A pcsi egyetem kliniki ugyan vdett sttusz intzmnyek maradtak, mgsem sztk meg az gyszm cskkentst. A vltozs a PTE OK Fl-Orr-Ggszeti s Fej-Nyaksebszeti klinikt rintette taln a legrzkenyebben, holott az elltsi terlet e dntst egyltaln nem indokolta. A trtntekkel kapcsolatban krdeztk Dr. Pytel Jzsef egyetemi tanr, nemzetkzi hr intzetvezet professzor vlemnyt.
- Amennyiben a finanszrozs megfelel lenne, azaz helyre kerlne az egynapos sebszet kltsgtrtse, akkor valban cskkenteni lehetne a krhzi gyszmot a fl-orr-ggszet terletn is. Csakhogy akkor sem ilyen drasztikusan. Mrpedig ppen a fl-orr-ggszeti gyak szma cskkent a legnagyobb mrtkben orszgszerte, radsul a kapacits leptse az egyetemi klinikkat rintette leginkbb. Ennek kvetkeztben tbb megyei krhz kapott nagyobb gyszmot, mint a progresszv elltst cscst jelent egyetemi intzmnyek. Mivel egy-egy klinika nem csak a megye betegeit ltja el, hanem nagyobb, esetenknt regionlis s orszgos feladatoknak is knytelen eleget tenni. gy ll el az a furcsa helyzet, hogy egy nagyobb gyszm krhzi osztly kldi majd a kliniknkra slyos beteget, akit ppen a radiklis gyszm cskkents miatt nem tudunk majd felvenni.
A klinikt 72 ggyal vettem t 1994-ben. Amikor a Homogn Betegsg Csoport rendszert bevezettk, 70-re cskkent az gyszmunk, m mivel az onkolgiai HBCS pontokat jobban finanszroztk, rltem az 50 ltalnos fl-orr-ggszeti s 20 fl-orr-ggszeti onkolgiai gystruktra kialaktsnak. A minisztrium most az 50-rl 30-ra cskkentette az gyszmot, ami felette van az tlagosnak. gy a valsgban a kapacits 70 gyrl cskkent elbb 30-ra, majd valamikppen 33-ra.
A miniszter r egybknt fogadott bennnket, klinikaigazgatkat, s mint valaha volt fl-orr-ggsz, megrtssel hallgatta problmnkat, de nagyobb kapacitst, a trvnyre hivatkozva, nem tudott adni. Arra bztatott, hogy helyben harcoljunk mg ki gyat az egyetemtl, a 10 % szabad keretmozgs terhre. Nlunk viszont naponta 30 olyan onkolgiai beteg fekszik, akiknek nem mondhatom, hogy pr hnap mlva tudom csak biztostani a felvtelket, mert ket azonnal el kell (kellene) ltni. A daganatos betegeink szma egybknt rohamosan n, jelenleg ktszer annyi van, mint 10 ve!
Az eloszts alapjn mindssze 3 gyunk marad a krnikus gennyes kzpflgyulladsra, ami szintn letveszlyes komplikcikkal jrhat, ha nem ltjuk el. De ott van az egyre gyakoribb allergis rhinitis, orrpolyposis, gyszintn szvdmnyveszlyekkel. Ezek utn azt mr flve merem kimondani, hogy van azrt indokolt tonsillectomia s septumresectio is, melyekkel szintn nem lehet hnapokat vrni.
Miutn Baranya egsz terletn csak a pcsi kliniknkon van fl-orr-ggszeti gy, gy ezeket az eseteket is neknk kell elltni. A helyzet fonksga az, hogy nhny szakmban nem trtnt gyszm-lepts, nhny viszont – mg a szakma kpviselinek is a legnagyobb meglepetsre - plusz gyat kapott! Csak tallgatni lehet, hogy mirt.
- Volt-e a dnts eltt valamilyen – a kvetkezmnyeket is rint - egyeztets arrl, hogy a klinika gyainak csaknem felt felszmolnk mrcius vgig?
- A karcsonyi idszakban szakmai kollgiumunk felkrst kapott a minisztriumtl, hogy vlemnyezzk az els ajnlst. Akkor mg 18 szabadon eloszthat gy szerepelt a rgiban, s a kollgium a kt nnep kzt srgssggel sszelve gy tlte meg, hogy azt a kliniknknak kell adni. A msodik miniszteri ajnls ezt figyelmen kvl hagyta.
- n szerint van-e mg lehetsg mdostsra, illetve utlagos korrekcira? Ez gyben trtnt –e valamilyen fejlemny?
- Minden frumra elkldtem egy csoportkpet, amit egy napon a 29 bent fekv betegnkrl kszttettem (kt tovbbi a mtasztalon volt, gy nem kerlt r). Ilyen kpet brmelyik nap tudnnk kszteni. Az egyetem vezetse megrtette a problmnkat, s gretet kaptam, hogy mg 20 onkolgiai gyat kapunk annak ellenre, hogy ezek szma is cskkent. Ha ez valban megvalsul, akkor 53 gyunk lenne prilis 1-tl, ami az egynapos sebszeti ellts beindtsa esetn mr megkzelti a 60-as optimlis gyszmot. Jelenleg a 70 gyon is gyakori a 100% feletti gykihasznltsg. Ha tbb gyat nem kapunk is, de legalbb a volumenkorltozs ne ksse meg kezeinket.
- Milyen kvetkezmnyei lehetnek a betegelltsban, ha minden prblkozs ellenre vltozatlanul marad a kzponti gyeloszts?
- A kliniknkra kldtt slyos betegeket nem tudjuk felvenni, ket a sajt megyjkben kell majd elltni, ott, ahol (tisztelet a kivtelnek) a trgyi s szemlyi felttelek jelenleg nincsenek meg. Lesznek krhzak, ahol ugyan sohasem teljesl annak a lehetsge, hogy egy ggerkos beteget megfelelen lssanak el, m a rendszer mgis ebbe az irnyba sodorja a betegelltst. A gge s garatrk hallozsi statisztikjt jelenleg Magyarorszg vezeti. Most egy lpst tettnk az irnyban, hogy ez gy is maradjon. Ezek utn gy vlem: ennl lejjebb mr nem csszhatunk.
Miniszter r azt mondta neknk, hogy az onkolgiai elltst tekinti elsdleges cljnak. Sajnos is abba a hibba esett, hogy onkolgin csupn a gygyszeres - s esetleg a sugrterpit rti. Pedig, mint volt fl-orr-ggsznek, bizonyra vannak emlkei arrl, hogy a ggerkok, a garatrkok zmt ma mg csak sebszi ton tudjuk meggygytani. De gy van ez a sebszet, az urolgia s a ngygyszat, brgygyszat terletn is. Amg a gygyszeres kezels illetve megelzs nem elg hatsos, nem szabad a szakma-specifikus daganatsebszetet elsorvasztani!
Mr most is rzdik ezen tendencik elszele: az egyik kis krhz megprblta elhelyezni szvdmnyes betegt a megyei krhzban, de ott azt mondtk, k nem tudjk (szakmailag) elltni. Ezutn a beteget megprbltk a rgi beli klinikra kldeni, ahol a volumenkorltra val tekintettel ugyancsak elutastottk.. Vgl felhvtak bennnket s tvettk (egyelre!) a beteget, kockztatva a sajt volumenkorltunk tllpst, s az egyetemnkn ismt mkd csdbiztos haragjt illetve dorglst. De ezt is csak prilis 1-ig tudjuk megtenni, utna mr nem elg a j szndk, kapacits s finanszrozs is kellene hozz.