Beteganyagunkról általában
NeMo - dr Nemessányi Mária © 2015.02.13. 21:15
Mi takar ez a mondat: "Kiesett, felborult, veszélyeztetett vitális funkciók?"
Mit látunk a helyszínen? Tájékozódó betegvizsgálat
Azonnali tennivalók, keringés és légzés, újraélesztés(CPCR), BLS, ALS
Stabilizáció, szállítás
Kiket ápolunk és kezelünk?
Olyan betegeket, akik súlyos életveszélyes állapotba kerültek egy hirtelen bekövetkező esemény, betegség, fertőzés miatt, és akiknél reményünk van az állapotot előidéző ok megszüntetésére.
A teljesség igénye nélkül néhány példa:
- Hirtelen bekövetkező esemény lehet trauma (baleset), például közlekedési balesetek, égési sérülések,
- hirtelen betegség például az akut szívizom infarktus, tüdőembolia, stroke, az akut hasi katasztrófák,
- és sok esetben találkozunk olyan fertőzésekkel, ahol a kórokozó a véráramba kerülve vérmérgezést (sepsis) okoz, de akár egy tüdőgyulladás következményei is intenzív osztályos kezelést igényelhetnek.
Többféle intenzív osztály létezik:
A speciális intenzív osztályok egy-egy szakágnak megfelelő beteganyagot kezelnek, például a
- neuro-intenzív osztályok a szélütéses, és idegsebészeti beavatkozásokon átesett betegeket, a
- cardiológiai őrzők a szívbetegeket,
- a légzési intenzívek a tüdőbetegségek miatti életveszélyes állapotokat látják el, és még számtalan speciális intenzív létezik.
Az őrzők is intenzív osztályok, általában felszereltség tekintetében nem sokban különböznek azoktól, inkább specialitásuk teszi őket különlegessé. Sok helyen például minden sebészeti szakágnak saját őrzője van, és csak azokat a betegeket veszi fel az intenzív, akiknél többféle életveszélyes állapot együttese okozza a bajt.
Az ún. multidiszciplináris intenzív osztályok sokféle betegséggel foglalkoznak, általában egy egész terület (például egy megye, vagy a mi kórházunk esetében a Dunakanyar keleti partja Esztergomtól Budapestig) intenzív ellátásáért felelősek.
Multidiszciplináris intenzív osztály beteganyagából néhány igen jellemző példa:
- Igen sok elesett állapotú idős beteg él Hazánkban. Sok esetben életveszélyes állapotukért szervezetük kiszáradása felelős, hiszen szomjúságérzetük csökken. A kiszáradás önmagában is súlyos állapot, következményeként megborul a teljes szervezet, előbb a vese működése csökken, majd leáll, később az összes többi szerv működése felborul, súlyos ionanyagcsere-zavar és sav-bázis egyensúly eltolódás, majd a légzés és keringés összeomlása is bekövetkezhet.
- Sok esetben tüdőgyulladás felelős betegeink életveszélyes állapotáért. A hasznos légzőfelület csökkenésének következtében oxigénhiány, és széndioxid felhalmozódás következik be, tudatzavar, majd eszméletvesztés keletkezik, következményként a véráramba kerülő kórokozók sepsist, majd septicus shockot okozhatnak.
- Akut hasi katasztrófa: Olyan kórkép, ahol az üreges hasi szervek betegsége folytán (vakbélgyulladás, szerv-perforatio, bélhűdés, hasnyálmirigy gyulladás, hasűri tályog, stb) súlyos vérmérgezés, shock alakul ki, amely végső soron többszervi elégtelenséghez vezethet.
- Súlyos vérmérgezéses állapot (sepsis, septicus shock): Bármely kórokozó véráramba kerülése a szervezet gyulladásos reakcióját, illetve amennyiben a kórokozó elszaporodik, generalizált sepsist, septicus shockot, többszervi elégtelenséget okozhat.
- Stroke és következményei
- Akut szívizom infarktus következményei, úm. oxigénhiány okozta agyi károsodás, keringészavart követő súlyos
tüdőgyulladás,
- tüdőembolia
- újraélesztést követő állapotok
Mit jelent a többszervi elégtelenség?
Pontosan azt, amit az elnevezés takar: Valamely súlyos alapbetegség, például kiszáradás, vérmérgezés, vagy más, a teljes szervezetre kiható állapot több szerv, jellemzően előbb a vese, a tüdő, később a máj és az agy, végső soron pedig a teljes szervrendszer akár összes funkciójának megborulását, akár teljes leállását is okozhatja.
Mit jelent a shock?
Shocknak nevezzük a keringés súlyos zavarát. A vérnyomás kritikus mértékben esik, a pulzusszám szapora, gyakran ritmuszavarok lépnek fel. Romlik a légzés, sok esetben légzési elégtelenség is kialakul. A tudatállapot is változik, tudatzavar, aluszékonyság, majd eszméletlenség alakulhat ki, de a tudatállapot változásai nem szükségszerűek.
Például egy súlyos baleset során kivérzik a beteg. Keringő vérének térfogata felére, akár harmadára is csökkenhet, didereg, vérnyomása alacsony, pulzusa szapora, de éber és teljesen "képben van" egészen addig, míg a keringés hirtelen össze nem omlik. Természetesen, ha a vérvesztést nem sikerül megállítani, vagy pótolni, ez óhatatlanul bekövetkezik.
Shock alapvető formái:
- Hypovolaemiás shock - vagyis az érpályában keringő vér mennyisége valamely ok miatt csökken, és ez végső soron a keringés súlyso zavarához, majd annak összeomlásához vezethet. Oka lehet vérvesztés, kiszáradás, vagy bélhűdés olyan súlyos formája, amikor a bél folyadéktartalmának egy része a hasüregbe préselődik ki (utóbbi kórforma összetett, a septicotoxikus shock és a hypovolaemiás shock együttesen áll fenn). Következménye, amennyiben nemtudunk időben beavatkozni és a káros köröket megszakítani, többszervi funkciózavar, majd elégtelenség.
- Septicotoxikus shock - véráramba kerülő kórokozók, vagy azok méreganyagai, ismét más esetben kemikáliák okoznak súlyos, életveszélyes állapotot, keringési zavart, majd a szervek oxigénellátásának zavara és a gyulladásos reakciók összessége folytán többszervi elégtelenséget.
- Kardiogén shock - Alapvetően a keringési rendszer betegsége okoz ördögi köröket, például szívizominfarktus, vagy súlyos tüdőembolia vezet a keringés és oxigénellátás súlyos zavarához, majd egyre romló állapot révén végül olyan súlyos sejtszintű oxigénhiány következik be, amely a szervek, legfőként az igen érzékeny agy visszafordíthatatlan károsodását vonja maga után.
Valamely osztályról konzíliumba hívnak bennünket, intenzivistákat. Mit látunk a betegágynál?
Legtöbbször súlyos tudatzavar, vagy eszméletlenség miatt hívnak bennünket. Néhány pillanat, legfeljebb egy perc áll rendelkezésünkre eldönteni, mit tegyünk. Támpont lehet a beteg kórelőzménye, amelyből következtethetünk állapotának okára, de legtöbb esetben azonnali beavatkozásra van szükség. Gyors tájékozódó vizsgálattal meghallgatjuk a szivet és a tüdőt, megtapintjuk a hasat és a nyaki fő verőeret, megtekintjük, esetleg meg is tapintjuk az alsó végtagokat. Ez nem vehet igénybe fél percnél több időt.
Lehetséges, hogy súlyos szívelégtelenségre utaló jeleket észlelünk (bedagadt bokák, tüdő felett szörtyzörejek), ezt az állapotot vízhajtókkal, magasabb vérnyomásértékek esetén nitrátkészítményekkel, ritmuszavar esetén annak kezelésével szüntethetjük meg. Ha a beteg állapota nem javul néhány percen belül, intenzív osztályos átvétele indokolt lehet.
Ha a keringés és légzés megtartott, a légzés nem súlyos szívelégtelenségre utal, a vérnyomás alacsony, a pulzus pedig szapora, nagy valószínűséggel valamely fentebb felsorolt shockállapot áll fenn, melynek progresszív romlását mielőbb meg kell szakítani. A shock bármely formája intenzív osztályos ellátást igényel. (Kivétel lehet ez alól az idős betegek kiszáradása, amelynél akár 15-20 perc alatt is látványos eredményt lehet elérni folyadékpótlással.)
Mivel a legtöbb shockállapot a keringő vérmennyiség csökkenéséhez vezet, első sorban infúziókat adunk, minél gyorsabb ütemben, lehetőség szerint több perifériás vénán keresztül.
Ha a beteg eszméletlen, vagy légzése akadozik, netán egyáltalán nincs légzés, arcmaszkkal, lélegeztető ballonnal azonnal elkezdjük lélegeztetni, lehetőség szerint oxigénnel, természetesen csak azt követően, hogy meggyőződtünk róla, a légutak átjárhatók, semmiféle akadály nincs (például kivehető műfogsor, idegentest - halszálka, stb - ételmaradék... akadályozhatja a levegő útját). Szerencsés helyzetben vagyunk,
Újraélesztés A - átjárható légutak B - befúvásos lélegeztetés
Sok esetben már csak akkor hívnak bennünket, ha a beteget újra kell éleszteni (CPCR = Cardiopulmonalis - cerebralis resuscitatio, vagyis a szív, tüdő és agy működésének újraélesztése) és noha az azonnali sikerarány mintegy 50% amennyiben a beteg súlyos, életveszélyes állapotát haladék nélkül észlelték, sajnos a hosszú távú túlélés - hónapokról, évekről beszélek, nem napokról - mindössze néhány százalék.
Újraélesztésről akkor beszélünk, ha mind a keringést, mind a légzést nekünk kell mesterségesen pótolni:
A - átjárható légutak B - befúvásos lélegeztetés C - Cirkuláció - kompressiok a mellkasra
- az ismertetett 3 lépést minden egészségügyi szakdolgozónak ismernie kell, és tudnia kell alkalmazni, azonnali segítséghívás (osztályos orvos, újraélesztő team, jelen esetben az intenzív osztály csapata) kötelező.
Az újraélesztés további lépései: D - drogok (gyógyszerek) E - elektromos eszközök F - fibrillatio megszüntetése - ezek egyértelműen orvosi feladatok
Feladatunk, hogy a beteg állapotát mielőbb stabilizáljuk, hiszen az Intenzív osztályra való szállítás néhány percet igénybe fog venni, és ezalatt vajmi csekély eséllyel fogunk betegünkhöz hozzáférni (például a liftben)
|