A LÁB REFLEXZÓNA-KEZELÉSÉNEK MENETE 1. - BEMELEGÍTÉS
NeMo - dr Nemessányi Mária © 2015.02.01. 21:43
Aki egy reflexterápiát lát, azt gondolja, mi sem egyszerűbb, mint megmaszírozni valakinek a talpát, vagy a kezét. Ez alapjában véve igaz, azonban ahhoz, hogy gyógyhatást is elérjünk, a kezelésnek mintegy keretet adva bemelegítő, és levezető masszázst éppúgy kell végeznünk, mint ahogyan nem elegendő csupán a kívánt testrésznek megfelelő zóna kezelése. A terápiás hatáshoz a bemelegítő masszázst követően minden esetben végig kell maszírozni a kiválsztó szervek, keringés, nyirokkeringés, légzés, és emésztés szervrendszerét, és csak ezt követően térhetünk rá a beteg energiaközpontok kezelésére. Levezetésként ismét finoman a keringés, nyirokkeringés, légzés és emésztés zónáinak maszírozása, majd utolsóként a kiválasztó szervrendszer következik, így, és csakis így érhetünk el kellő hatást.
TESTHELYZET - HOGYAN HELYEZKEDJÜNK EL?
Talp terápia esetén:
(1) Mind a masszírozó személy, mind a kezelt személy ülnek, a páciens lazán a kezelő személy ölébe helyezi a kezelt lábat. Célszerű egy puha textíliát, vagy törülközőt az ölünkbe helyezni, a vendég erre helyezze lábát.
(2) A kezelt személy fekszik, a kezelő személy a kezelőasztalra helyezheti könyökét.
Kéz kezelése esetén:
(1) A páciens is, a kezelő is ülnek, célszerű egymással szemben, úgy, hogy a kezelt személy könyökét az asztalra helyezi. A kényelmetlenséget elkerülendő érdemes egy puha törülközőt az asztal lapjára helyezni.
(2) A páciens fekszik, a kezelő ül. Utóbbi esetén nem igazán tudom elképzelni, hogy a másik kéz kezelésére való áttérésnél hogyan tartjuk fenn a kezelt személlyel az „energiakontaktust”.
A KEZELÉS MENETE:
(1) Bemelegítő masszázs (2x5 perc)
(2) plexus solaris és vizeletkiválasztó rendszer
(3) Nagyagy
(4) Nyirokzónák
(5) Légzőrendszer
(6) Emésztőrendszer
(7) Keringés
(8) Idegrendszer (Agy- és gerincvelő)
Belső elválasztású mirigyek
Mozgásszervek
(9) Rátérünk a kezelni kívánt terület reflexterápiájára
(10) Átsimítjuk az idegrendszer, nyirokzónák, légzés-, keringés- és emésztőrendszer zónáit
(11) A kiválasztórendszer masszírozásával fejezzük be a terápiát.
Ne feledjük, a reflexterápia célja a keringés serkentése és a méregtelenítés!
Egy-egy lábat a bemelegítő masszázst követően 15-20 percig lehet kezelni, vagyis a kezelés ideje legfeljebb 2x26 perc. (Bemelegítő masszázs 5-6 perc, majd kezelés 15, legfeljebb 20 perc)
(A kéz kevésbé érzékeny, itt a kezelés ideje is hosszabb, legalább 20 perc kezenként.)
A láb reflexzónáit szervenként nem szabad 5 percnél tovább kezelni.
A BEMELEGÍTŐ MASSZÁZS
Ideje mindkét lábon (kézen) 5-5 perc.
Céljai:
- kontaktusteremtés a partnerrel,
- a páciens megszokja kezünk érintéseit
- a láb (kéz) fájdalmas, vagy érzékeny területeinek, esetleges csomóknak, anatómiai defomitásoknak feltérképezése
- beszélgetés, mely során megtudjuk, nem áll-e fenn ellenjavallat
- a páciens panaszainak meghallgatása.
A BEMELEGÍTŐ KEZELÉS MENETE:
(1) Összedörzsöljük tenyereinket, hogy saját bio-energiáinkat kezeinkbe koncentráljuk, majd végigsimítjuk a kezelendő végtagot.
ALAPSZABÁLY: A kezelt végtagot masszírozás közben soha ne engedjük el, mindig legyen vele kontaktus!!!
Javasolt technika:
A kezelés nagy részét úgy végezzük, hogy egyik, vagy mindkét kezünkkel a lábfejet a lábháti részen megtámasztjuk. A legtöbb esetben hüvelykujjunkkal maszírozunk, kivétel ez alól a bélrendszer vetülete, ahol zárt öklünk lefelé simító mozdulatai célszerűek a kellő erő eléréséhez.
(2) Egyenként megcsavargatjuk az ujjakat. (Hüvelyk-és mutatóujjunk sodró mozdulataival)
(3) Hüvelykujjunkkal minden lábujjon egyenként az ujjak tövétől az ujjhegyekig simító mozdulattal „feltoljuk” a vért a lábujjak vége felé, majd ellenkező irányba, a test (szív) felé is visszasimítjuk. 1-2-szer végezzük minden ujjon.
(4) Az ujjtövekre (talppárna ujjak tövén elhelyezkedő részére) helyezzük ujjaink hegyét („tigriskarom” fogás), majd, mintha zongoráznánk, egyenként megnyomogatjuk az ujjak tövét 3-4-szer.
(5) A lábközépcsontokat (kézközépcsontokat) egyenként kimozgatjuk (közelítjük- távolítjuk őket egymástól, mintha „ki akarnánk csontozni”).
(6) Előmasszírozzuk a belek zónáit (célszerű ökölbe szorított kezünkkel masszírozni, miközben a túloldalon tenyerünkkel ellene tartunk).
|
|
(7) A sarokpárnát (illetve a tenyér csukló felőli részét) előbb kívül, majd belül (a kisujj, illetve a hüvelykujj felőli részen) megmasszírozzuk úgy, hogy a láb (kéz) közben a másik tenyerünkön nyugszik és azzal a kézzel, amellyel tartjuk, a masszírozás közben kissé elforgatjuk.
(8) A kezelt személy a térdünkre teszi talpát, és miközben a lábát egyik kezünkkel megtámasztjuk, a másik kézzel az Achilles ín mellett 2 oldalt masszírozunk. Kézen ennek a csukló tenyér felőli oldala felel meg. (Mindig a szív felé!!!)
(9) A kezelt végtag két oldalát gyúrjuk, úgy sodorjuk, mintha tésztát gyúrnánk. Talp esetén a mozdulatot az ujjak tövétől a sarokpárnáig végezzük, kezek esetében a csukló körül is ismételjük meg a mozdulatot.
|
|
(10) A lábközépcsontoknak (kézközépcsontoknak) megfelelő területen megfogjuk a kezelt végtagot és két kezünkkel „kicsavarjuk, mint egy mosogatórongyot”. (Mindkét kezünk fogja a kezelt végtagot, és azokkal közben ellentétes irányban mozgunk)
(11) Megkérjük a kezelt személyt, hogy tornáztassa meg lábfejét (kezét):
- előre-hátra, jobbra-balra, majd szorítsa ökölbe ujjait és végül terpessze szét.
A továbbiakban (A TALP REFLEXZÓNA - KEZELÉSÉNEK MENETE) végig fogom venni a különböző szervrendszerek zónáit, és azok javasolt kezelési technikáit. A közreadott ábrák a saját tapasztalataim és tanulmányaim alapján készültek.
Felhívom a figyelmet, hogy az ábrák, melyet a reflexológusok közreadnak, kis mértékben eltérhetnek egymástól, hiszen a szerveknek, szervrendszereknek számtalan olyan kiegészítő zónája ismert, amelyet még a legtapasztaltabbak sem ugyanúgy ismernek és alkalmaznak. A főbb zónák azonban gyakorlatilag az anatómiai elrendezés talpi, illetve tenyérre vetíthető térképei, csaknem azonosan helyezkednek el, mint a testben a hasonló szervek. Az agy, illetve érzékszervek zónái, tekintettel a gerincvelői kereszteződésekre, az ellenoldali lábon, illetve kézen masszírozandók, pl a bal szem a jobb lábon, vagy kézen, a bal agyfélteke a jobb lábon, ill. kézen, stb.
Végül egy teljes talp, illetve kéz térképet mellékeltem alább. Remélem, hogy kinek-kinek hozzájárul útmutatásom saját egészsége megőrzésében, vagy családtagja kezelésében.
További reflexzóna-térképek LÁB>>>
KEZELENDŐ SZERVRENDSZEREK:
ENERGIAKÖZPONT ("NAPFONAT")
(Vizelet) KIVÁLASZTÓ RENDSZER
NYIROKZÓNÁK
KERINGÉS
LÉGZŐREDSZER
EMÉSZTŐRENDSZER
IDEGRENDSZER
BELSŐ ELVÁLASZTÁSÚ MIRIGYEK
|