Felső légúti hurut
NeMo - dr Nemessányi Mária © 2015.02.23. 19:06
Tüneteit nem kell bemutatnom: Torokfájás, rekedtség, nátha, köhögés, gyulladt szemek, rossz közérzet.
De mit tehetünk ellene otthon?
Mikor szükségszerű orvoshoz fordulni mielőbb?
Házi patikaszerek felső légúti hurut esetén
TOROKFÁJÁS
Általában a felső légúti hurut legelső jele. Ha időben kezeljük, lehetséges, hogy egy hosszantartó, rossz közérzettel járó
súlyosabb felső légúti hurutot előzhetünk meg.
GARGARIZÁLÁS:
- Nagyszüleink patikájában egy egyszerű szer, a szódabikarbóna. 1 dl langyos vízhez keverj kb 1 kávéskanálnyit belőle, és fogmosást követően gargarizálj vele. Lúgos vegyhatása miatt rendbeteszi a száj-és garat saját baktériumflóráját, ezért igen hatásos kezdődő torokfájás csillapítására és megszüntetésére.
- Mai változata a Betadinos gargarizálás, 1dl langyos vízhez 5-10 cseppet tegyél, és jól kavard el, majd gargarizálj.
- A Glycosept oldat (akriflavin-klorid, levomentol, rezorcin, etanol, nátrium benzoát, propilénglikol) ugyanilyen jó hatású, sajnos manapság nem minden patikában kapható.
- Patikákban, drogériákban kapható klórhexidin oldat, ez is alkalmas gargarizálásra.
Most, hogy utánanéztem a patikaszereknek néhány további gyógyszert is leltem:
- Phlogosol külsőleges oldat (nátrium-szamárium-diszulfoszalicilát, hexaklorofén)
- Tantum verde oldat (benzidamin-hidroklorid)
TOROKFERTŐTLENÍTŐ TABLETTÁK:
- Dolo-angin (izlandi zúzmó+benzocain) - Cukormentes szopogató tabletta a torokfájás és a nyálkahártya-irritáció kezelésére. Gyorsan hat, jól tolerálható és kellemes az íze.
- Dorithricin (tirotricin + benzalkónium-klorid + benzokain) antibiotikum + fertőtlenítőszer + felületi érzéstelenítő szer
- Faringopront (klórhexidin-diglükonát + tetrakain-hidroklorid) fájdalomcsillapító és fertőtlenítő
- Halset szopogató tbl (cetilpiridinium-klorid, mentol és borsmentaolaj)
- Junior-angin (izlandi zúzmó, calcium pantotenát, cink glukonát) 4 éves kortól adható
- Mebucain mint (cetilpiridinium-klorid, lidokain-hidroklorid) - fertőtlenítő és helyi érzéstelenítőszert tartalmazó szopogatótabletta
- Muco-angin (ambroxol-hidroklorid) - fájdalomcsillapító
- Naturland szájfertőtlenítő tabletta (lizozim-klorid,szorbit, magnézium-sztearát, talkum és borsosmentaola) - RÁGÓTABLETTA - coccusok okozta fertőzések helyi kezelésére, illetve ilyen betegségek kialakulásának megelőzésére.
- Neo-angin cseresznye, ill. zsálya ízben, cukormentes (2,4-diklór-benzil-alkohol, amilmetakrezol, levomentol) - torok- és mandulagyulladásra ajánlják
- Neo-angin cukormentes buccalis tbl (2,4-diklór-benzil-alkohol, 0,60 mg amilmetakrezol, 5,72 mg levomentol)
- Septofort (klórhexidin-glukonát) 12db; 24db;
- Strepfen szopogató tbl (flurbiprofen = ibuprofen származék) 16db; 24db.
- Strepfen cukormentes szopogató tbl (flurbiprofen = ibuprofen származék) 16db; 24db.
- Strepsils Honey and lemon szopogató tabletta (amilmetakrezol és 2,4-diklór-benzil-alkohol)
- Strepsils menthol and eucalyptus szopogató tabletta (amilmetakrezol, 2,4-diklór-benzil-alkohol, levomentol)
- Strepsils Plus tabletta (amilmetakrezol, 2,4-diklór-benzil-alkohol, lidokain-klorid)
- Strepsils Vitamin C 100mg szopogatótabletta (amilmetakrezol, 2,4-diklór-benzil-alkohol, aszkorbinsav, nátrium-aszkorbát)
- Strepsils citromízű (amilmetakrezol + 2,4-diklór-benzil-alkohol) torokfertőtlenítő szopogató tbl.
- Strepsils eperízű (amilmetakrezol + 2,4-diklór-benzil-alkohol) torokfertőtlenítő szopogató tbl.
- Tantum verde lemon (benzidamin-hidroklorid) - citromízű torokfertőtlenítő és fájdalomcsillapító
- Tantum verde menta szopogatótabletta
A felsorolást szigorúan ABC sorrendben adtam meg. A leghatékonyabbnak a Dorithricint találtam, már 1-2 tbl hatásos lehet, tekintettel a hármas kombinációra, amely antibiotikumot, felületfertőtlenítőt és érzéstelenítő szert is tartalmaz. Íze azonban elég pocsék... A magam részéről az egyik legolcsóbb készítményt alkalmazom előszeretettel, a Septofortot. Kezdődő torokfájdalom esetén 1-2 tbl is hatékony. Nem tartom célszerűnek azoknak a szopogatótablettáknak az alkalmazását, amelyek csupán fájdalomcsillapító hatásúak, az Inubrofen egyébként is elég veszélyes szer (flurbiprofen, Strepfen). A Strepsils hatékony torokfertőtlenítő, több ízben is kapható, illetve kombinálva helyi érzéstelenítővel (Lidocain), vagy c vitaminnal. Ára azonban elég borsos.
Kiemelném a 4 éves kor feletti gyermekeknek is adható, eperízű Junior-angint, ez az egyetlen, kimondottan gyermekeknek szánt készítmény!
Mind a gargarizálásra, mind a szopogató- és rágótablettákra érvényes az a szabály, hogy alkalmazásukat követően legalább 2 órán át ne együnk, ne igyunk semmit! Hatásuk a következő étkezésig, illetve italfogyasztásig, de maximum 3 órán át tart.
Ha már vettem a fáradtságot, ide kívánkozik még néhány patikaszer, ezeket azonban még magam soha nem próbáltam:
- Tantum verde spray (benzidamin-hidroklorid)
- Tantum verde Forte spray (benzidamin-hidroklorid) - gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és helyi érzéstelenítő hatású
- Bioparox túlnyomásos inhalációs oldat (fuzafungin) A felső légutak egyes fertőzéses és gyulladásos megbetegedéseinek helyi kezelésére szolgáló gyulladásgátló hatással rendelkező antibiotikum.
Homeogene 9 szopogató tabletta - Homeopátiás gyógyszer
Homeovox szopogató tabletta - Homeopátiás gyógyszer
A homeopátia a „hasonlót a hasonlóval gyógyítani” elv alapján működik. Homeopátiás kezelés esetén a beteg azt a gyógyszert kapja homeopátiás hígításban és elkészítési módban, amely hígítatlanul az egészséges emberben a beteg panaszaihoz leginkább hasonló tüneteket vált ki.
Növényi-, állati-, és ásványi eredetű anyagok felhasználásával készült, szopogatásra szánt tabletta.
A szervezet öngyógyító törekvésének serkentésére torokfájás, gége- és garatgyulladás, valamint rekedtség esetén alkalmazható. Hurutoldó és gyulladáscsökkentő hatású.
Vigyázat! A homeopátiás készítmények először FOKOZZÁK a tüneteket, és csak azután csökkentik! Már ha jó készítményt választottunk... A homeopátia kétélű fegyver, ha rászánjuk magunkat, hogy hiszünk benne, keressünk fel olyan szakorvost, aki ezzel foglalkozik! (Info itt: Magyar Homeopata Orvosi Egyesület>>>)
Amennyiben a torokfájás 1-2 napon belül nem szűnik, keresd fel Háziorvosodat, illetve, ha szükséges, fül-orr gége szakrendelést! Fül Orr Gégészetre a háziorvos adhat beutalót.
Akkor is menj orvoshoz, ha magas lázad van, vagy ha lázad nem szűnik egy-két nap alatt.
Tüszős mandulagyulladás nehézlégzést, nyelési nehézséget okozhat. Ha ilyesmit észlelsz, sürgősen menj orvoshoz, a mandulagyulladásnak életveszélyes szövődményei is lehetnek.
GYÓGYLIKŐR
mindenféle felső légúti hurut esetén hatásos
Végy egy fél kiló mézet, és öntsd nyakon
hét deci gyümölcspálinkával.
Tegyél bele egy maroknyi szegfűszeget,
néhány szem szegfűborsot,
és egy darab gyömbért.
Naponta 2-3 alkalommal kavard meg.
Érleld három napig, majd szűrd le.
Fogyaszd egészséggel, de ne vidd túlzásba.
Gyógyulj meg hamar!
Ha nem idegenkedsz az ánizs ízétől, egy maréknyi csillagánizst is tehetsz bele.
(A gyógylikőr alkotói: Méz: kb 300 féle hatóanyagot tartalmaz, többek közt természetes antibiotikumokat és antiviralis szereket. Immunerősítő hatása is számottevő. A szegfűszeg, szegfűbors és csillagánizs vírusölő hatással rendelkezik. A pálinka többek közt tartósítja, és tinktúrává érleli a keveréket, amit kiérlelést követően akár évekig is eltehetsz, már ha el nem fogy. Ugyanis ráadásul még finom is!)
GYÓGYTEÁK, GYÓGYNÖVÉNY KÉSZÍTMÉNYEK
Alkalmazásukról érdemes tudni, hogy minél több fajta gyógyteát keverünk, annál inkább erősítik egymás hatását.
Cikkemben csak a legalapvetőbb gyógynövényeket fogom megemlíteni, ennél jóval szerteágazóbb a természetes patikárium, ám hársfavirágot, bodzavirágot akár magunk is gyűjthetünk, szétteregetve jól szellőző helyen megszáríthatjuk a megfázásos időszakra.
Jómagam megfázás, felső légúti hurut esetén a hársfa-bodza-kamilla teákat szoktam egy kis valódi gyümölcsteával keverni, így az íze is egészen élvezhető lesz, kivált mézzel édesítve. Valódi friss citromlevet is facsarhatunk bele, de ezt csak akkor, ha már iható hőmérsékletűre hűlt!
Kínzó köhögésnél érdemes a keverékbe kakukkfüvet is tenni.
Hársfavirág: nyákoldó, hurutoldó, köptető, izzasztó hatású.
Bodzavirág: nyák- és hurutoldó, izzasztó, a vizeletkiválasztást és méregtelenítést segíti.
Kamillavirág: gyulladáscsökkentő, izzasztó hatású.
Méz: Rengeteg féle hatóanyagot tartalmaz, melyek közt természetes antibiotikumok és vírusölő hatóanyagok is vannak. Immunerősítő hatása is ismert.
Citromlé: Magas C vitamin tartalma segít az immunrendszer erősítésében. A C vitamin viszonylag alacsony hőfokon gyorsan bomlik, ezért csak a már lehűtött teába tegyük bele, ha kívánjuk.
Kakukkfű: Nyákoldó, hurutoldó, köhögéscsillapító hatású. Fűszernövényként ismerjük inkább, de érdemes a teakeverékünkbe is tenni belőle!
A csillagánizs vírusölő hatású (A H1N1 influenza idején árusított készítmény ezen gyógynövény kivonatát tartalmazta), azonban erős íze korlátot szab fogyaszthatóságának. Aki nem szereti az ízét, ne fogyassza!
Ha hozzájutunk, a fehérmályva (ziliz) szintén igen jó hatású köhögés csillapítására.
Minden megfázásban jó lehet az izlandi zúzmó.
A lándzsás útifű kiváló köptető, tinktúrája önmagában, és más gyógynövényekkel kombináltan is kapható.
A kasvirág (echinacea) immunerősítő hatással bír. Echinacea tinktúra a drogériákban és patikákban kapható.
Nyírfakéreg: lázcsillapító. Igen keserű, ez korlátot szab használatának, én például képtelen vagyok azt a teát meginni, amibe belekevertem...
KÖHÖGÉS
Köhögés akkor jelentkezik, ha a gége, a légcső, vagy az alsóbb légutak, hörgők, hörgőcskék is megbetegszenek.
Két típusa a produktív köhögés, amikor váladék szakad fel, illetve
improduktív köhögés, amikor kínzó, sokszor fulladásos rohamokban jelentkező, görcsös köhögés jelentkezik, azonban nem szakad fel váladék.
Mindkét esetben legfőként az a cél, hogy a légutakból a kórokozót mielőbb kitessékeljük, vagyis a nyálkahártyát védekezésre késztessük. A felszakadó váladék (köpet) annak a jele, hogy a légutak nyálkahártyája védekezik. (Nem kívánok tudományos fejtegetésekbe bonyolódni, a folyamatot erősen leegyszerűsítve írtam le)
Nappal, amikor ébren vagyunk, mindenképpen az a kívánatos, hogy a nyálkahártya által termelt váladékot, amelybe a kórokozók is belekerülnek, mielőbb felköhögjük és kiköpjük, vagyis köptetőket célszerű szedni. Változatos köptető hatású patikaszerek léteznek, ezeknek jó része vény nélkül is kapható.
A patikákban és drogériában kapható gyógynövény készítmények közül első sorban a lándzsás útifű tinktúráját tudom javasolni, melynek "jó éjszakát" változata kakukkfüvet, kamillát, citromfüvet és C vitamint is tartalmaz, összetételénél fogva éjszakai nyugalmunkat segíti.
Éjszakára, illetve ha nagyon kínzó, improduktív köhögésünk van, léteznek köhögéscsillapító gyógyszerek is, ezek az erős hatású szerek (morfin, vagy kodein származékot tartalmaznak) általában receptre kaphatók. Alkalmazásukat nem célszerű túlzásba vinni, nappalra nem jó, ha visszafogjuk a köhögést.
Ha a felső légúti hurutot nem kezeljük megfelelően, tüdőgyulladás, mellhártya gyulladás alakulhat ki szövődményként.
Mindenképpen forduljunk orvoshoz,
- ha köhögésünket fulladásos rohamok tarkítják,
- ha nehezen kapunk levegőt,
- ha lázunk nem szűnik egy-két nap alatt,
- vagy ha nagyon magasra szökik, végezetül,
- ha "oldalszegező" fájdalom jelentkezik mellkasunk bármely részén - utóbbi a mellhártya gyulladás biztos jele. (A tüdőben nincsenek érzőideg-végződések, a mellhártya gyulladása azonban igen erős, és hirtelen kezdődő fájdalommal jelentkezik)
|