Pnzt vagy letet - A nagy krhzi vrlista
l Anita, hetivalasz.hu 2007.09.01. 12:39
A legrosszabb helyzetbe a mozgsszervi s a szvbetegek kerltek, a legtbb krhz vrlistjnak ln k llnak.
Pnzt vagy letet - A nagy krhzi vrlista
l Anita,
reflektor@hetivalasz.hu 7. vfolyam 29. szm, 2007.07.19.
A Heti Vlasz felmrsbl kiderl, hogy vannak olyan slyos betegsgek, amelyeknl mg a vrlistra kerlsre is vrni kell.
A legrosszabb helyzetbe a mozgsszervi s a szvbetegek kerltek, a legtbb krhz vrlistjnak ln k llnak. Az egszsggy talaktsnak vesztesei a nyugat-dunntliak, ha krhzba utaljk ket, k szembeslnek leggyakrabban azzal, hogy tbb hnapig kell vrniuk mg az egyszer beavatkozsokra is. A fvrosban elssorban a beteg gyermekek szenvedik meg az egszsggybl trtn pnzkivonst, a gyermekkrhzak szakrendelseinek nagy rszre is kt-hrom hnapig kell vrni.
ORVOSI ABSZURD
- Most mondja meg, mit tegynk! Ha vrlistra vesszk a betegeket, azonnal feljelentenek az gyvdek, mert ilyen betegsggel nem szabadna vrakoztatni ket. Ha viszont nem tesszk kzz a vrlistt, azrt bntetnek meg minket - panaszkodott lapunknak az orszg egyik vezet idegsebsze, mikzben intzete udvarias levlben trt ki a vrlista kzlse ell. A kifakads jl illusztrlja, milyen nehzsgekkel kell szembenzni az igazn slyos s ezrt drga beavatkozsoknl. gy azutn mindenki ms megoldst vlaszt: az agyi rfalgyengesgben szenved betegeknl az egyik krhzban nincs vrlista, csak - az agyvrzs veszlye melletti - knyszer vrakozs. A miskolci megyei krhzban viszont vrlistra veszik ezeket a betegeket, s nem titkoljk, hogy mr ennl a krkpnl is hrom hnapos a vrakozsi id. A miskolci megolds tlthatv teszi a rendszert a beteg s - ha t akarja ltni - az egszsgpolitika szmra is.
Hasonlan nehz a helyzet a nagy gerincmtteknl. Az Orszgos Gerincgygyszati Kzpontban van vrlista, m kthavonknt fl vvel n a vrakozsi id, s mr 2012-re jegyzik elre pcienseiket. Mshol viszont azzal szembestik a betegeket, hogy Magyarorszgon a beavatkozst nem tudjk elvgezni. Nagy klnbsg nincs a ngy-t ves vrakozs s "a nem tudjuk megcsinlni" kztt. Mindezt azrt nehz megemszteni, mert nem orvosban vagy szaktudsban van hiny - ez utbbira bizonytk, hogy a magyar ortopdsebszek segtsgvel "operljk vissza", rvidtik le a brit vrlistkat. Az ok az Orszgos Egszsgbiztostsi Pnztr szks finanszrozsban keresend, emiatt szinte csak a srgs eseteket kpesek elltni. Az letveszlyben lev vagy a bnulssal kzvetlenl fenyegetetteket elreveszik, s ezzel gyakran ki is merl a teljes havi mtti szm.
Mg meghkkentbb a szvgygyszat helyzete - van, ahol a betegeknek arra is vrniuk kell, hogy vrlistra kerlhessenek. A szegedi egyetem szvgygyszati listjn pldul 600 nv szerepel, s mg szzan vrnak arra, hogy feliratkozhassanak. m erre naponta csak t-hat szemlynek van lehetsge, mivel hrom hnapnl tovbb vrakoztatni egy szvbeteget orvosi abszurd lenne. Pedig ktszer ennyi vizsglatot tudnnak vgezni, a drga berendezs ott ll kihasznlatlanul, csak ppen a trsadalombiztosts nem finanszrozza a kezelseket. Persze a megszortsoknak is meg kell fizetni az rt, tppnzen kell tartani a betegeket, kzben a betegsg "jrja a maga tjt" - mire sorra kerlnek, esetleg mr slyosabb s drgbb beavatkozsra van szksg. A szvgygyszok azonban eddig hiba jeleztk, milyen nagy a baj, a vrva vrt segtsg csak nem akar megrkezni.
EGY VE BEFAGYASZTVA
ppen egy ve hozta meg az akkor mg Molnr Lajos egszsggyi miniszter ltal vezetett egszsggyi trca az els slyos megszort intzkedst, 95 szzalkon befagyasztotta a krhzak teljestmnyt. Ahol addig szz mttet vgeztek, ott azutn csak 95 utn kapnak pnzt.
A vrlistk idn tavasszal nttek meg ismt, amikor prilisban a kormnyzat 26 szzalkkal cskkentette a gygytsra szolgl, gynevezett aktv krhzi gyak szmt. Emellett krhzanknt meghatrozzk, hny beteget fogadhatnak, illetve mennyi mttet vgezhetnek. Hiba ll ott az gy, ha nincs hozz kezelsi lehetsg. Eleinte gy ltszott, a fvrost rintik legslyosabban a gondok, m felmrsnkbl kitnik, mgsem itt nyltak meg leginkbb a vrlistk.
A takarkossgi csomaggal klnsen a dunntli megyei krhzak kerltek bajba, miutn tavasszal a krnykkn lev kisebb ispotlyok sorban vesztettk el osztlyaikat, vagy teljes egszben polsi intzet lett bellk. Emiatt a slypontiv ellptetett megyei krhzaknak jval tbb embert kell elltniuk - mikzben az kapacitsaikat is visszametszegettk. Szombathelyen a legtbb beavatkozsra kt-hrom hnapot kell vrni, s a gyri krhz honlapjn is hossz a vrlista.
"Nem vagyunk knny helyzetben. Ha a kilyukadt gyomr, a vastagblrkos vagy egy zleti problms beteg kztt kell vlasztanom, nyilvnval, kiket veszek elre. A trd- s cspprotzisre szorult operlom meg utoljra" - rzkeltette lapunknak a krhzvezetk dilemmjt az egyik megyei krhz orvosigazgatja. Ezzel magyarzhat, hogy a legtbb helyen az ortopdiai betegeknek kell a legtovbb vrakozniuk, noha egy protzisre szorul szmra minden lps risi knnal jr, s a fjdalomcsillaptkon eltlttt hnapok a szervezetk s a csaldjuk szmra is megterhelek.
A betegek is elveszettnek rezhetik magukat, ha tjkozdni szeretnnek, mert a legtbb helyen egyltaln nem hozzk nyilvnossgra az eljegyzsi sorok hosszt. Mr idn janurtl ktelez lenne a krhzaknak honlapjukon szerepeltetni, milyen beavatkozsra mennyit kell vrni, de a mskor oly szigor Egszsgbiztostsi Felgyelet ezen a tren elnznek bizonyul. Kiderlt ugyanis, hogy nincs l ember, aki meg tudn mondani, minek s milyen szempontok alapjn kell felkerlnie egy intzeti vrlistra. Talltunk olyan krhzat, amelynek vezeti hromhavi vrakozst tekintenek csak "listarettnek", msutt kt hnap felett vezetnek ilyet, s van, ahol ennl jval hosszabb vrakozst sem hoznak nyilvnossgra. Az adatokat a forvos vagy az egyetemi klinika igazgatjnak szobjban tartjk nyilvn - egy kocks fzetben. A minisztrium gy tervezte, jlius elsejvel elrendeli, hogy minden harminc napnl hosszabb ideig vrakoztatott beteget vrlistra kell tenni, m vgl megijedhettek a vgtelen hosszsgra nyl lajstromoktl, s minden maradt a rgiben.
Szerepe lehetett ebben annak is, hogy a miniszter tancsad szervei, a szakmai kollgiumok ellenlltak, a nagy tekintly professzorok sorban azt feleltk, nincs olyan betegsg, amelynek jt tesz, ha 30 napig vagy annl tovbb "rlelik".
KERL UTAK BETEGEKNEK
Mikzben az orvostudomny - helyesen - ragaszkodik a tnyekhez, felmrsnkbl kitnik, 14 krhzban fl vig vagy annl is hosszabb ideig kell vrni. Jogos teht a krds, miknt lehet ezt kikerlni? risi a szrs az intzetek kztt, ezrt meg lehet prblni a hosszabb listkrl tkredzkedni egy rvidebbre. A krhzakat azonban semmi sem ktelezi, hogy terleten kvli betegeket fogadjanak. Lehet prblkozni a "hagyomnyos mdszerrel", az orvosok magnrendelsn keresztl kikerlni a sort. A mestersgesen gerjesztett hiny a korrupci meleggyv vlhat.
A krhzaknak gy kell elkldenik a betegeket, hogy sebszeik ttlenl vrnak a srgs esetekre. Egyre tbb helyen leglis megoldst keresnek a helyzet feloldsra, s ezt abban vlik megtallni, ha a kzkrhzak magnszolgltatknt is megjelennek. A kormnyzat maga is az ingyenes egszsggy vgrl beszl, a fizets elltsok fel terelve az amgy jelents jrulkterheket nyg lakossgot. A biztostott vlaszts el kerl, kivrja a sort, vagy a kzkrhz magnbetegeknt a tb helyett maga finanszrozza meg a mttet, s gy azonnal elvgzik rajta a szksges beavatkozst. A Semmelweis Egyetem s Miskolc megyei krhza is fizets rszlegek kialaktsn gondolkodik, elbbi helyen 150 ezer forintba, utbbi helyen 350 ezerbe kerlne pldul egy-egy azonnali mtt. m a fizets rszlegek jlius elsejre tervezett nyitsa mindkt helyen csszik. A kzkrhzon belli magnkrhzat jl el kell klnteni, s ez az elgondoltnl tbb idt vesz ignybe.
A vrlists rendszer nagy zkkenkkel indul, s ennek egyik fontos oka, hogy Magyarorszgon sokkal szemlyesebb az orvos-beteg kapcsolat, mint azokban az orszgokban, ahonnan az egszsggyi kormnyzat a betegvrakoztats pldjt vette. Mivel nlunk a betegek orvost vlasztanak, ugyanott akr ktszeresre is nylhat a vrakozsi id, ha valaki egy neves sebszhez ragaszkodik.
Mikzben nlunk egyre nylnak a listk, a betegvrakoztatsrl hrhedt Nagy-Britanniban erteljes lpseket tesznek ezek megrvidtsre. Az ottani "nagy vrlistn" - amit persze nem egy hetilap, hanem az egszsggyi minisztrium vezet - a vrakozsi idket hetekben s nem hnapokban adjk meg. Mint ltni fogjk, ezt a pldt Magyarorszgnak mg nem sikerl tvenni.
tezer mtt (s mg kett) az llamtitkr cgnek
Mikzben Szegeden a klinikkon fl vet kell vrni egy szemszeti mttre, addig a Telki Magnkrhzba busszal viszik a szegedi betegeket - az egszsgbiztost ltal finanszrozott mttekre. A krhz ugyanis tavaly 2500 egynapos beavatkozsra nyert plyzatot, ami olyan hatalmas mtti szm, hogy sajt korbbi praxisukbl lehetetlen kielgteni.
A betegeknek hozz kell szokniuk a "sebszeti turizmushoz", mivel pontosan megfigyelhet a tendencia: a kzkrhzakat leptik, s kzben a privt intzmnyek sosem ltott lehetsgeket kapnak. A minisztrium j egynapos sebszeti plyzatn is taroltak a magnkrhzak. A 26 ezer lakos Budars szakrendelje pldul 5000(!) egynapos sebszeti mttre val tb-tmogatst nyert el. Hacsak nem akarjk minden tdik budarsit megoperlni egy v alatt, akkor nem tl vad felttelezs, hogy ide is "vendgbetegeket" toboroznak majd az orszg ms rszeirl. A budarsi gy nemcsak az tezer mtt miatt pikns, hanem azrt is, mert a rendelintzet Kovcs Attila egszsggyi llamtitkr tbbsgi tulajdonban van. m nem a sajt cgnek juttatott tbb mint ktszzmilli forintos tb-keret az egyetlen furcsasg.
Nem volt szkmark az llamtitkr egy volt cgvel sem: a szzhalombattai szakrendelt zemeltet Men For Care Kft. (amelynek Kovcs Attila korbban egyik tulajdonosa, majd llamtitkri kinevezsig gyvezetje volt) is kapott ktezer mttre kapacitst. Ha figyelembe vesszk, hogy Szzhalombattnak csak 18 ezer lakosa van, akkor itt sem fognak szklkdni a mtti lehetsgekben. sszehasonltsknt: a Semmelweis Egyetem is ktezer egynapos sebszeti beavatkozsra kap pnzt, s mg rlhet, a Debreceni Tudomnyegyetem ugyanis hoppon maradt a plyzaton.
A kormnyzat egyre nagyobb teret nyit a magnszfrnak, a betegek pedig tb-krtyval - s esetenknt nhny tzezer forintos rfizetssel - vehetik ignybe a magnintzmnyeket. Tatn is egyre tbben keresnek fel egy magnklinikt - ahol tb-finanszrozssal gygytanak. Az egszsgbiztostnl azonban semmilyen nyomt nem talltk annak, hogy a tatai Kastlypark Klinika Kft.-vel kapcsolatban llnnak. A tatai kliniknak intzmnyi kdja sincs az egszsgbiztostsi pnztrnl. A rejtly feloldhat. gy tudjuk, a Szilvsy Istvn ltal vezetett Belgyminisztrium Kzponti Krhza feladattvllalsi szerzdssel adott t sajt mtti keretbl a kliniknak. Megkeressnkre a kzben az llami Egszsggyi Kzpont figazgatjv kinevezett Szilvsy Istvn lapzrtnkig nem vlaszolt.
A magnszolgltatk rvidesen piacvezetv vlhatnak a kisebb beavatozsok terletn. A kzkrhzakra maradhatnak a slyos esetek s azok a betegek, akiket nem lehet egynapos formban operlni, mert lakhelykrl 30 perc alatt nem rhet el egyetlen krhz sem. No s persze a szvdmnyes esetek, mivel a magnklinikk szakmai htorszgt a kzkrhzak biztostjk.
|