovbbltogatja Skoda belgygyszati eladsait, s Karl von Rokitansky boncolsi gyakorlatait s patolgiai eladsait. Megplyzza a tanrsegdi llst Klein professzor Szlszeti Klinikjn az Allgemeines Krankenhaus-ban.
1846 - Elnyeri a tanrsegdi llst Klein mellett. Nhny hnappal ksbb Breit orvostanr, akinek helyre korbban Semmelweiset felvettk, visszatr, s Semmelweis elveszti llst. Angol nyelvrkat vesz, s az rorszgba (Dublin) tvozs gondolata foglalkoztatja.
1846(?) - Visszahelyezik llsba, mivel Breit a Tbingeni Egyetem szlszeti tanszknek lre kerl.
1847. mrcius - Nhny htre bartaival Velencbe utazik pihenni. Tvollte idejn Bcsben meghal bartja, Kolletschka, a krbonctan tanra. Semmelweis visszatrte utn megnzi Kolletscka boncolsnak jegyzknyvt. Rjn, hogy az a betegsg, amely Kolletska hallt okozta s az, amelyet gyermekgyi lz nven ismertek, azonos. Felismeri, hogy a gyermekgyi lzat az orvosok okoztk azzal, hogy boncols utn kzferttlents nlkl mentek t a szlszeti osztlyra, s ott ferttlentetlen kzzel vizsgltk a vrands nket. Vilgoss vlik szmra, hogy ez volt az oka annak, hogy a pusztn bbk s bbanvendkek ltal kezelt vrands nk krben sokkal ritkbb jelensg volt a gyermekgyi lz, mint az orvosok s orvostanhallgatk ltal is kezeltek kztt.
1847. mjus - Tbb vegyszer kiprblsa utn a klrmeszet vlasztja ferttlentszernek. Ktelezi az orvosokat, az orvostanhallgatkat s az polszemlyzetet a szlszeti osztlyokra trtn belps eltti klros kzmossra.
1847. oktber - Ktelezv teszi az egyes betegek vizsglata kztti klros kzmosst is.
1848 - A gyermekgyi lzban elhaltak arnya az orvosok szlszeti osztlyn kisebb lesz, mint a bbkn.
1848. tavasz - Semmelweis tbb trsval egytt tagja lesz a bcsi forradalmi Nemzeti Grdnak.
1849. mrcius 20. - Semmelweis tanrsegdi megbzatsa lejr.
1850. februr 9. - Egyetemi magntanrsgrt folyamodik krve, hogy hullkon s "fantom"-okon (demonstrcis bbukon) demonstrlhasson.
1850. mrcius 15. - Rokitansky elnklete mellett eladst tart a bcsi Orvosegyesletben a gyermekgyi lzrl.
1850. mjus 9. - Ismt egyetemi magntanrsgrt folyamodik immr abba is beleegyezve, ha a "hullakrds rendezsig" csak bbon oktathat.
1850. oktber 10. - Kinevezik egyetemi magntanrr azzal a megszortssal, hogy a demonstrciit s a gyakorlatokat bbon kell vgeznie.
1850. oktber - Vratlanul elhagyja Bcset s visszatr Pestre.
1851 - Tiszteletbeli forvosknt tveszi a Rkus-krhz szlszeti osztlyt.
1855 - A pesti egyetemen kinevezik az elmleti s gyakorlati szlszet tanrv.
1857 - A zrichi egyetem meghvja tanrnak, a meghvst visszautastja.
Bartja, Markusovszky Lajos biztatsra megkezdi szakirodalmi tevkenysgt a gyermekgyi lzrl az ez vben indul s Markusovszky ltal szerkesztett Orvosi Hetilapban.
Lekszn a Rkus-krhz szlszeti osztlynak lrl. Hat vig tart munkssgval 0,85 %-ra szortotta le a krhzban gyermekgyi lz kvetkeztben elhaltak arnyt.
Hzassgot kt Weidenhofer Mrival. Ksbb sszesen t gyerekk szletett, de kzlk csak hrom rte meg a felnttkort, s csak egynek maradtak utdai.
1860 - 1861-es vszmmal megjelenik nmet nyelv knyve: Die Aetiologie, der Begriff und die Prophylaxis des Kindbettfiebers (A gyermekgyi lz kroktana, fogalma s megelzse).
1861 -: Els - nmet nyelv - nylt levelnek megjelense.
1862 - Msodik - nmet nyelv - nylt levelnek megjelense.
1865. jlius kzepe - Magatartsban az elmezavar jelei mutatkoznak.
1865. jlius 31. - A bcsi elmegygyintzetbe zrjk.
1865. augusztus 13. - Vrmrgezsben meghal.
|