Nem kell fizetni, ha a háziorvos területen kívüli kórházba utalja a betegét
NTE - Világgazdaság 2007.03.22. 21:21
A szaktárca ezen a héten véglegesíti a kifogásolt területi ellátási kötelezettségről szóló listát. Egyetlen település sem maradt ki a miniszter által eredetileg kihirdetett ellátási rendszerből, ám néhány olyan hibát találtak, hogy néhol megszűnt a kórházi osztály, mégis kötelező ellátást írtak elő a számára, illetve bővült a kapacitás, de nem rendeltek hozzá ellátandó betegeket.
Száz kórháznak és 42 önálló, kórház nélkül működő szakrendelőnek utalt át többletfeladataikért 3,4 milliárd forint kiegészítő díjat tegnap az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára tegnap elmondta: azok a kórházak részesültek belőle, amelyeknek legalább 400 ágyuk van, öt orvosi szakmát művelnek, kiemelt országos feladatot vagy népegészségügyi szempontból fontos gyógyítómunkát végeznek. A díj összegét a múlt évben az OEP-nél elszámolt, halasztást nem tűrő, akut esetek alapján határozták meg. A szakrendelőknél az volt a feltétel, hogy a hét minden munkanapján biztosítsák az ellátást.
A szaktárca ezen a héten véglegesíti a kifogásolt területi ellátási kötelezettségről szóló listát. Egyetlen település sem maradt ki a miniszter által eredetileg kihirdetett ellátási rendszerből, ám néhány olyan hibát találtak, hogy néhol megszűnt a kórházi osztály, mégis kötelező ellátást írtak elő a számára, illetve bővült a kapacitás, de nem rendeltek hozzá ellátandó betegeket. A területi ellátási kötelezettség nem azonos a beutalási renddel. Így az önkormányzatok - akár régión kívül is - bármikor megegyezhetnek arról, hogy egy adott település lakóit melyik intézmény lássa el. A háziorvos speciális esetben áprilistól területen kívüli kórházba, klinikára is utalhatja betegét anélkül, hogy fizetni kellene érte. Az ellátás költségének 30 százalékát, legfeljebb 100 ezer forintot akkor kell csak leróni, ha beutaló nélkül vagy a beutalási rendtől eltérően választ kórházat a beteg. A sürgősségi ellátás térítésmentes.
Az államtitkár a Világgazdaság kérdésére elmondta: a megszűnő aktív kórházi ágyak 20 százalékát - egyfajta automatizmus alapján - szakrendelői ellátásra konvertálják, ezeket a többletteljesítmények szerint finanszírozza majd az OEP. További 5 százalékon - pályázattal - egynapos ellátást alakíthatnak ki. Áprilistól az új kórházi kapacitásoknak megfelelően megváltoztatják az intézményeknek eddig engedélyezett teljesítményeket.
Állásfoglalás a szakrendelőkről
Állásfoglalást fogadott el a parlament egészségügyi bizottsága a szakrendelők fejlesztése érdekében.
A hatályos törvény szerint a kórházi kapacitások április 1-jei csökkentéséről döntött ugyan az egészségügyi miniszter, ám azok egy részének szakrendelői munkahelyekké konvertálásáról csak a regionális egészségügyi tanácsok határozhattak volna. Mivel ezt nem tették meg, Vojnik Mária (MSZP) kezdeményezésére a bizottság azt kéri a kormánytól, legkésőbb május 27-ig tegyen javaslatot arra, hogyan valósítható meg a járóbeteg-szakellátás fejlesztése.
Ezzel együtt gyorsítsák föl az Új Magyarország fejlesztési tervből megvalósítható uniós pályázatok kiírását.
|