Hogyan kszlj tervezett mttre?
2015.02.04. 23:05
1. Kivizsgls
Egszsgi gondod van. Mindegy, hogy ortopdiai, sebszeti, vagy ms mtt eltt llsz, az is csaknem mindegy, altatva, vagy rzstelentve leszel. A kivizsgls szerves rsze a tervezett mttnek.
Mire val? Milyen krdsekre szmthatsz?
Van egy egszsgi problmd, amely mtti megoldst ignyel. Mtt eltt felttlenl szksges, hogy szervezeted teherbr kpessgt, aktulis llapott felmrjk. Krdseink arra vonatkoznak, van-e brmilyen ksr betegsged, kros szenvedlyed, csaldodban elfordul, esetleg rkld rendellenessg. Szedsz-e gygyszert rendszeresen?
A mtt komoly stressz-llapot a szervezet szmra. Els sorban a pszicht viseli meg, hiszen a szervezet felkszl arra, fjni fog a sebszks okozta vgs, s a flelem ilyenkor alapvet. Akr bevallod magadnak, akr nem, ott van.
Elfordulhat, hogy tudod, milyen belszervi ksr betegsgeid vannak, esetleg gondozsra is jrsz, gygyszert szedsz rendszeresen. Ilyenkor a kivizsglsra vidd magaddal mindazokat az orvosi paprokat, amelyek felvilgostst adhatnak betegsged pontos mibenltrl, s arrl is, milyen gygyszereket szedsz s milyen mdon a nap folyamn.
Az is elfordul, hogy fogalmad sincs arrl, hogy pldul magasvrnyoms betegsgben szenvedsz, vagy szvritmus-zavarod van, nem okoznak panaszt, kivizsglsod sorn derlnek ki. Ltfontossg, hogy szervezeted egyenslyban legyen, lehetsges, hogy belgygyszati, vagy kardiolgiai vizsglatra, gygyszerbelltsra kerl sor.
Tudnunk kell kros szoksaidrl, mint a rendszeres alkoholfogyaszts, dohnyzs, vagy kbtszer-lvezet. Nem lnk vissza ezekkel az adatokkal, kt bennnket az orvosi titoktarts, azonban ezek a szerek megvltoztatjk szervezeted reakciit a gygyszerekre.Fontos azt is tudnunk, fknt, ha soha nem volt mg mtted, hogyan alvad meg a vred, vagy pldul volt-e a csaldodban olyan szemly, akinek vralvadsi zavara (trombzis), vagy vrzkenysge volt.
Kaptl-e mr transzfzit? Ha nagyobb vrvesztesggel jr mttre vrsz, elfogadod-e a vrtmlesztst?
A kivizsgls sorn mi gygytk arra is treksznk, hogy lehetsg szerint minden krdsedre kielgt vlaszt kapj, lelkileg felkszlhess mindazokra a megprbltatsokra, amik rd vrnak. Nem a gygyszer a legjobb nyugtat. Az mindssze segt abban, hogy valban nyugalmi llapotban kerlhess a mtbe. A legjobb nyugtat az, ha vlaszt kapsz azokra a krdsekre, amelyek esetleg nyugtalantanak.
Az ismeretlentl mindig jobban flnk, mint attl a helyzettl, amirl lehetsg szerint informltak minket!
2. Mit vigyl magaddal?
Ma mr a legtbb mtt esetn arra treksznk, hogy mielbb gygyultan hazamehessen a mttre szorul beteg ember. Az egynapos sebszetre csak magadat kell vinned, hiszen mg aznap hazamehetsz. Srvmttek, epemttek, visszrmttek, kisebb sebszeti beavatkozsok esetn 1-2 nap bennfekvssel szmolj, hozzl hlruht s kntst, poharat, eveszkzt, szalvtt, tisztasgi szereket, s valamit, ami gyban fekve lekti a figyelmedet, pldul j zenket, knyvet, jsgot, rejtvnyeket. Msra nemigen lesz szksged.
Ne felejtsd otthon kivizsglsod leleteit, s korbbi orvosi dokumentumaidat!
Ha rendszeresen szedsz gygyszereket, rd ssze egy paprra mit, s hogyan szeded. Az sem rt, ha 1-1 levllel viszel magaddal szoksos gygyszereidbl, hogy ne kelljen azokat ms, hasonl hats szerekkel helyettesteni. 1-1 gygyszercsoportbl a legtbb sebszeti osztlyon csak 1-2 fajta ll rendelkezsre, s nem biztos, hogy pont a te gygyszerednek megfelel. A sebszeti osztlyokon leginkbb fjdalomcsillaptkat, grcsoldkat s antibiotikumokat, illetve slyos llapot betegeiknek tpszereket tartanak, nagyon szks a gygyszerre fordthat keret.
3. Kzvetlen mtt eltti este
mg elfogyaszthatsz egy knny vacsort (rtsd pl egy szelet kenyr, vagy egy pkstemny, felvgott, sajt, egy bgre tej) Legksbb este 8-kor egyl, azt kveten szilrd telt mr ne fogyassz! Mtt reggelig, ha szomjas vagy, 1-1 pohr vizet, vagy tet megihatsz.
A mtt napjn reggel 6 ra utn mr folyadkot se fogyassz, legfeljebb, ha nagyon szomjas vagy, 1-1 korty vizet. Ltfontossg, hogy res gyomorral rkezz a mttedre! A szilrd tpllk egszsges embereknl 6-8 ra alatt rl ki a gyomorbl, a folyadk mintegy 3 ra alatt. Stresszllapotokban ez az idszak megnvekszik, a tpllk 10-12 rig is elidzhet a gyomorban, a folyadk 4-5 ra hosszat! Mrpedig a mtt stresszllapot!
4. Kzvetlenl mtt eltt, reggel
Nem ettl, nem ittl. Ugye???
Ha vrnyomscskkentket, szvgygyszereket, lgzsre hat szereket szedsz, azokat egy korty vzzel lenyelted.
Amennyiben cukorbeteg vagy, vrcukorhztartsra hat szereidet ki kell hagynod, hiszen a mtt napjn nem fogsz enni-inni! Ha inzulint szoktl magadnak adagolni, annak reggeli adagjt pontosan beszld meg kezelorvosoddal, cukorhztartsodnak mindenkppen egyenslyban kell lennie a mtt krli idszakban. Ez a sebgygyulst, a szvdmnyek lehetsgt (gymint fertzsek) cskkenti.
A megadott idre, pontosan megjelensz a sebszeti osztlyon. Kapsz egy gyat, elhelyezkedsz, tltzl, felveszik az adataidat a krlap s a nvrdokumentci megrshoz.
Ha mindezzel elkszltl, s felkszltl, kapsz valamelyik kezedbe egy apr manyag csvecskt, n. Braunle-t. Ez egy vns kanl. A tt, amellyel szrjuk, nem hagyjuk a kezedben, amikor a vnafal megnyugszik a szrst kveten, nem is fogod rezni, hogy a kezedben van. A vnakanln keresztl a mttig infzit fogsz kapni, hiszen nem ettl, nem ittl. Nem lenne szerencss, ha a szervezeted kiszradna, vagy a vrcukorszinted leesne. Nem sokkal mtt eltt egy enyhe nyugtatt is kapsz, amit ma mr fknt tabletta formjban kldnk, ezt egy korty vzzel vedd be.
kszereidet lehetsg szerint hagyd otthon, ne vigyl magaddal rtkeket a krhzba! mobiltelefonodat, esetleges rtkeidet mtt eltt add oda a nvrnek, el fogja zrni, amg biztonsgosan magadhoz nem trsz
(Gondolj arra, a krhz nem zrt intzet. nem tudjuk leellenrizni, ki jn be! Betegeinken s szemlyzetnkn kvl nagyon sok idegen ember fordul meg mttes osztlyainkon is. Ezek egy rsze maga is beteg, ms rsze ltogat, de sajnos vannak besurran tolvajok is, akik csak az alkalomra vrnak!)
Ha mgis van rajtad kszer, vedd le, s zrasd el! (A sebszek legtbbszr elektromos kst hasznlnak, s amennyiben kszer, fmtrgy rintkezik a brddel, gsi srlst szenvedhetsz!)
Amennyiben mfogsort hasznlsz, mtt eltt tedd biztonsgos helyre, ahol nem esik baja! Ha elfelejted, mi fogjuk kivenni a mtben, s igyeksznk biztonsgban visszajuttatni az jjeliszekrnyedbe a mtt vn - veled egytt -, azonban a fogsor psgt nem tudjuk garantlni! Ahhoz tlsgosan drga, hogy eltrjn!
Hallkszlkedet behozhatod a mtbe! Alapvet fontosg, hogy halljuk egymst!
Glaucoma (Zldhlyog-betegsg) esetn szemcseppedet is hozd magaddal a mtbe!
Ha asthms vagy, felttlenl hozd be a mtbe azt az inhalcis gygyszert, amit akkor hasznlsz, ha akut fulladsos rosszullted van!
Hlgyek: smink, krmlakk a mtbe nem val. Amikor az alapvet letjeleket szleljk, a krmlakk az oxignszintet mr eszkznk mkdst teszi lehetetlenn, a festk pedig a mi szlelsnket, amellyel brd sznt ltjuk. A felvitt szemfestk, ha elalszol bekerlhet a szemedbe, s ott komoly kmiai irritcit okozhat.
FELKSZLTL? ESSNK TL RAJTA S GYGYULJ MEG HAMAR!
|