Mozgásszegény életmódunk változtatásra szorul!
NeMo - dr Nemessányi Mária © 2015.02.02. 21:40
Szeretnélek arra buzdítani, mozogj minden nap, egészséged megőrzése a tét! Beköszöntésül régi honlapomról (Ararát) hoztam át azt a cikkemet, amely egy kicsit megvilágítja indokaimat, miért fontos számomra ez a terület, azon felül, hogy szeretném, te is egészségesebben élhesd le az életedet!
Egészség
NeMo - dr Nemessányi Mária 2006.11.10. 22:00
Az egészség azt jelenti, minden szerv és szervrendszer úgy működik, ahogyan kell. Amíg fiatalok vagyunk, ezt természetesnek vesszük, de mi történik később ???
Természetes öregedési folyamatainkat megállítani nem tudjuk, de tehetünk valamit azért, hogy lelassítsuk. Mai életmódunk mellett rohanunk és hajlamosak vagyunk megfeledkezni egészségünkről mindaddig, amíg figyelmeztető jelek rá nem ébresztenek arra bennünket, hogy ha egészségesek akarunk maradni, valamit tennünk is kell ennek érdekében.
Jómagam mintegy másfél évvel ezelőtt (ma, amikor ezt a cikket újraolvasom és elhozom neked, immár 10 esztendeje, 2005 áprilisában) ébredtem rá, hogy ha folytatom azt a kizsákmányoló életmódot a szervezetemmel szemben, amit addig, akkor előbb, vagy utóbb nem fogok tudni mozogni.
Nagyon komoly gerincproblémáim jelentkeztek, aminek elsősorban a túlsúly, a mozgásszegény életmód, a stressz és az ügyeletek mechanikai terhelése (rengeteg ücsörgés és ácsorgás, semmi aktív mozgás) voltak az okozói. Egyik ügyeletemben néhány óra pihenést követően alvás közben megfordítottam a fejemet, hallottam egy óriási reccsenést, aztán a fájdalomtól a nyakamat és a fejemet nem tudtam többé megmozdítani... Reumatológia, nyakrögzítő gallér, fürdőkúra, Rtg, MR vizsgálat...
(Zárójelben, csak hogy lásd, nem kamuzok:: 7 db porckorong kiboltosulásom van. Ebből 3 a nyaki, 2 a háti és 3 az ágyéki gerincen. Beláthatod, ez nem az a kategória, amit szeretném, ha műtéttel korrigálnának, ugyanis onnantól a gerincem mozgékonysága körülbelül egy összecsontosodott Bechterew gerincével válna egyenlővé. Időszakos gyöki tüneteim ma már ritkán jelentkeznek)
Szerencsém volt: egy nagyon kedves kollégám manuálterápiával foglalkozik, és kezeléseinek hála néhány napot követően újra tudtam mozogni. Azonban a probléma megmaradt és habár nem olyan mértékben, de időről időre kiújult.
Elkezdtem gondolkodni: ha inaktív mozgásszerveimet munkára bírom, talán megállíthatom a folyamatot?
Ezt követően napi egy-másfél óra torna következett. Nem mondom, hogy olyan, mint új korában, de sokat javult a gerincem. Fogytam másfél év alatt 17 kg-ot, és sokkal több az energiám.
Követendő a példa mindazok számára, akik nem szeretnének túlságosan hamar megöregedni, vagy elveszíteni képességüket az aktív életre.
A gerinctorna receptjét a továbbiakban közkinccsé teszem a honlapon egy sorozat formájában.
Jelenlegi "fenntartó" tornám kb 10-30 perc alatt végezhető el, attól függően, hány gyakorlatot teszek bele és hány ismétlést csinálok belőle.
ENNYIT TALÁN MEGÉR AZ EGÉSZSÉGÜNK?
NeMo (2006.11.10. 22:46)
2015.02.16.
Kedves olvasóm! Fentiek nem változtak, legfeljebb annyiban, hogy most is jól érzem magam, aktívan dolgozom, és még indig elbírok a 24 (Jó az 28-nak is) órás ügyeletekkel. Átmenetileg jártam közben másfél-két évig edzőterembe, ami még több energiát vitt az életembe, és mellesleg még több tartást adva gerincemnek, megerősítette hát- és hasizmaimat. Ha tehetem, rendszeresen gyalogolok, tavasszal a bicikli is előkerül, nyaranta úszom.
Nem tudom, neked melyik a kedvenc sportod, nem is az a lényeg, hanem a rendszeres sportolás beiktatása az életedbe!
A cikksorozat fotói rólam, illetve néhol gyermekeimről (is) készültek. Mint láthatod, nem a "mai csirke" kategóriába tartozom... Ha nekem sikerült, neked is sikerülhet, csak elhatározás kérdése!
Ezzel a bátorítással kívánok neked is
JÓ EGÉSZSÉGET,
és egészségben eltöltött hosszú, és tartalmas életet!
|