l Anita, itthon@hetivalasz.hu 7. vfolyam 10. szm, 2007.03.08.
FRONTOLVA HALADK
Egy titkostott kormny-elterjesztsben tnyknt kezelik a "magntke bevonst az egszsgbiztostsi szolgltatsok nyjtsba" - rteslt a Heti Vlasz.
Egy titkostott kormny-elterjesztsben tnyknt kezelik a "magntke bevonst az egszsgbiztostsi szolgltatsok nyjtsba" - rteslt a Heti Vlasz. Kzben a mlt hten jabb baloldali szemlyisg, Ferge Zsuzsa mondott nemet a tbb-biztosts modellre. A kormny tbbfrontos tmadssal rli fel az egszsggy szereplinek ellenllst.
Havi 300 ezer forint - ennyit kellene fizetni sztl a frissen vgzett orvosoknak ahhoz, hogy szakorvos lehessen bellk, ha a kormny rblint a mlt hten nyilvnossgra kerlt minisztriumi tervezetre. Mrpedig szakorvosnak lenni nem kedv vagy karriervgy krdse: csak az gygythat nllan, aki letette a szakvizsgt. A kormnyzat mostantl vente 300 rezidensnek nyjtana ingyenes kpzst, s mg szzan kaphatnnak rszleges llami trtst a jelenlegi 750 orvos, 150 fogorvos s 300 gygyszersz helyett. Az intzkeds terve sokkolta az orvostanhallgatkat. Papp Magor, a ngy orvostudomnyi kar hallgati nkormnyzatnak szvivje szerint elfogadhatatlan, hogy hat v tanuls utn mgsem lehetnek gyakorl orvosok, mert csaldjuk kptelen megfizetni a szakkpzs kltsgeit.
A medikusoknl is lesebben fogalmaz ger Istvn, a Magyar Orvosi Kamara elnke: "Ha bevezetik, akkor nincs tovbb" - szgezi le lapunknak. Az egszsggy egyik leggetbb gondja mr ma is az, hogy fiatal szakorvosok tmegvel mennek klfldre. Radsul ppen azokban a szakmkban nagy a kereslet, amelyekbl itthon is sok az res lls. Ezzel rvel a szaktrca is, ezrt a hinyszakmkban ingyenes marad a szakorvoskpzs. m a vgzettek ettl mg ugyangy klfldre mehetnek, vagyis ez a lps nem enyhti a szakorvoshinyt. Radsul nhny ven bell mr azt is nehz lesz megmondani, mi szmt hinyszakmnak nlunk. Mr most is hossz a lista, a tdgygysztl a gyermekgygyszokon keresztl a hziorvosig terjed a sor. Az intzkeds kvetkezmnyeknt a szerny csaldi httrrel rendelkezk ell elzrjk az orvosi plyt, hiszen tl nagy a kockzat, hogy valaki hat v tanuls utn nem fr be a szkre hzott szakorvosi keretbe.
KS A VAJBAN
Az 5,5 millird forintra becslt megtakarts rdekben elnyomortand orvoskpzs gye felveti a krdst: pusztn megszort intzkedsek vagy orvosellenes trekvsek llnak-e a dntsek htterben? A kamara elnke nem sejt orvosellenessget. A konvergenciaprogram szerint 2009-ig a GDP 0,9 szzalkpontjval kell cskkenteni az egszsggyi kiadsokat, ez pedig elfogadhatatlanul magas rtk. Emiatt veszik el a hziorvosoktl az eddig jr fejlesztsi keretet, a betegeknek pedig vizitdjat kell fizetnik. ger Istvn a krhzi gyszmok cskkentst is tisztn megszort intzkedsnek tartja, "mindenfle demagg mzzal lentve". Erre a legjobb bizonytk, hogy a slyponti intzmnyek is kisebb kapacitssal mkdnek majd, a leptett kis krhzak helyett a betegeknek nem lesz hov fordulniuk. A reformintzkedsek sort a kamara ktelez tagsgnak megszntetse nyitotta, m ger szerint ez nem gyengti, hanem inkbb ersti a szervezetet. A 44 ezer orvos nagyobb rsze mr belpett az j, nkntes alapon szervezd testletbe.
A kamara erinek jelents rszt azonban lekti tagsgnak jraszervezse. "A minisztrium, mint ks a vajban, gy halad elre" - rtkeli a folyamatokat lapunknak Sink Eszter, a Semmelweis Egyetem menedzserkpz kzpontjnak kutatja. A trca az egszsggy minden szereplje ellen fellp, gy ri el, hogy azok kln-kln vdekezzenek, s ne tudjanak sszefogni ellene - sszegzi a trtnteket. "gyes stratgit vlasztottak" - folytatja a kzgazdsz, aki ennek tudja be, hogy az elmlt nhny hnapban komolyabb ellenlls nlkl fogadtak el olyan trvnyeket, amelyeket korbban el sem lehetett kpzelni. Kzben az embereket a gygytk ellen hangoljk, rerstve arra, hogy a betegfelmrsek szerint az orvosok nagy rsze a paraszolvencira utazik, s udvariatlan.
SZEMLYI RDEKEK
A Magyar Krhzszvetsget azzal szeldtettk meg, hogy vgl a jelenlegi s a leend elnk krhzt (a fvrosi Uzsoki utcait s a sifokit) is felvettk a vdett krhzak listjra. Az Egszsggyi Gazdasgi Vezetk Egyeslete is hallgat, mert vezetjt megtettk a vizitdjjal foglalkoz miniszteri biztoss. (Ari Lajos llami intzet igazgatjaknt nem mondhatott nemet a felkrsre.) Az egyetemi rektorok sem protestlnak, mert folyton hvatjk ket a minisztriumba, s elhitetik velk, hogy mg javtani tudnak pozciikon. Kzben az egsz elltrendszer sztzilldik. Sink Eszter szerint a kormny szmra ez nem fontos, mert "a politikai elit nem Magyarorszgon gygyttatja magt, hanem klfldn".
A vltoztatsoknak kt fontos okuk van. A kabinet valszertlenl nagy egszsggyi megszortsra ktelezte el magt a konvergenciaprogramban, msrszt a tbb-biztosts modell bevezetsre kszl, s mindent ennek vet al. A megszortsokkal pedig a szolgltatsokat hozzigaztjk a bevtelekhez. Ebbe a sorba illeszkedik a rezidensrendszer talaktsa is. Maga a javaslat is kimondja, hogy a "magntke bevonsa az egszsgbiztostsi szolgltatsok nyjtsba s fejlesztsbe indokolatlann teszi a minden szakorvosjelltre vonatkoz, llamilag finanszrozott rezidensi rendszer fenntartst".
A kormny azt hangoztatja, hogy mg minden nyitott. m a mlt hten a Npszabadsg konferencijn Ferge Zsuzsa akadmikus is arra figyelmeztetett, hogy mintha a vita mr csak arrl szlna, milyen temben, milyen szablyokkal kell a piacot behozni az egszsgbiztosts terletre. Pedig, mint mondja, az eurpai ember szmra az let utn az egszsg a legalapvetbb rtk, ezrt az llam eslyegyenlsget igyekszik biztostani polgrai szmra. Amerikban ez nem gy van, a kvetkezmny pedig a vilg legdrgbb egszsggye, rossz csecsemhalandsgi rtkekkel, a jlti llamok kztt alacsony vrhat letkorral - s tbb biztostval. Ferge szerint nem igaz, hogy Magyarorszgon a szegnyek nem frnnek hozz az egszsggyi elltshoz, mint ahogy Bokros Lajos a tbb-biztosts rendszer tbbi hvvel egytt lltja. Minden hazai kutats azt bizonytja, hogy a legelesettebbek is eljutnak orvoshoz, s az orvosok is eljutnak a legelesettebbekhez. A vrhat lettartamban, az letminsgben jelentkez klnbsgek nem azrt alakultak ki, mert a legszegnyebbek kiszorulnnak az egszsggyi elltsbl; a kutatk szerint az majd ezutn kvetkezik.
VITATOTT VIZITDJ
A piacprti retorika szerint a hlapnzrendszerrel kln elnyket lehet vsrolni. A krds az, vajon a piacprti logika megsznteti vagy nveli-e a klnbsgeket. Bokros gy vli, "a laikus beteg helyzett csak olyan intzmny tudja megersteni, amely kell tkeervel s szakrtelemmel rendelkezik ahhoz, hogy a beteg helyett, de az nevben legyen kpes j minsg szolgltatst vsrolni". A volt pnzgyminiszter meggyzdse, hogy ettl "nagysgrendekkel fog nni a hozzfrs eslyegyenlsge". A konferencia tbbi eladja msknt gondolkodott. Orosz va, aki 1994-ben az SZDSZ egszsggyi programjt rta, hosszan sorolta, milyen mdszerekkel szabadulnak meg a magnbiztostk a szegny s "drga" gyfelektl, Ferge Zsuzsa pedig azt krdezte: ha az llam korrupt, gyetlen s ezrt nem lehet rbzni a biztostottakat, akkor hogyan lesz kpes ellenrizni a magnbiztostkat? Az egszsggy az a terlet, ahol az llamnak a piaci hatsokat minden eszkzzel ellenslyozni kell. "Ha nem ezt tesszk, a piaci egyenltlensg miatt a szegnyebb gyereknek kevesebb eslye lesz a gygyulsra, mint szerencssebb trsnak. Akkor ezt - cinikusan, jtatosan, belenyugvssal - el kell majd fogadnunk?" - veti fel a krdst az akadmikus.
Sink Eszter szerint mris tmeges mltnytalansgok rik a biztostottakat, s ezekrl nem kellene hallgatniuk. A szablyokkal szembesl kzvlemnyt megdbbentette, hogy az Egis gygyszergyrnl megsrlt tzoltktl is vizitdjat krtek. Radsul - mivel a jogszably szerint indokolatlanul kerestk fel az gyeletet - nem is 300, hanem ezer forintot kellett volna fizetnik. A magyarzat kzenfekv. Mivel a srgssgi ellts a nem biztostottaknak is ingyen jr, s ennek kltsgeit a - leend - magnbiztostk szmra az llamnak kell majd megtrtenie. Az ezerforintos vizitdj visszatart er lehet, ezrt a legszkebbre vontk az ingyenes krt. Janur elsejtl az ers fjdalom s az gett fellet miatti fertzsveszly mr nem szmt "srgs szksgnek". Ezrt nem jrt az ingyenes orvosi ellts a tzoltknak, ahhoz az letmentnek - akrcsak a tbbi biztostottnak - letveszlyesen kell meggnie.
Krtevk
A Gyurcsny-kormny hozzjrulsval a megszntetend Orszgos Pszichitriai s Neurolgiai Intzet 15 vre kttt szerzdst egy magncggel - tudta meg lapunk. A megllapods felbontsbl szrmaz kzvetlen kr a hrommillird forintot is elrheti.
A Liptmezn nemcsak pszichitriai, hanem agyr-betegeket is kezelnek. Tavaly nyr ta egy kzbeszerzsi plyzatnak ksznheten modern diagnosztikai kzpont segti a gygytst, az orvosok nemcsak "beleltnak a fejekbe", hanem a koponya felnyitsa nlkl kpesek a beteg terletre az agyi rrendszeren keresztl gygyszert juttatni. A szerzdst az els Gyurcsny-kormny minisztere, Rcz Jen jvhagysval rtk al. A nyertes egy kiemelten kzhaszn szervezet lett: a CVI Kht. 15 vre kthetett szerzdst az intzettel. Msfl millird forint rtkben feljtotta az plet egy rszt, s modern mszereket vsrolt. Az orszgos intzet cserbe a tb-tl kapott sszeg 90 szzalkt adja t a CVI-nek. Vagyis prilistl nulla forintot.
Szcsnyi Tibor, a kzpont gyvezetje lapunknak gy fogalmaz: "a szerzds egyoldal felbontsnak nhny millird forintos kvetkezmnye lehet". A berendezseket bankklcsnbl vsrl trsasg minden megoldsra nyitott, az elkltztets is szba jhet, m az is tbb szzmilli forintba kerlne, s a kzpont szneteltetsbl add krt is meg kellene trteni. Szcsnyi nem beszl szmokrl, m lapunk ms forrsbl gy rteslt, hogy a CVI-gylet hrommillird forint krt okozhat az llamnak. Kzben a kormny azzal indokolja a Lipt bezrst, hogy nincs pnz a feljtsra.
Reform cmn egy szakma cscsintzmnyt szntetik meg, mikzben a pszichiterek elvndorlsa miatt az orszg egyre nagyobb terletein "sznetel" az ellts. A szakemberek attl tartanak, hogy a kezels nlkl marad betegek tmegesen vlhatnak hajlktalann. Az orszg msodik legnagyobb pleteknt szmon tartott kastlykrhzbl pedig vrhatan luxusszll lesz.
Az llampolgri Bizottsg az Emberi Jogokrt nv mg rejtz szcientolgia egyhz viszont nnepelhet. Az intzet orvosai, lkn a tavaly elhunyt Ver Andrs egykori figazgatval sokat tettek azrt, hogy a pszichitriai betegeket is megclz egyhz krtkonysgt megismertessk. A magyarorszgi szcientolgusok legnagyobb sikerkknt lhetik meg az intzet felszmolst.