A LB REFLEXZNA-KEZELSNEK MENETE 1. - BEMELEGTS
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2015.02.01. 21:43
Aki egy reflexterpit lt, azt gondolja, mi sem egyszerbb, mint megmaszrozni valakinek a talpt, vagy a kezt. Ez alapjban vve igaz, azonban ahhoz, hogy gygyhatst is elrjnk, a kezelsnek mintegy keretet adva bemelegt, s levezet masszzst ppgy kell vgeznnk, mint ahogyan nem elegend csupn a kvnt testrsznek megfelel zna kezelse. A terpis hatshoz a bemelegt masszzst kveten minden esetben vgig kell maszrozni a kivlszt szervek, kerings, nyirokkerings, lgzs, s emszts szervrendszert, s csak ezt kveten trhetnk r a beteg energiakzpontok kezelsre. Levezetsknt ismt finoman a kerings, nyirokkerings, lgzs s emszts zninak maszrozsa, majd utolsknt a kivlaszt szervrendszer kvetkezik, gy, s csakis gy rhetnk el kell hatst.
TESTHELYZET - HOGYAN HELYEZKEDJNK EL?
Talp terpia esetn:
(1) Mind a masszroz szemly, mind a kezelt szemly lnek, a pciens lazn a kezel szemly lbe helyezi a kezelt lbat. Clszer egy puha textlit, vagy trlkzt az lnkbe helyezni, a vendg erre helyezze lbt.
(2) A kezelt szemly fekszik, a kezel szemly a kezelasztalra helyezheti knykt.
Kz kezelse esetn:
(1) A pciens is, a kezel is lnek, clszer egymssal szemben, gy, hogy a kezelt szemly knykt az asztalra helyezi. A knyelmetlensget elkerlend rdemes egy puha trlkzt az asztal lapjra helyezni.
(2) A pciens fekszik, a kezel l. Utbbi esetn nem igazn tudom elkpzelni, hogy a msik kz kezelsre val ttrsnl hogyan tartjuk fenn a kezelt szemllyel az „energiakontaktust”.
A KEZELS MENETE:
(1) Bemelegt masszzs (2x5 perc)
(2) plexus solaris s vizeletkivlaszt rendszer
(3) Nagyagy
(4) Nyirokznk
(5) Lgzrendszer
(6) Emsztrendszer
(7) Kerings
(8) Idegrendszer (Agy- s gerincvel)
Bels elvlaszts mirigyek
Mozgsszervek
(9) Rtrnk a kezelni kvnt terlet reflexterpijra
(10) tsimtjuk az idegrendszer, nyirokznk, lgzs-, kerings- s emsztrendszer znit
(11) A kivlasztrendszer masszrozsval fejezzk be a terpit.
Ne feledjk, a reflexterpia clja a kerings serkentse s a mregtelents!
Egy-egy lbat a bemelegt masszzst kveten 15-20 percig lehet kezelni, vagyis a kezels ideje legfeljebb 2x26 perc. (Bemelegt masszzs 5-6 perc, majd kezels 15, legfeljebb 20 perc)
(A kz kevsb rzkeny, itt a kezels ideje is hosszabb, legalbb 20 perc kezenknt.)
A lb reflexznit szervenknt nem szabad 5 percnl tovbb kezelni.
A BEMELEGT MASSZZS
Ideje mindkt lbon (kzen) 5-5 perc.
Cljai:
- kontaktusteremts a partnerrel,
- a pciens megszokja keznk rintseit
- a lb (kz) fjdalmas, vagy rzkeny terleteinek, esetleges csomknak, anatmiai defomitsoknak feltrkpezse
- beszlgets, mely sorn megtudjuk, nem ll-e fenn ellenjavallat
- a pciens panaszainak meghallgatsa.
A BEMELEGT KEZELS MENETE:
(1) sszedrzsljk tenyereinket, hogy sajt bio-energiinkat kezeinkbe koncentrljuk, majd vgigsimtjuk a kezelend vgtagot.
ALAPSZABLY: A kezelt vgtagot masszrozs kzben soha ne engedjk el, mindig legyen vele kontaktus!!!
Javasolt technika:
A kezels nagy rszt gy vgezzk, hogy egyik, vagy mindkt keznkkel a lbfejet a lbhti rszen megtmasztjuk. A legtbb esetben hvelykujjunkkal maszrozunk, kivtel ez all a blrendszer vetlete, ahol zrt klnk lefel simt mozdulatai clszerek a kell er elrshez.
(2) Egyenknt megcsavargatjuk az ujjakat. (Hvelyk-s mutatujjunk sodr mozdulataival)
(3) Hvelykujjunkkal minden lbujjon egyenknt az ujjak tvtl az ujjhegyekig simt mozdulattal „feltoljuk” a vrt a lbujjak vge fel, majd ellenkez irnyba, a test (szv) fel is visszasimtjuk. 1-2-szer vgezzk minden ujjon.
(4) Az ujjtvekre (talpprna ujjak tvn elhelyezked rszre) helyezzk ujjaink hegyt („tigriskarom” fogs), majd, mintha zongorznnk, egyenknt megnyomogatjuk az ujjak tvt 3-4-szer.
(5) A lbkzpcsontokat (kzkzpcsontokat) egyenknt kimozgatjuk (kzeltjk- tvoltjuk ket egymstl, mintha „ki akarnnk csontozni”).
(6) Elmasszrozzuk a belek znit (clszer klbe szortott keznkkel masszrozni, mikzben a tloldalon tenyernkkel ellene tartunk).
|
 |
(7) A sarokprnt (illetve a tenyr csukl felli rszt) elbb kvl, majd bell (a kisujj, illetve a hvelykujj felli rszen) megmasszrozzuk gy, hogy a lb (kz) kzben a msik tenyernkn nyugszik s azzal a kzzel, amellyel tartjuk, a masszrozs kzben kiss elforgatjuk.
(8) A kezelt szemly a trdnkre teszi talpt, s mikzben a lbt egyik keznkkel megtmasztjuk, a msik kzzel az Achilles n mellett 2 oldalt masszrozunk. Kzen ennek a csukl tenyr felli oldala felel meg. (Mindig a szv fel!!!)
(9) A kezelt vgtag kt oldalt gyrjuk, gy sodorjuk, mintha tsztt gyrnnk. Talp esetn a mozdulatot az ujjak tvtl a sarokprnig vgezzk, kezek esetben a csukl krl is ismteljk meg a mozdulatot.
|
 |
(10) A lbkzpcsontoknak (kzkzpcsontoknak) megfelel terleten megfogjuk a kezelt vgtagot s kt keznkkel „kicsavarjuk, mint egy mosogatrongyot”. (Mindkt keznk fogja a kezelt vgtagot, s azokkal kzben ellenttes irnyban mozgunk)
(11) Megkrjk a kezelt szemlyt, hogy tornztassa meg lbfejt (kezt):
- elre-htra, jobbra-balra, majd szortsa klbe ujjait s vgl terpessze szt.
A tovbbiakban (A TALP REFLEXZNA - KEZELSNEK MENETE) vgig fogom venni a klnbz szervrendszerek znit, s azok javasolt kezelsi technikit. A kzreadott brk a sajt tapasztalataim s tanulmnyaim alapjn kszltek.
Felhvom a figyelmet, hogy az brk, melyet a reflexolgusok kzreadnak, kis mrtkben eltrhetnek egymstl, hiszen a szerveknek, szervrendszereknek szmtalan olyan kiegszt znja ismert, amelyet mg a legtapasztaltabbak sem ugyangy ismernek s alkalmaznak. A fbb znk azonban gyakorlatilag az anatmiai elrendezs talpi, illetve tenyrre vetthet trkpei, csaknem azonosan helyezkednek el, mint a testben a hasonl szervek. Az agy, illetve rzkszervek zni, tekintettel a gerincveli keresztezdsekre, az ellenoldali lbon, illetve kzen masszrozandk, pl a bal szem a jobb lbon, vagy kzen, a bal agyflteke a jobb lbon, ill. kzen, stb.
Vgl egy teljes talp, illetve kz trkpet mellkeltem albb. Remlem, hogy kinek-kinek hozzjrul tmutatsom sajt egszsge megrzsben, vagy csaldtagja kezelsben.
Tovbbi reflexzna-trkpek LB>>>
KEZELEND SZERVRENDSZEREK:
ENERGIAKZPONT ("NAPFONAT")
(Vizelet) KIVLASZT RENDSZER
NYIROKZNK
KERINGS
LGZREDSZER
EMSZTRENDSZER
IDEGRENDSZER
BELS ELVLASZTS MIRIGYEK
|