Az prilis elsejei vltozsokkal korntsem fejezdik be az egszsggy talaktsa. Az intzkedsek nyomn jabb 30-40 krhz gazdlkodsa lehetetlenlhet el. Szakemberek attl tartanak, hogy a megmarad krhzak nem tudjk majd fogadni a megsznk krzeteinek betegeit.
Szekszrd kt htre lelltotta a nem letment mtteit, miutn a megyei nkormnyzat nem tudta tovbb vllalni, hogy az egszsgbiztost helyett finanszrozza az opercikat. A tavalyi megszortsok rszeknt ugyanis a krhzaknl befagyasztottk az elvgezhet beavatkozsok mennyisgt - ezenfell a biztost akkor sem fizet, ha a beteg lete mlik rajta.
A Tolna megyei krhz dntsbl orszgos botrny kerekedett. Az jonnan fellltott Egszsgbiztostsi Felgyelet revzit kezdett az intzetben, s szablytalansgra is bukkantak. m nem a mttek elhalasztsa tkztt jogszablyba, hanem csak az, hogy a krhz nem kzlte a betegekkel az opercik idpontjt. Molnr Lajos egszsggyi miniszter tavaly sszel rsban utastotta a krhzakat, hogy kapacitsuk 30-40 szzalkt hagyjk meg a srgs, letment beavatkozsok elvgzsre, a kiszorul betegeket pedig helyezzk vrlistra. A szekszrdi eset ta kiderlt, az orszg minden nagyobb krhzban elhalasztanak mtteket - mt s orvos ppen lenne, csak pnz nem jut r.
m ha a slyponti (vagyis a megyei intzmnyek, az egyetemek s nhny nagyobb vidki) krhzak mr az eddigi esetszmmal sem tudtak megkzdeni, akkor az prilis elsejtl felszmoland osztlyok s krhzak betegeit ki fogadja majd? - ez a leggyakoribb krds, amit ma az egszsggyi szakemberek egymsnak szgeznek. prilis 1-jtl ugyanis a legtbb slyponti krhz is jelents szm gyat veszt. Nagykanizsn pldul a 72 sebszeti gy helyett csak 40 marad, ves szinten htszz pcienssel kevesebbet tudnak fogadni, ehelyett azonban ngyszzzal tbb betegre szmthatnak az talaktsok miatt.
Mindaz, ami az egszsggyben most trtnik, a Gyurcsny-csomag legkemnyebb rsze. A kormny azt vllalta, hogy 2009-ig a nemzeti ssztermk (GDP) 0,9 szzalkval cskkenti az egszsggyi kiadsokat. Ez drmaian magas mrtk, figyelembe vve, hogy 2006-ban a gygyt intzmnyekre (fogorvostl a krhzon t az polsi otthonokig) a GDP 3 szzalkt fordtottk. Ennek rsze a krhzak bezrsa, sszevonsa, talaktsa is.
HALASZTOTT MTTEK
A lpsek egy rsze elkerlhetetlen, ugyanis az tvenes vekben kialaktott magyar krhzi szerkezet tl nagy, a kisebb beavatkozsokat egynapos sebszeteken is el lehetne vgezni, szmos beavatkozshoz pedig elg lenne egy jl kpzett szakorvos s egy szakorvosi rendel. Csakhogy az talakts - legalbbis eleinte - pnzbe kerlne, a mostani reform legfontosabb eleme pedig ppen a pnzkivons. Ezt hangslyozza lapunknak Szilvsi Istvn, az Orszgos Civil Frum egszsggyi szakrtje is. A megolds a hziorvosi szolglatok fejlesztse lenne, ehelyett risi adminisztrcis terhet raknak a rendelkre, s folyamatosak az elvonsok. Szilvsi egyetrt a kormnnyal abban is, hogy a krhzi betegek hsz szzalkt a jrbeteg-szakrendelkben is meg tudnk gygytani, de nem a jelenlegi krlmnyek kztt. Fejlesztsnek azonban nyoma sem ltszik, noha korbban egyetrts volt a prtok kztt a szakellts privatizcijrl. Szilvsi tmogatn a vizitdj bevezetst, mert, mint mondja, az egszsggynek forrsbevonsra van szksge, m alapvet hibnak tartja, hogy a vizitdj nem marad az ellthelyeken, mivel ms cmeken ennl a ttelnl nagyobb sszeget vonnak el.
PAKTUM A SZOCIALISTKKAL
Az egszsggy szerepli reform helyett megszortsokat ltnak, az nkormnyzatok s a betegszervezetek sorozatban tmadjk meg a brsgon a miniszter krhz-talaktsi hatrozatt. Molnr Lajos dntse szerintk ellenttes az nkormnyzati trvnyben elrt elltsi ktelezettsgkkel. "A hrekkel ellenttben nincs azonban olyan dnts, hogy a teleplsek egysgesen ne rnk al az j szerzdst az egszsgbiztostval" - nyilatkozza lapunknak Zombor Gbor, a Fidesz orszggylsi kpviselje, volt krhzigazgat. Az gyben minden rintett maga dnt. A Baranya megyei krhz, mely gyainak 41 szzalkt elvesztve gy is, gy is csdveszlytl tart, nem jegyzi ellen a dokumentumot, s ugyangy hatrozott Hdmezvsrhely polgrmestere is.
A renitensekkel szembeni fellpsrl ellentmondan nyilatkozott Molnr Lajos s Gyurcsny Ferenc. A szaktrca vezetje trelmesebbnek mutatkozott a kormnyfnl, aki Esztergomot hozva pldaknt napi 20 milli forint "bntetsrl" beszlt. Az nkormnyzati trvny szerint ugyanis a krhzaknak az elltsi terletkrl hozzjuk fordul betegeket el kell ltniuk, s ha nincs finanszrozsi szerzdsk, akkor csak az ezrt jr sszeg 70 szzalkt fizetik ki nekik, a fennmarad harminc szzalkot pedig visszaosztjk a "lojlis" krhzaknak.
Az nkormnyzatok egy rsze joggal gondolja gy, hogy ha alrja a szmra elnytelen szerzdst, akkor is csdbe megy. A szocialista kpviselkkel kttt paktummal (ez volt az ra a kormnyprti kpviselk tmogatsnak) tbb kis krhz kapott menlevelet a minisztertl. Egsz sor 30-40-50 gyas liliputi intzmny kezdi meg mkdst prilis elsejtl, tbb kzlk - sebszetvel egytt - mg krhzi rangjt is elvesztve.
Csakhogy az egyosztlynyi gybl ll intzetek aligha tudjk megrizni mkdkpessgket, hiszen ugyanazoknak a drga szemlyi feltteleknek kell megfelelnik, mint a nagyoknak, bevtelk viszont tredke azoknak. A krnikus rszlegek felhizlalsa - nyolcezerrel tbb ilyen gy lesz prilis elsejtl - a msik veszly, hiszen az egy gyra jut trtsi djbl lehetetlen kigazdlkodni a mkds feltteleit. Az Egszsggyi Gazdasgi Vezetk Egyeslete szerint a krnikus gyak napi 1300 forint vesztesget termelnek, vagyis a reform a legvatosabb becslsek szerint is 30-40 tovbbi intzmny elsorvadst hozhatja. Ezekre a msodik krhzbezrsi fordulban kerlhet lakat.
NEM POLITIKAI VITA
A fideszes polgrmesterek trgyalni kezdtek az egszsgbiztostval, Mikola Istvn pedig szerdn lt asztalhoz az egszsggyi miniszterrel. Egyeztetsekre azrt is szksg van, mert az nkormnyzatok ngy nappal a rgi szerzdsek mrcius 30-i lejrta eltt mg a szerzdstervezeteket sem lttk. Mindez annl sokkolbb, mert esetenknt nyolc-kilenc millird forintos ves kltsgvets intzmnyekrl van sz.
Az egszsggyi miniszter igyekszik politikai jellegnek belltani a vitt, m ennek ellentmond, hogy prttrsa, Demszky Gbor is brlta a fvrosi talaktsi terveket. Az nkormnyzatok azonban nemcsak az gyszm miatt protestlnak, hanem legalbb ilyen fontos nekik a kapacitsok felosztsa is. Az gyak egy rsze mr tavaly nyr ta resen ll, mivel az egszsgbiztost a korbbiaknl t szzalkkal kevesebb beteg elltst finanszrozta. prilistl 27 szzalkkal, vagyis 17 ezerrel kevesebb gygyt gy lesz. A minisztrium adataibl kikvetkeztethet, hogy a megmarad krhzak nem kapjk meg automatikusan a megszn intzmnyek s osztlyok kapacitst (vagyis lnyegben a finanszrozsukra jut sszeget). A megszn intzmnyekre jut finanszrozsi keretnek csak negyedt oszthatjk fel a megmarad krhzak kztt. Golub Ivn, a krhzszvetsg elnke ezt azzal a pldval rzkelteti lapunknak, mintha a megszn intzmnyek krzetbl csak minden negyedik beteg juthatna krhzba - a tbbieket jr betegknt, az egyelre csak nyomokban ltez egynapos sebszeteken, illetve polsi intzetekben lehetne elltni.
gy aztn a megmarad intzetekben is nagy a szorongs. A helyzetet jl rzkelteti a gyri s a soproni krhz pldja. A megyben a szzgyas kapuvri krhz polsi intzett alakul, a betegeit fogad Sopron 30, Gyr pedig 300 gyat veszt. Hasonl a helyzet Nagykanizsn is, ahol a szintn slypontinak, vagyis kiemeltnek minstett krhz gyainak harminc szzalkt ptik le.
Alaposan prbra teszi a minisztrium a reform logikjt megrteni vgykat a fvrosban is. A 480 ezer budai lakos ezutn csak a Szent Imre s a Szent Jnos Krhz szlszett keresheti fel, mert a sokak ltal vlasztott Szent Margit s a Ktvlgyi ti krhzban megsznik a kzfinanszrozott szlszet. Radsul gy, hogy a megmarad intzmnyek egyenlege is negatv, a Jnosban s a Szent Imrben sszesen t ggyal (vagyis 1825 krhzi nappal) kevesebb lesz.
Pesten sem sokkal jobb a helyzet: a Schpf-Merei Krhz mellett felszmoljk a Nyr Gyula s az jpesti Krolyi szlszett s ngygyszatt is, a Szabolcs utca, a MV-, a Belgyminisztrium s a Honvd krhz szlszett sszevonjk - amit gy kell rteni, hogy az eddigi 194 gybl 95 marad. A 1,2 milli lakosra jut megmarad msik t pesti szlszet kzl ngy gyszma sszesen 52 ggyal cskken, csak az Uzsoki n hsszal. Az egyenleg 32 gy mnuszban (vagyis kzel 12 ezer krhzi nap). gy az a pldtlan helyzet ll el, hogy a XVI. kerleti lakosokat a miniszter a Pest megyei Kistarcsa szlszetre irnytotta, s a tbbi ngygyszati kezelst is ott kell ignybe venni. Mindezt akkor, amikor hossz id utn ismt nvekedsnek indult - sajnos csak az anyk npesebb korosztlya okn - a hazai szletsszm. Ennek alapjn Szab Endre, a Nagycsaldosok Orszgos Egyesletnek elnke gy vli, a kormny a nket a magnszlszetek s a fizets ngygyszatok fel szeretn terelni. Hasonl megprbltatsok vrnak a vidki asszonyokra is, hiszen pldul a Tapolcn felszmolt szlszet helyett Ajkra kell mennik. Csakhogy oda nem vezet kzvetlen t a vrosbl, ezrt Smegen vagy Veszprmen keresztl kell megkzeltenik.
Egyre nnek a vrlistk. A krhzi feleslegek lemetszshez gy fogtak hozz, hogy fel sem mrtk, hol milyen hossz a vrakozsi id. Az Egszsgbiztostsi Felgyelet elnke, Kovcsy Zsombor lapunk krdsre azt feleli, szre juthatnak el odig, hogy panaszbejelents nlkl is fellphessenek azokban az esetekben, amikor a vrakoztats mr egszsgkrosodst okoz. Mrpedig az elbizonytalanods olyan szint, hogy Marth Gspr egszsggyi vlsgmenedszer szerint azok, akiket kt-hrom ve mg srgs esetknt lttak volna el, ma heteket vrhatnak egy letment beavatkozsra - pldaknt agyvrzses s daganatos betegeket emltette. Szerinte a krhzak az j helyzetre a betegek eltti titkolzssal vlaszolnak, nem trjk fel elttk, hogy srgs beavatkozsra kell vrniuk. A biztostottak ugyanis baj esetn nem az egszsgbiztostt, hanem a krhzakat perelik, s vgl a szmlt is nekik kell fizetnik.
TZ KRDS A KRHZAK TALAKTSRL
1. SZABAD MARAD-E AZ ORVOSVLASZTS? A biztostottak szabadon vlaszthatjk meg hziorvosukat. A krhzi, illetve szakrendeli kezels sorn azonban csak akkor vlaszthatnak orvost, ha tvllaljk a kezels kltsgeinek 30 szzalkt. Ez az sszeg legfeljebb szzezer forint lehet.
2. SZABAD MARAD-E AZ INTZMNYVLASZTS? Nem. A hziorvos dnt arrl, hogy melyik intzmnybe indokolt beutalni a betegt. Ettl akkor trhet el, ha pldul a beteg tartzkodsi helyhez egy msik intzmny kzelebb esik, vagy olyan helyre kri beutalst, ahol mr kezeltk. A beteg dnthet msknt is, de ilyen esetben az ellts 30 szzalkt (legfeljebb szzezer forintot) kell fizetnie.
3. MI LESZ A MOST MEGSZN OSZTLYOK, KRHZAK BETEGEIVEL? A mr bent fekvk kezelst prilis vgig be lehet fejezni a megszn intzmnyekben. Tbb j nev krhz arra szmt, hogy a betegek tovbbra is ket vlasztjk, ezrt a tb ltal nem finanszrozott rszlegeket nem mindentt zrjk be, hanem fizetss teszik. Tbb helyen "harmincszzalkos" fizets szobkat alaktanak ki.
4. MI TRTNIK AZOKKAL, AKIK MEGSZN OSZTLYOKON VAGY INTZMNYBEN VANNAK VRLISTN? jra besoroljk ket. A feladatot tvev krhz vrlistjt egyestik a megszn intzmnyvel. Az j rangsornl az eljegyzs idpontjt veszik alapul. Informcit attl a krhztl kell krni, ahol az eredeti listt ksztettk.
5. MEGSZNIK A SZLSZET. KVETHET-E A SZLSZ EGY MSIK KRHZBA? Igen, s nem kell kln fizetni. A szls utni harmadik hnapig a kontrollt is ellthatja. Feltve persze, ha llst kap egy msik krhzban. Ha nem, akkor a vlasztott intzmny szabadfoglalkozs jogviszony keretben alkalmazhatja a vlasztott orvost, vagyis leszerzdtetheti a szlsre
6. POLSI INTZETT TALAKUL KRHZ NYJTHAT-E SEGTSGET, HA VALAKIT PLDUL A KRHZ ELTT ELT AZ AUT? Igen, abban az esetben, ha az azonnali segtsg elmulasztsa helyrehozhatatlan egszsgkrosodst okozna. Az egszsgbiztost megtrti az polsi intzetnek az ellts kltsgeit.
7. HA VALAKI BEUTAL NLKL KERESI FEL A SZAKRENDELT, AZRT MINDEN ESETBEN KLN IS FIZETNI KELL? Nem. Srgssgi elltshoz tovbbra sem kell beutal. Emellett br- s ngygyszati, urolgiai, pszichitriai, fl-orr-ggszeti, szemszeti, sebszeti s onkolgiai szakelltsnl sincs szksg beutalra, csak a 300 forintos vizitdjat kell megfizetni.
8. PRILIS 1-JN MEGSZNIK A KRHZ. MI TRTNIK, HA AZ TVEV INTZET NEM KPES FOGADNI AZ EDDIGI BETEGEKET? A miniszter engedlyt adhat a megszn intzmnyek tovbbmkdsre december 31-ig. A szaktrca szerint eddig mg sem ilyen krelem, sem ilyen engedly nem szletett.
9. HONNAN TUDHAT, HOGY KIT MILYEN BAJJAL, HOL LTNAK EL? A www.eum.hu oldalon teleplsenknti s szakmnknti bontsban tallhat az elltsi rend. A biztostottak telefonon a 06-40-374-636-os telefonszmon rdekldhetnek.
10. KAP-E MV- VAGY VOLNKEDVEZMNYT A BETEG VAGY CSALDTAGJA, HA EZENTL MESSZEBBRE KELL UTAZNIA? A beteg kltsgeit utlag megtrtik. Az erre szolgl nyomtatvnyt a megyei egszsgpnztrakhoz kell szemlyesen vagy postn eljuttatni. A beteget ltogat hozztartozk maguk viselik a megnvekedett kltsgeket.
A szabad intzmnyvlaszts korltozsnak ellentmond, hogy a krhzi egysgek nyolc szzalknak (3136 kzl 249-nek) csak ideiglenes mkdsi engedlye van, mert nem felel meg a minimumfeltteleknek. Szerettk volna megismerni a vgleges engedllyel nem rendelkez krhzak listjt. Az adatkezel tisztiorvosi hivatal tjkoztatsa szerint a lista nyilvnos, m egy miniszteri rendelet alapjn ttelenknt 28 ezer forintot kell rte fizetni.
Meneklplyn
Mikzben a kormny jelents sszeget von ki az egszsggybl, az orvosok egyre nagyobb szmban hagyjk el Magyarorszgot, s vllalnak munkt klfldn. A legtbben a fogorvosok kzl tvoznak, emiatt lassan eltnik az ambulns szjsebszet, s a baleseteknl rendkvl fontos llcsontsebszekbl is risi az orvoshiny. A minisztrium abban bzik, hogy a most bezrt, talaktott osztlyokrl elbocstand tbb ezer orvos enyhti majd a feszltsget.
Az orvosok elvndorlsa mr emberletben is kifejezhet krokat okoz. A mentszolglatnl pldul 44 srgssgi szakorvos hinyzik. Emiatt hiba nveltk a jl felszerelt rohammentk szmt, minden harmadik esetben szakorvos nlkl, vagyis csak esetkocsiknt tudnak kifutni. Mrpedig egy jralesztsnl hat szzalkkal nagyobb az eslye annak a betegnek, akin szakorvos, mint annak, akin menttiszt segt. Ugyancsak emberletben mrhet az a kr, amit a mentirnyts tgondolatlan reformja okoz. Korbban a nagyobb vrosokban mindentt volt irnytkzpont, m most van olyan megye, ahol csak kett maradt. A kzpontosts sorn elmaradt az elektronikus berendezsek beszerzse, gy a seglyhvs az irnytkzpontba fut be, majd onnan elmondjk a mentknek a tudnivalkat, s - rtkes percet vesztve - csak ezutn indulnak.
rdekesen alakultak az elmlt vek meggrt fejlesztsei is. Mikzben a hrek jabb mentautkrl szltak, a flotta valjban hsz szzalkkal kisebb lett, viszont felgyorsult a kocsik cserje. Ennek ellenre is tbbet llnak az autk, m most mr nem mszaki hiba miatt, hanem a mentsk hinyoznak. A mentsk frumain ma mr arrl vitatkoznak, hogy a gpkocsivezet kteles-e a mentpol helyett (!) kivonulni s elltni a beteget.
Br a kocsik szma cskkent, tbb mentlloms jtt ltre. Ennek ksznhet, hogy az elvrhat 15 perces kirkezst az esetek 75-76 szzalkban kpesek teljesteni. Nemzetkzi sszehasonltsban ez gyenge mutatnak szmt, ami nem is csoda, mivel az unis elvrsnak akkor felelne meg a magyar mentsgy, ha a nap 24 rjban 730 ment llna kszenltben. Nlunk 788 mentegysg van, ennek alig valamivel tbb mint harmada kpes jjel-nappali kivonulsra. A reform folytatdik, a minisztrium arra kszl, hogy a nem srgs betegszlltst vllalkozk vihessk tovbb.