Hasi panaszok
NeMo - dr Nemessányi Mária © 2015.02.02. 23:26
Mindenki átesett már fertőzéssel terjedő gyomor-bélhuruton, és nem hiszem, hogy lenne olyan közülünk, akinek soha nem fájt még a hasa.
- Mik azok a jelenségek, amik miatt mégis, lehetőleg azonnal orvoshoz kell fordulni?
- Mit tehetünk mi magunk a banális hasfájások estén?
Sok formája van a hasfájásnak. A teljesség igénye nélkül szeretnék néhány hasi fájdalommal járó tünetegyüttest ismertetni. Időm szűkössége miatt a továbbiakban bővítem majd a felsorolást, és hogy mely esetben mit tehetünk. Az itt bemutatott néhány betegség/állapot elenyésző része csupán a hasi betegség szerteágazó repertoárjának. Gyakoriságuk miatt azonban mindenképpen figyelmet érdemelnek.
Mielőtt rátérnék a tünetcsoportokra, betegségekre, olyan figyelmeztető jelek felsorolásával kezdeném, amelyek, ha előfordulnak mindenképpen orvosi ellátást igényelnek:
Mindenképp forduljunk orvoshoz, ha
- hasi fájdalmunk egyetlen pontra behatárolható, (ez a hasi sebészeti betegségekre jellemző)
- székletünk színe eltér a szokásostól (fekete, ún. szurokszéklet - melaena, vagy egészen világos, szinte fehér - un. acholiás széklet, amely epebetegségek elzáródásos formáira, beékelődött epekőre jellemző),
- vérszékelés esetén,
- hányás esetén, ha annak székletre emlékeztető szaga van, vagy furcsa színe (fekete, kávéalj-szerű, véres, vagy barna),
- erős hasmenés és hányás esetén, ha lázunk van, vagy ha a szédülés miatt felkelni sem tudunk (kiszáradás)
- több napig nincsen széklet, és emellett erős hasi puffadás, fájdalom, görcsök jelentkeznek. A felsorolt tünetek együttesen fenyegető, vagy teljes bélleállásra (ileus) utalnak, azonnali gyógyszeres (paralyticus ileus), vagy sebészi (mechanikus ileus) beavatkozást igényelnek.
- hasi fájdalmunkat a has egy részének, vagy egészének feszessége, izomvédekezése kíséri. A szaknyelven défense-nek nevezett izomvédekezés gyomor-bélrendszerünk valamely szakaszának sérülésére, perforatiojára utal legtöbb esetben. Ez azonnali sürgősségű műtéti beavatkozást igénylő, ún. akut hasi katasztrófa.- ha a hasi fájdalom hirtelen, kés-éleséggel jelentkezett, akkor is, ha ez a fájdalom elmúlik. Az ilyen jellegű fájdalom szintén üreges hasi szerv perforatiojára utal.
Perimenstrualis szindróma (PMS):
Sokan szenvednek tőle, de kevesen tudják, hogy okai két nagy csoportra oszthatók:
- A menszesz környéki, hormonális alapú vízvisszatartásra
- és a pszichés okokra, melyek közt első sorban a félelem a fájdalomtól szerepel.
Tünetei: görcsös, vagy szimpla hasfájás, amely általában az egész hasra, de a kismedence területére mindenképp kiterjed.
Mit tehetünk ellene?
A helyi meleg mindenképpen jót tesz. A zöld tea, vízhajtó hatásánál fogva segít enyhíteni a tüneteket. Ugyancsak jót tesz a zsúrlófű és a cickafark teája. Ha a gyógynövények nem segítenek, 1-2 szem görcsoldó segíthet, például a Meristin.
Erősen kínzó esetben meg lehet kísérelni vízhajtók szedését, melyet a háziorvostól, vagy a nőgyógyásztól kérhetünk. Ebben az esetben azonban ügyeljünk az ionháztartásunkra, káliumot hajtó szerek esetén szedjünk káliumtablettát is, és/vagy együnk sok banánt, ez tartalmazza a legtöbbet. Azonban ne feledjük, e kellemetlen hasfájás forma csak a menstruáció első 2-3 napján indokolt. Minden más esetben forduljunk orvoshoz!
Gastroenteritis - Gyomor bélhurut:
Fertőző betegség, általában étellel - itallal, vagy közös használatú evőeszközökkel, poharakkal terjed, ritkán azonban cseppfertőzés is terjesztheti. Utóbbi esetben egy kilincs megfogásával is ránk kerülhet a kórokozó, amely nem kellően alapos kézmosás után a tápcsatornába jutva fertőzést okoz.
Tünetek:
Gyengébb, vagy erősebb hasi fájdalom, és/vagy görcsök, görcsös székelési inger, hasmenés, émelygés, hányinger, hányás.
Mit tegyünk? Erős hányinger, vagy hányás esetén pihenjünk sokat, és ne igyunk semmit, amíg hányingerünk meg nem szűnik. ezt követően kortyonként kezdhetünk el folyadékot fogyasztani, forralt vizet, teát, vagy - akármilyen furcsán hangzik - jégbe hűtött Coca colát. Ha a folyadék már bennünk marad, 1-2 napig diétázzunk. Kekszet, kétszersültet, pirítós kenyeret ehetünk, utóbbit vékonyan megvajazhatjuk, sózzuk. A reszelt alma, banán is fogyasztható, ha már jobban vagyunk. Vízbe főtt krumpli, kis köménnyel gyógyhatású lehet. A grízleves is finom diétás étel.
GRÍZLEVES elkészítése:
Olyan lábast használjunk, amiben nem kap oda az étel! (Kerámiabevonatos, vagy teflon, esetleg vastag falú zománcedény)
Forrósítsuk fel az edényt, és tegyünk bele 1-2 evőkanálnyi grízt (búzadara), folyamatos kavargatás közben pirítsuk sötétebb zsemleszínűre, de vigyázzunk, ne égessük oda. Zsiradékot NE használjunk!
Ha a gríz megpirult, öntsünk rá 1-2 bögre vizet, sózzuk ízlés szerint és forraljuk össze.
Együk jó étvággyal! :)
Reflux betegség (Gastro-oesophagealis reflux; GOR, vagy GORB):
Gyomorsav túltengéssel, de akár anélkül is jelentkezhet. Oka, hogy a gyomor felső, bemeneti részénél (cardia) a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Igen gyakori, a felnőtt lakosságnak legalább a felét érintő kellemetlen állapot.
Tünetek: Kellemetlen gyomortáji égő fájdalom, savas felböfögés, néha puffadás, amely jellemzően inkább éjszaka, vízszintes testhelyzetben jelentkezik, és telt gyomor mellett jóval gyakoribb, főként a kezdeti időszakban.
Mit tehetünk? Ha régebben ettünk, egy-két keksz elrágcsálása a savasságot csökkentheti. Kerüljük a lapos fekvést, nagypárna, vagy az ágy fejvégének megemelése csökkenti a tüneteket a pihenés idején. Kifejezett tünetekkel forduljunk orvoshoz. A kezdeti időszakban az egyszerű savlekötő gyógyszerek is segíthetnek. Recept nélkül kaphatók az Almagel, Antagel, Malugel, Rennie, Maalox, Nilacid, Optacid, Tisacid, Talcid.
Kerüljük a népi gyógyászatban beváltnak tekintett szódabikarbóna használatát, ugyanis ez olyan mennyiségű gáz termeléséhez vezethet, amely akár a gyoromfal túlfeszülését, és a gyorom sérülését is okozhatja!
Kifejezett panaszok esetén a háziorvossal mindenképpen célszerű konzultálni, aki vényköteles gyógyszereket is felírhat (ún. protonpumpa gátlók - PPI -, vagy Hisztamin receptor blokkoló gyógyszerek - H2 receptor blokkolók), és valószínűleg gastroenterológus szakorvos bevonását fogja javasolni. Súlyosabb panaszok és tünetek esetén célszerű a gyomortükrözés elvégzése, hiszen a reflux betegség és a gyomorfekély (nyombélfekély) sok esetben a panaszok alapján nem, vagy csak nehezen különíthető el, kezelésük azonban némiképp különbözik egymástól.
A reflux betegség veszélye, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe kerülve gyulladást okozhat, amely olyan súlyos lehet, hogy hegesedést, nyelőcső szűkületet is okozhat. A kezelés, megelőzés tehát szükségszerű, és nagyon fontos!
Amennyiben a betegség téged is érint, javaslom a következő cikkek elolvasását:
Reflux-info - a refluxbetegség gyógyszeres kezelésének lehetőségei
Fekélybetegség - gyomorfekély, nyombélfekély:
A gyomor nyálkahártyájának irritációja, sérülése.
A fekélybetegség kialakulásában számos tényező vesz részt, melyek együttese gyakorlatilag a gyomor nyálkahártya folyamatos irritációját, következményképpen pedig sérülését okozza.
Régebben egyértelműen a stresszt okolták keletkezéséért, amelynek valóban lehet némi szerepe a fekélybetegségben, de korántsem akkora, amekkorát a múltban a stressznek tulajdonított az orvostudomány. Tény, hogy műtétes betegeinknél elsőrendű fontosságot élvez a gyomornyálkahártya védelme, mert a műtéti stressz az operáció körüli, ún. perioperatív szakban a gyomor sérüléséhez vezethet.
Az alkati tényezők szerepe is vitatott, bár a sovány, ún. astheniás alkatú emberek hajlamosabbak a betegségre.
A fekélybetegek csaknem mindegyikénél a gyomorból egy bizonyos baktérium, a Helicobacter pylori mutatható ki, ennek a baktériumnak kipusztítását követően (antibiotikum kezelés) általában megszűnnek a panaszok, a fekély keletkezésének valószínűsége is csökken.
A gyomorfekély kialakulására hajlamosíthatnak bizonyos gyógyszerek, például a nem szteroid gyulladásgátlók (fájdalomcsillapítóink többsége ebbe a csoportba tartozik, mint pl. az amidazophen, pyrinek, algopyrin, diclofenac, ibuprofen, naprosyn) és a reumatológiai betegségek nagy részében, illetve az asthma kezelésében is alkalmazott szteroidok. A véralvadásgátló gyógyszereknek is irritatív hatása van a gyomorra. Ezen gyógyszerek szedésekor célszerű gyomorvédő gyógyszert is egyidejűleg felírni.
Tünetei: Jellemzően 2-3 órával étkezés után,üres gyomornál jelentkező gyomortáji fájdalom, amely égő érzéssel is járhat.
Mit tehetünk: legyen nálunk néhány szem keksz, ennek elfogyasztása a tüneteket csökkenti. Mielőbb forduljunk orvoshoz! Gyógyszeres kezelés szükségszerű, ezt megelőzően azonban gyomortükrözés elvégzése célszerű.
Veszélyei: vérzés, vagy perforáció, hosszan tartó fekélybetegség esetén tumoros elfajulás.
A fekélyvérzés oka, hogy a folyamat túlhalad a nyálkahártyán, és a gyomor falában lévő ereket is érinti. Súlyos, életveszélyes vérzést is okozhat, amelyet jó esetben gyomortükrözés során is el lehet látni, azonban sok esetben csak az azonnali, sürgős műtét mentheti meg a beteg életét.
Perforáció: hirtelen kialakuló, kés élességű fájdalom jelentkezik, melyet követően a has egy része, vagy teljes egésze deszkakeménységűvé válik. A fájdalom csökkenhet, meg is szűnhet, de jellemzőbb, hogy fennmarad, szinte nem is lehet a hashoz hozzáérni, olyan fájdalmas. A perforáció következtében a belek működése leáll, ún. paralyticus ileus (következményes bénulásos bélhűdés) alakul ki. A perforáció is életveszélyes, azonnali sürgősségű, műtétet igénylő állapot.
Tumoros elfajulás: a fekélybetegség, mint korábban említettem, a nyálkahártya állandó irritációja miatt alakul ki. Ez az irritáció, ha továbbra is fennáll, nem szűnik, nemcsak a nyálkahártya sérülését, de annak túlburjánzását is kiválthatja. Ha ez az eredetileg védekezésként létrejött túlburjánzás kóros mértékűvé válik, bekövetkezhet a sejtek elfajulása, amely már a daganatokra jellemző. Létfontosságú tehát a fekélybetegség, és főként a betegséghez vezető okok, nyálkahártya irritáció mielőbbi felszámolása.
Vakbélgyulladás - appendicitis acuta
Először is tegyük helyre a fogalmat, ugyanis a magyar nyelv tréfája folytán a vakbélgyulladás valójában heveny féregnyúlvány-gyulladás. A vakbél ugyanis a vastagbél azon része, amely átmenetet képez a vékonybelek és a vastagbél közt, míg a féregnyúlvány (appendix vermiformis) a vakbélből kiágazó, vékony, féregszerű, lumennel rendelkező NYIROKSZERV.
Tünetei: Az appendicitis klasszikus formája émelygéssel, gyomortáji fájdalommal kezdődik. Ahogy az idő halad, az émelygésből hányinger, majd többszöri hányás alakul ki, esetleg hasmenés is jelentkezik. A fájdalom egyre inkább egyetlen pontra korlátozódik, a jobb csípőárokba. Kialakulhat, de nem törvényszerű a láz. Levertség, gyengeség, szédülés jelentjezhet.
A vakbélgyulladás azonban nem minden esetben jelentkezik ilyen egyértelműen. Nagybátyám szerint, aki mentőfőorvosként ment nyugdíjba: "A vakbélgyulladás az a hasi katasztrófaállapot, amely bármilyen hasi betegséget utánozhat, bármilyen hasi fájdalom formájában jelentkezhet". Ennek jól meghatározható oka, hogy a féregnyúlvány sok esetben olyan hosszú, hogy nem a jobb csípőárokban helyezkedik el, hanem bal felé átcsapódva a szigmabél tájékán, vagy felfelé elmozdulva akár az epehólyag alatt. Ez még a tapasztalt orvoskollégákat is félrevezetheti, késleltetheti a diagnózist.
Ismét más esetekben a tünetcsoport sokkal kevésbé hevesen, alattomosan jelentkezik, a beteg mindössze állandó émelygést, étvágytalanságot észlel, illetve, ha enni próbál, a hasa begörcsöl, fájni kezd.
Főként idős embereknél nehéz diagnosztizálni a betegséget, sok esetben az idős beteg ileus (bélhűdés) tüneteivel fordul orvoshoz, és csak műtétkor derül fény a bélhűdés valódi okára, a gyulladt féregnyúlványra.
A vakbélgyulladás legfőbb veszélye:
Főként fiataloknál pillanatok alatt a gyulladt féregnyúlvány fala meggyengülhet, és előbb csak áteresztővé válik, majd akár át is lyukadhat. Ha a beteg még mindig nem került orvoshoz, akár egyetlen nap leforgása, de néha néhány óra alatt is tályog alakulhat ki.
Kezelése:
Egyértelműen sebészi megoldást, műtétet igényel.
Heves tünetek, tályog gyanúja esetén már a műtét előtt antibiotikum kezelést kezdünk, amelyet a tályog igazolását követően folytatunk, egyszerű vakbélgyulladás esetében nem szükséges folytatni. Nem túl heves tüneteknél az antibiotikum nem kötelező a műtét előtt a jelenlegi sebészi protokoll alapján. Ilyenkor, ha mégis súlyosabban gyulladt féregnyúlványt észlelünk, mi, aneszteziológusok adjuk be műtét alatt a protokollnak megfelelő antibiotikumokat (típusos esetben Cefalosporin+metronidazol kombinációt).
Bélhűdés - ileus
Tünetei: étvágytalanság, hasi puffadás, émelygés, később hányinger-hányás. A hányadék bűzös, széklet-szagú. Sem széklet, sem szelek nem távoznak, akár napokig. A beteg nagyon elesett állapotban van, gyenge, szédül, sokszor felkelni is képtelen. Fájdalmának mértéke akár az elviselhetetlenségig is fokozódhat, sok esetben a beteg később arról számol be, hogy nem emlékszik a műtét előtti időszakra, pedig látszólag ébren van, kooperál, válaszol. Ismét más esetekben, főként időseknél súlyos tudatzavar jelentkezhet (akár agresszivitás is).
A bélhűdésnek két alapvető formáját különítjük el
Belgyógyászati formája valamely kémiai ingerrel, vagy társbetegséggel függ össze, illetve hasi műtétek után az okozott mechanikai ingerek hatására alakul ki, gyakorlatilag a bél átmeneti, vagy tartós bénulása. Legfőbb jellemzője, hogy a has néma, nem hallunk bélhangokat.
Gyógyítása bélmozgató gyógyszerekkel (Cerucal - metoclopramid, vagy Stigmosan - neostigmin) lehetséges. Ha a teljes bélhűdés elmúlt, hashajtók adását kezdjük.
Sebészi formája a bél mechanikai elzáródása miatt alakul ki, amelyet okozhat a hashártya összenővése, vagy egy hosszabb bélszakasz általi bél megtöretés, megszorulás, megcsavarodás, vagy a bél lumenét szűkítő elváltozás, amely eredetét tekintve lehet gyulladásos (pl Crohn betegség, sigmoiditis), tumoros, vagy más egyéb eredetű.
Legfőbb jellemzője, hogy a has meghallgatásakor erőlködő, csengő bélhangokat hallunk, a has vizsgálatakor műfogással ún loccsanás váltható ki.
Súlyos esetben a bélfal feszülése olyan mértékűvé is válhat, hogy a bélfalon keresztül toxikus anyagok kerülnek a hasüregbe körülírt, vagy teljes hashártyagyulladást, később sepsist (vérmérgezés) okozva.
Kezelés: A sebészi beavatkozás szükségszerű, minél korábban kerül a beteg műtétre, annál több esélye van a teljes gyógyulásra. Antibiotikum profilaxis kötelező, éppúgy, mint gyomorszonda levezetése és állandó ketéter felhelyezése a húgyhólyagba. Műtét előtt lehetőség szerint legalább 2000ml, de még jobb, ha ennél is több folyadékot adunk a betegnek, ugyanis a szervezet folyadéktartalékának egy része (akár több liter is) valószínűleg a hasüregbe került, valamint a hányással is sok folyadék veszett kárba. Figyelni kell az ionegyensúlyra, sokszor a káliumháztartás nagy mértékben megborul.
Étel-intolerantiák, túlérzékenységek
Nem azonos az étel allergákkal!
Van, amely már csecsemőkorban jelentkezik, van, amely csupán a serdülőkort követően. Legtöbbjük hasi puffadással, szélgörcsökkel és faltulentiával, hasmenéssel jelentkezik, hasonlóképpen a gyulladásos bélbetegségekhez. Nyákos széklet lehet, véres székürítés azonban szinte soha nem fordul elő. Soha nem kíséri hőemelkedés, vagy láz, ritkán jár levertséggel, vagy fáradékonysággal - csakis olyan esetekben, ha a hasmenés olyan mértéket ér el, hogy a szervezet kiszárad -.
Csupán leggyakoribb formáit fogom ismertetni.
Laktóz intolerancia/Tejérzékenység
Tej, tejtermékek fogyasztását követően lépnek fel hasi görcsök, puffadás, hasmenés kíséretében. Diagnózisát a tej és tejtermékek kihagyásával magunk is felállíthatjuk: ha a tünetek és panaszok megszűnnek, biztosak lehetünk a kórismében.
Szelídebb formájában a beteg a savanyított tejtermékeket (túró, tejföl, sajt) jól tolerálja, esetleg napi 2-3 dl tehéntejet is elvisel tünetek jelentkezése nélkül.
Kezelése: 1.a tehéntej, és tejtermékek teljes száműzése étrendünkből
2. laktózmentes termékek fogyasztása (ma már nemcsak tej, de sajt, túró, tejföl is van laktózmentes kivitelben, áruk a normál tehéntejhez és tejtermékekhez hasonló), illetve szójatej, zabtej, rizstej fogyasztása, utóbbiak azonban kb 3-szor annyiba kerülnek, mint a laktózmentes tej.
Lisztérzékenység/Glutén érzékenység
Autoimmun betegség, Tünetei: hasi puffadás, fájdalom, émelygés, hányás. Amennyiben nem kerül felfedezésre időben, szájfekélyek, fáradékonyság, súlyos fogyás, illetve a vékonybél nyálkahártyájának károsodása révén felszívódási zavarok lépnek fel, hiánybetegségek alakulhatnak ki.
Kezelése: szigorú diéta, amelyből minden olyan terméket kiiktatunk, amely glutént tartalmaz.
Ha a téma érdekel, vagy érintett szenvedő alanya vagy, ajánlom a következő cikkek elolvasását:
Gyulladásos bélbetegségek:
A két legismertebb gyulladásos bélbetegség tünetei hasonlóak. Hasi fájdalom, amely jellegzetesen görcsök formájában jelentkezik, krónikus fáradtság, fogyás, bizonyos ételekre típusosan rosszullét, puffadás, hasmenés, és sok esetben véres-nyákos székürítés. A két betegség elkülönítése is igen nehéz.
Colitis ulcerosa
Jellegzetesen hasi fájdalom és hasmenés kíséri. Befolyásolhatja a mindennapi életvitelt és néha életveszélyes szövődményekhez vezethet. Általában a vastagbél és a végbél nyálkahártya felületes rétegeit, és jellegzetesen a bélszakasz összefüggő területeit érinti.
Véres-nyákos hasmenés, görcsös hasi fájdalom, krónikus fáradtság és fogyás kísérheti, de ezek a tünetek csak a betegek egy részében fordulnak elő.
Crohn betegség
A Crohn-betegség a bélrendszer nyálkahártyájának - gyakran mélyen az érintett bélszakasz szöveteibe hatoló - gyulladásos, hasmenéssel és fájdalommal járó, és akár az életet is veszélyeztető betegsége. A gyulladásos bélbetegségek egyik típusa. A bélrendszer nyálkahártyájának gyulladása súlyos hasmenéshez és hasi fájdalomhoz vezet. Jelenleg még nincsen a Crohn-betegség gyógyítására speciális készítmény, azonban a különböző terápiás beavatkozások segítségével a betegség tünetei enyhíthetők, és akár hosszan tartó panaszmentesség (remisszió) is elérhető.
Leginkább az tud segíteni, ha a beteg megfigyeli, mely ételeket követően alakulnak ki panaszai, és ezeket az ételeket elkerüli. Pentasa (mesalazin), vagy Salazopyrin, egyes esetekben szteroid adása segíthet a tünetek csökkentésében.
A Crohn betegség szakaszos, vagyis egyes gyomor-bélrendszeri szakaszokat érint, mások viszont egészségesek maradnak. Formái közül a súlyos lefolyású forma hatalmas károkat, mélybe hatoló nagy fekélyeket okozhat, amelyek végül akár perforációhoz, vagy csőszerűen beszűkült bélazakaszokhoz (akár bélelzáródáshoz is) vezethetnek. Ilyenkor műtéti megoldással lehet a beteg életét megmenteni.
|