jabb karcsstsi hullmot indtott el a kormnyzat az egszsggyben. Ennek rszeknt a krhzvezetknek az gynevezett megyei egyeztet frumokon februr vgig kell jraosztaniuk egyms kztt a feladatokat, azaz megllapodniuk arrl, hogy a jvben az adott terleten ki, mit fog csinlni.
Az osztozkods rtelme – a politikai retorika szerint –, hogy megszntessk a prhuzamos vagy felesleges elltsokat, s az adott trsgben minden intzmny csak arra vllalkozzon, amit el is tud vgezni. A gyakorlatban pedig arrl van sz, hogy a jr- s a fekvbeteg-szolgltatsok tdre nincs fedezet. Az egszsgbiztost 2007 ta ugyanannyi, 145-150 ezer forint kztti sszeget fizet az tlagos esetek elltsrt a krhzaknak, mikzben vatos becslsek szerint az legalbb 180 ezer forintba kerl. Lnyegben ez a krhzi eladsods oka, amit a kormnyzat most azzal orvosolna, hogy tszervezi a szolgltat helyeket s cskkenti a szmukat.
prilis utn a krhzak nem csinlhatnak adssgot. Amennyiben az igazgatk ezt felvllaljk, tmeges elbocstsok vrhatk, „gyak” sorozatos leptsre kerlhet sor, megoldsknt legalbbis ezeket ajnljk a kormnyzati szereplk. Az egszsggyi gazat vezeti 8-10 ezer f elbocstsval szmolnak. A vltozssal az intzmnyek mszaki s adminisztratv terletein dolgozk kzl sokan maradhatnak feladat nlkl, a vrosi krhzak bezrt osztlyain pedig az orvosok s polk munkja fogyhat el.
Zombor Gbor egszsggyrt felels llamtitkr egy mlt heti httrbeszlgetsen egyrtelmv tette: ha nem sikerl az gynevezett megyei frumokon egyezsgre jutniuk helyben az intzmnyvezetknek, gy a megyei krhzak vezeti dnthetnek, hol, milyen szolgltats sznjn meg vagy maradjon. Ez azt is jelentheti, hogy megynknt csak egy krhz lesz. Br azt kln s sokszor hangslyoztk: intzmnyt biztosan nem zrnak be, csak talaktjk a feladatait, s a jvben nem krhzknt, hanem valamelyik megyei intzmny telephelyeknt mkdik. Lesznek viszont olyan helyek, ahol a gygytsi funkcikat polsi, utgondozi feladatokra vltjk.
"Legyenek proaktvak" - ezt a tancsot kaptk a figazgatk
Az egyeztet testletek a hten mr meg is alakultak. Az elltrendszer j szerkezetre a megrendelst az Orszgos Egszsgbiztostsi Pnztr (OEP) adja. A hivatal kszti azokat a kapacitstrkpeket, amelyekbl egyebek mellett kiderl, mekkora sszeg jut az E-Alapbl az adott terleten lk gygytsra, s az milyen jelleg s mennyi elltsra fordthat. A helyi egyeztet frumok munkjban is az egszsgbiztost az utols sz.
A krhzi frhelyek jraosztsban a legnagyobb feszltsg a fvrosban vrhat, ahol csak azok az intzmnyek maradhatnak teljes jog krhzak, amelyek a nap 24 rjban kpesek srgssgi feladatokat elltni, illetve legalbb egy megyei krhz kvalitsaival rendelkeznek. Ez itt azrt is nehz, mert szinte alig van olyan intzmnye Budapestnek, amely teljes szakmai palettt tart fenn.
Mindez a terleti elltsi ktelezettsg jragondolsval s egy j beutalsi renddel jrhat egytt: az egszsggyi llamtitkr szerint most az Orszgos Mentszolglat kapacitsainak 80 szzalkt a krhzak kzti betegszllts kti le. Ezrt az tszervezs clja az is, hogy ez megsznjn.
Budapesten az els egyeztets pnteken mr meg is trtnt. A figazgatk azonban – mint azt lapunknak tbben is mondtk – nem lettek sokkal okosabbak, st azt sem igazn tudjk, mit is kne tennik. travalul ugyanis mindssze annyit kaptak, hogy „legyenek proaktvak” a kvetkez egyeztetsig. A megbeszlsen vzolt j elltsi trkp szerint hat intzmnynek (a Honvdkrhznak, a Semmelweis Egyetemnek, a Szent Istvnnak, a Pterfynek s az Uzsokinak, valamint a Szent Jnosnak vagy a Szent Imre krhznak) juthat a fvrosban vezet feladat. m ezeknek is csak akkor, ha a srgssgi elltsbl hinyz szakmikat ms krhzakkal „sszellva” ptoljk. Pldul a Honvdkrhz hiba kivl srgssgi kzpont, nincs az onkolgiai elltsbl teljes palettja, az Uzsokiban viszont van onkolgia, de nincs az infarktusos betegek elltshoz szksges invazv kardiolgia. A Semmelweis Egyetemet a Kornyi projekt keretben pl traumatolgia juttathatja a srgssgi elltsra kpes intzmnyek kz, az j pletben ugyan ehhez van egy 70 gyas osztly, de nincs hozz orvosuk s egyb szakemberk. A Pterfynek sincs invazv kardiolgiai centruma, gy vrhatan a feladatokon osztozniuk kell majd a Bajcsy krhzzal.
Mindez azt is jelenti, hogy prilistl a betegeknek is jra kell ismerkednik a rendszerrel, hiszen az addig megszokott intzmnybl az elltsuk tkerlhet egy msik vrosrszbe.
A j hr az, hogy megsznik a fvrosban a „mindennap msik krhz az gyeletes” rendszer. Mindig mindenkit oda visznek majd a mentk, ahov terletileg tartozik.
(Most knnyen lehet, hogy htfn a Honvdba, kedden meg Kbnyra indulnak a mentk egyazon kerletbl a vakblgyans beteggel.)
Nem Ngrdban, hanem Angliban ktnek majd ki az orvosok
A tervezett talakulsokkal kapcsolatban lapunknak Sink Eszter kzgazdsz azt mondta: sok kellemetlen kvetkezmnye lehet a tervezett vltozsoknak. Az eddig megismerhet, az egszsgbiztost ltal ksztett mdszertani anyagokbl az derlt ki, hogy nagyon egyszer smra, a ltszmarnyos volumenkorlt alapjn hajtank vgre az talaktst.
Azt sem vettk figyelembe, hogy a betegek valjban hol veszik ignybe az elltst. Pldul Pest megynek jelents forrsokat csoportostannak t a fvrosbl, noha ott alig van krhz. A lakossgot a budapesti intzmnyekben kezelik. A szakember hozztette: ms orszgokban, gy Angliban is, amennyiben trsgi kvtk alapjn osztjk szt a forrsokat, figyelembe veszik az adott npessg ltszmt, kornak megfelel gygytsi ignyeit s mg sok ms egyb szempontot is. Azzal sem foglalkoznak, hogy az ekkora volumen vltozsok ms orszgokban hossz vek alatt zajlanak.
Mint azt Sink Eszter mondta: az tszervezk lthatan nincsenek tisztban az orvos- s nvrelltottsg trkenysgvel sem, s ennek slyos kvetkezmnyei lehetnek. A dntshozk nem szmolnak azzal sem, hogy az tcsoportostott forrsokat nem kvetik majd a szakdolgozk. A fvrosi krhzakbl aligha indulnak majd tmegesen Ngrdba dolgozni az orvosok. Ha mr megmozdulnak, meg sem llnak majd Angliig, vagy Nmetorszgig.