A TALP REFLEXZÓNA - KEZELÉSÉNEK MENETE 2. ÁLTALÁNOS KEZELÉS
NeMo - dr Nemessányi Mária © 2015.02.02. 18:16
Minden esetben a következő területek maszírozásával kezdjük a kezelést a bemelegítő masszázs (2x5 perc) után:
- Energiaközpont, mellékvese, kiválasztó szervek (2 perc)
- Nagyagy reflexzónái (1 perc)
- Keringési - és nyirokzónák (2 perc)
- Légzés zónái (2 perc)
- Emésztőszervek (2 perc)
- Belső elválasztású mirigyek (1 perc)
Ezt követően rátérhetünk a panaszt okozó szervrendszerek kezelésére, amely általában nem több 5 percnél.
Levezetésképpen újra átsimítjuk a nagyagy, légzőszervek, emésztőszervek és belső elválasztású mirigyek zónáit ( 1 perc),
és végül a maszírozást a kiválasztó szervek zónáinak maszírozásával (1 perc) fejezzük be.
Ez lábanként 15-17 percet vesz igénybe.
Mindig a JOBB lábbal kezdjük a kezelést!
Minden esetben a következő területek maszírozásával kezdjük a kezelést a bemelegítő masszázs (2x5 perc) után:
- Energiaközpont, mellékvese, kiválasztó szervek (2 perc)
- Nagyagy- és érzékszervek reflexzónái (1 perc)
- Keringési - és nyirokzónák (2 perc)
- Légzés zónái (2 perc)
- Emésztőszervek (2 perc)
- Belső elválasztású mirigyek (1 perc)
Ezt követően rátérhetünk a panaszt okozó szervrendszerek kezelésére, amely általában nem több 5 percnél.
Levezetésképpen újra átsimítjuk a nagyagy, légzőszervek, emésztőszervek és belső elválasztású mirigyek zónáit ( 1 perc),
és végül a maszírozást a kiválasztó szervek zónáinak maszírozásával (1 perc) fejezzük be.
Ez lábanként 15-17 percet vesz igénybe.
Mindig a JOBB lábbal (kézzel) kezdjük a kezelést, és csak a teljes kezelés befejezését követően térjünk át a másik lábra (kézre). Lehetőleg maradjunk a kezelt személlyel test-kontaktusban mindvégig, a kezelt végtag váltásának idején is!
Az energiaközpont, mellékvese, kiválasztó szervek reflexzóna-masszázsa:
Ezen zónák vetülete a talpon (tenyéren) úgy helyezkedik el, hogy azokat összefüggésében maszírozzuk.
Javasolt technika:
Kezeinkkel megtámasztjuk a kezelt személy lábát a lábhát felől, hüvelykujjainkkal pedig (felváltva használjuk mindkettőt) középerősen maszírozunk, mindig a test irányába (A lábujjak felől a boka felé).
Az ábrán látható, hogy a szervvetületek két, egymással szögben találkozó vonal mentén helyezkednek el, ezért a kezelést is két részre választjuk;
- előbb az energiaközpont-mellékvese-vese vonalat maszírozzuk kb 1 percig,
- majd a húgyvezeték vonalát a hólyagig (utóbbin kissé elidőzünk), végül egészen a belbokáig hosszabbítjuk meg a képzelt vonalat hüvelykujjainkkal - a húgycső vetületének megfelelően.
Nagyagy és érzékszervek:
Mielőtt a kezelés során rátérnénk a keringési rendszerek - vérkeringés és nyirokkeringés - maszírozására, minden lábujjat, és a lábujjak tövét is átmaszírozzuk:
A hüvelykujjakon helyezkedik el a nagyagy, illetve minden lábujjon az arc-és homloküreg rendszer. A lábtöveknél a lábhát felől a fogak, illetve a nagyujj tövén a mandulák, a talpi oldalon az érzékszervek, a II. és III. ujj tövében a szem, a IV. és V. ujj tövében a fül vetülete található.
Keringési- és nyirokzónák
Ezek kezeléséhez nagyon finom kézzel kell hozzáfogni. A szív zónája legfeljebb 30-60 másodpercig kezelhető, szívproblémákkal küzdő, ritmuszavarban szenvedő pácienseknél inkább hagyjuk ki, vagy csak néhány finom mozdulattal simítsuk át! A nyirokereket és egyéb keringési zónákat lehet erősebben kezelni, de összességében ne haladja meg ezek kezelésének ideje a 2 percet!
Itt is érvényes a szabály: a test felé maszírozunk!
Technika: A talpon és lábháton elhelyezkedő zónák kezelésében főként kezünk hüvelykujját használjuk, az alszár zónáit hüvelyk-és mutatóujjunk közé véve, vagy nyitott tenyerünkbe véve lehet kezelni, elöl a keringés, hátul a nyirokerek zónái találhatók. Ülő páciens esetén ezen zónák kezelésekor a kezelt személy sarkát tegye a térdünkre.
Légzés zónáinak kezelése:
omá
Fenti zónatérképen látható, hogy főként az ujjakat és a nagy talppárnát kell alaposan átmaszíroznunk, középerős-erős nyomással..
Technika: Hüvelykujjunkkal átmaszírozzuk az ujjbegyeket, majd a hüvelykujj egészét, Ezt követően a talpon a kis talppárna szélén húzzuk végig 8-10 alkalommal hüvelykujjunkat a test felé, majd finoman a lábháti oldalon is átsimítjuk hüvelykujjunkkal az I. és II. ujj közti területet 4-5 simítással, középerősen. A tüdőnek megfelelő területet, vagyis a nagy talppárnát két hüvelykujjunk felváltott használatával tudjuk átmaszírozni legjobban, mindig az ujjak tövétől a test felé haladunk. Itt erős nyomást használhatunk, kb 8-10 mozdulat mindkét hüvelykujjunkkal. A mozgás irányát nyilakkal jeleztem.
Emésztés zónáinak maszírozása:
A zónatérképen láthatók az emésztőszervek. Egyidejüleg a lábháton, az ujjak tövében elhelyezkedő fog-reflexzónákat is átmaszírozhatjuk, ezeket ezen a térképen nem jelöltem.
Technika:
- Ismételten átmaszírozzuk a kis talppárna vonalát az ujjtövektől a test felé erős nyomással hüvelykujjunkkal kifejtett viszonylag erős nyomással, 4-5 alkalommal.
- A gyomor, nyombél és hasnyálmirigy zónái a talpon egymásra vetülnek, ezeket egyszerre maszírozzuk, szintén hüvelykujjal, középerősen (a test irányába).
- A jobb talpon a máj zónáját finom, legfeljebb közepes nyomással, kőrkörösen maszírozzuk, nem szabad 1 percnél tovább. Később, amikor majd a bal talpra térünk át, a hasnyálmirigy-zónát hasonlóképp, viszonylag finoman kezeljük.
- A lábháton az epehólyag kiegészítő zónáit is kezelhetjük, de ez nem szükségszerű.
-.A vékonybelek zónáit hasonlóan maszírozzuk, mint a tüdőzónát: hüvelykujjainkkal felváltva, viszonylag erős nyomással haladunk a nagy talppárna felől a test felé legalább 10-15 alkalomma.
- A vastagbelek maszírozásának irányát az ábrán bejelöltem, a vakbéltől indulunk, majd követjük a vastagbél haladásának irányát, és legalább 5-6 alkalommal középerősen végigsimítunk a felszálló és haránt, majd a másik talp kezelésekor a haránt-leszálló és szigmabélen, míg végül a végbélhez jutunk.
Belső elválasztású mirigyek
A belső elválasztású mirigyek zónáit éppúgy maszírozzuk, mint a többi zónát, az ujjak felől a test (boka) felé. A mellek zónáival egyidejűleg célszerű a rekeszizmot is kezelni a lábháton, két hüvelykujjunk felváltott mozgatásával. A lábháti zónák kezelésekor értelemszerűen a talp felől támasztjuk a lábfejet többi ujjainkkal. Az ábrán NEM szerepel a hasnyálmirigy, hiszen azt az emésztőszervekkel együtt kezeltük. Ennek nagyobb része ugyanis külső elválasztású mirigy (vagyis emésztőnedvet termel, amely a patkóbélbe kerül), és csak ki része termel inzulint, glukagont és más hormonokat, amelyek a véráramba jutnak, mint belső elválasztású hormonok. A boka környékén néhány olyan kiegészítő zóna helyezkedik el, amely az ábrán nincs színezve, ezek általában a medence, és a húgy-ivarszervek nyirokkeringését biztosítják. Az alszáron hátul, a boka környékén elhelyezkedő zóna hüvelyk-és mutatóujjunk közé csípve kezelhető, hasfájás, altesti fájdalom, panaszok, például menstruációs görcsök szüntetésében hasznos a kezelése.
Az idegrendszer zónái közül a nagyagynak megfelelő területet korábban már kezeltük, fontos a gerincoszlop kezelése, hiszen civilizációs ártalomként csaknem mindenkinek vannak gerincpanaszai, a fáradtság, hanyag tartás, sok üldögélés következtében. A gerinc zónáit a talp belső élén találjuk.
Kezelési technika: nekem az vált be, hogy mutató és középső ujjamat behajlítom, és az alappercek közé veszem a talp belső élét. A hüvelykujj felől haladok ezzel a "villával a talpélen a boka felé. A gerinczónát ugyanis viszoylag nagyobb erővel célszerű kezelni, hacsak nem fájdalmas a kezelt személynek. Ezzel a technikával viszonylag nagy erővel tudunk kezelni anélkül, hogy magunk kifáradnánk.
Alapszabály:
Fájdalom esetén csökkentsünk a kifejtett erőn!!! Soha nem szabad fájdalmat okozni a kezelés során!
Az érzékszervek zónáit is kezelhetjük, ezeket az ujjak tövén találjuk, a fül zónái a 4.-5. ujj, míg a szem zónái a 2.-3. ujj tövénél, az alapperc magasságában helyezkednek el a lábhát és a talp felől egyaránt. Az orrnak megfelelő zóna a nagyujj belső felszínén helyezkedik el, a mandulák a nagyujjak tövén, míg a fogak és száj zónái az ujjak lábháti oldalán az ujjtöveknél (a lábközépcsontok kezdeténél). A jobb láb kezelésekor a bal oldali fülre és szemre, és fordítva, a bal láb kezelésekor a jobb oldali fülre és szemre fejtünk ki jótékony hatást.Mozgásszervek kezeléséhez képzeljünk magunk elé egy emberi testet, a vállak a kisujjaknál helyezkednek el, a karok nagyjából a talp külső élének vonalán húzódnak, a lábfej középvonaláig, míg az alsó végtag vetülete a külboka mellett indul a csípőízülettel, és az alszár hátsó részén, az Achilles-ín mentén felfelé halad.
|