A fizikai trningnek kritikus szerepe van az egszsg fenntartsban, st szmos betegsg gygytsban, az USA orvosegyetemeinek tbb mint felben a kurrikulumok szerint egy rva sz sem esik arrl, hogy mirt s hogyan rdemes edzeni, s hogyan lehetsges a mozgshinyos letmdban szenvedket segteni abban, hogy elkezdjenek mozogni, sportolni.
A Journal of Physical Activity and Health cm szaklapban megjelent tanulmny - If Exercise is Medicine®, Where is Exercise in Medicine? Review of U.S. Medical Education Curricula for Physical Activity-Related Content - szerint az USA orvosegyetemeinek 51%-a nem nyjt olyan kurzust a hallgatinak, ahol tanulhatnnak a fizikai aktivitssal kapcsolatos krdsekrl, 21%-uk mindssze egyetlen kurzuson foglalkozik a tmval, s 82%-ukat gy lehet elvgezni, hogy a leend orvos egy szt sem tanult a fizikai aktivitssal kapcsolatban, azaz a ltez kurzusok nagy rsze szabadon vlaszthat, s a felmrsek szerint alacsony npszersg az orvostanhallgatk krben.
Radsul ezek az adatok mg a haladbb, fejlettebb orvosegyetemekrl beszlnek, mivel a kutatk - Brad Cardinal s munkatrsai – azokbl az informcikbl vontk le a kvetkeztetseket, amelyeket az orvosegyetemek kzztettek a honlapjaikon: az USA-ban akkreditlt 170 orvosegyetem kzl 118 rendelkezik olyan honlappal, amelyen megtallhatk a kurrikulummal kapcsolatos informcik.
Mint Cardinal, az USA egyik vezet sportegszsggyi szakembere elmondja, a fizikai aktivitssal kapcsolatos ismereteket be kellene illeszteni az orvosegyetemek tanrendjbe, hiszen a vezet megbetegedsi s hall-oknak szmt krnikus betegsgek - a kardiovaszkulris krok, a diabtesz s a daganatos betegsgek – egyik kivlt oka a mozgshiny, s megelzsk, valamint gygytsuk egyik legfontosabb mdszere a fizikai trning. Az orvosok szerepe risi kellene legyen a betegek mozgssal kapcsolatos felvilgostsban, btortsukban, olyan mdszerek ajnlsban, amelyekkel a mozgsszegny letforma megjavthat, azonban a kutatsok szerint, folytatja Cardinal, az orvosok jelents rsze nem rendelkezik a megfelel tudssal s magabiztossggal, hogy az egyik leghatkonyabb gygymdra oktassa betegeit.
A tma egyre nagyobb figyelmet kap az USA-ban, a Sportorvosok Nemzeti Kollgiuma elindtott egy kezdemnyezst „A mozgs gygyszer” cmmel, aminek az a funkcija, hogy arra btortsa a krzeti orvosokat s a tbbi egszsggyi szakembert, hogyfoglaljk bele betegeik kezelsi tervbe a fizikai aktivitst. Cardinal azt is hozzteszi, hogy ha az orvosegyetemek kptelenek kurrikulumukba illeszteni a mozgs-gygyszer oktatst, akkor az orvosoknak egyb mdszereket kell tallniuk arra, hogy megszerezzk a szksges ismereteket.
Mire j a mozgs-gygyszer
Kzben egyre-msra ltnak napvilgot a mozgs-gygyszer hasznval foglalkoz tanulmnyok, s egyre tbb betegsgrl derl ki, hogy gygytsban kiemelt fontossg lenne a fizikai trning.
A Journal of Hepatology cikke a nyugati vilgban a krnikus mjbetegsg leggyakoribb oknak szmt nem-alkoholos zsrmj gygytsban hangslyozza mind az aerobik, mind az ellenll kpessg-fejleszt trning szerept. Nathan Johnson s munkatrsainak tanulmnya - Effect of aerobic exercise training dose on liver fat and visceral adiposity – kifejti, hogy a testslyveszts mrtktl fggetlenl mindkt mozgsforma rvn hatkonyan cskkenthet a mj zsrtartalma: a 8 hetes testgyakorls rvn az tlagosan 7,5%-os zsrtartalm mjak elvesztettk zsrjuk 18-29%-t.
JAMA Oncology tanulmnya - Susan G. Lakoski s munkatrsai: Midlife Cardiorespiratory Fitness, Incident Cancer, and Survival After Cancer in Men
- szerint a magas edzettsgi llapot kzpkor frfiak krben 32%-kal cskkenti a td-, a kolorektlis- s a prosztatarkos hallozst, tovbb 55%-kal cskkenti a tdrk, s 44%-kal a kolorektlis rk elfordulst.
A Journal of Thoracic Oncology cikke - Increasing Physical Activity and Exercise in Lung Cancer: Reviewing Safety, Benefits, and Application - szerint tdrk esetn a fizikai aktivits fontos terpis opci, amely cskkenti a tneteket, nveli az llkpessget s az letminsget, cskkenti a mtt utni komplikcikat s a krhzi tartzkods idejt, azonban a klinikusok a szksgesnl jval kevsb hasznljk terpiaknt a testmozgst. Gerard A. Silvestri s munkatrsai arra is felhvjk a figyelmet, hogy a tdrkos betegek kzvetlenl orvosuktl vrjk a testmozgssal kapcsolatos ajnlsokat, amit ha megkapnnak, az a terpis egyttmkdsket is segten. Mint a szerzk hangslyozzk: a klinikusoknak btortaniuk kell a fizikai aktivitst brmilyen stdium tdrkban szenvedjen is pciensk, s segtenik kell a rkot tllket is abban, hogy hossz tvon fent tudjk tartani a mozgsban gazdag letmdot.
Hogyan segtsnk?
Silvia Koton s munkatrsainak vizsglata – Circulation; Physical Activity Among Married Couples in the Atherosclerosis Risk in Communities Study – abban is segtsget nyjt, hogy hogyan vegye r az orvos betegt a testmozgsra. A kutatk prok mozgssal kapcsolatos szoksait vizsgltk, s eredmnyeik szerint ha a pr egyik tagja javtja letmdjt ebbl a szempontbl, akkor nagy valsznsggel az lettrs is kvetni fogja: ha a felesg a vizsglat kezdeti idpontjban megfelel mennyisget mozgott, a frj 70%-kal nagyobb valsznsggel rte el ugyanezt a szintet, azokhoz a frfiakhoz kpest, akiknek a felesge kevsb volt fizikailag aktv. Ha a frj mozgott megfelel mennyisgben, a felesge 40%-kal nagyobb valsznsggel rte el a fizikai aktivits kell szintjt az utnkvets alatt azokhoz a nkhz kpest, akiknek a frje nem mozgott eleget. Mint a kutatk megjegyzik: a fizikai aktivits serkentsnek jobb mdszere a prok segtse, mint az individulis tancsads.