harmonia-testeslelek

                               
                                

Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
© Copyright
A weboldal teljes tartalma a szerz munkja, krlek, ne msold, ne lj vissza vele!
©NeMo
Egyes szakmai tartalmak regisztrcihoz  ktttek.
 
Szlj hozz, krdezz a
 
E-mailben is megkereshetsz:
BANNERED HELYE
Honlapom tartalmbl
Regisztrlt olvasimnak
 
 
 
 
 
 
 
 
SZEMLYES
 
KAPCSOLAT/INTERAKTV RSZ
 
Trsalg /Chat

 

 
Ltogatim
Induls: 2009-03-21
 

www.PRchecker.info PRchecker.info

MyStat - Az ingyenes webstatisztika

        
        
       
       
       
       
        
       
      >>>
 

 
Intenzv terpia
Intenzv terpia : Hatrterletek a srgssgi orvoslsban

Hatrterletek a srgssgi orvoslsban

NeMo - dr Nemessnyi Mria ©  2016.08.08. 14:56

Az intenzv terpia, a srgssgi orvosls s szmos ms orvosi szakg sszefgg egymssal, sok esetben tbb szakterlet egyttmkdsn alapul, hogy a beteg meggygyuljon. Ezeket nevezzk hatrterleteknek. Amikor egy beteg veszlybe kerl, elsrend szempont a csapatmunka, a klnbz szakterletek kpviselinek jl sszehangolt munkja. Vannak olyan eseteink, amikor az intenzivista csupn a diagnosztikt vgz kollgkkal - labororvos/asszisztens, radiolgus orvos/asszisztens - dolgozik egytt,  mskor a sebsz, belgygysz, kardiolgus, infektolgus s szmos ms szakorvos bevonsval tudunk csak egyttes ervel helyes kezelsi stratgit kialaktani. A srgssgi orvoslsnak is alapjban vve ezt a szemlletet kellene tkrznie, azonban ltalban a kapacits hinya miatt a rendszer nagyon sok buktatt rejt magban.
Albbi cikkemben a kvetkezkrl szeretnk informcikat adni az rdekldknek:
Igyekszem sszefoglalni azon betegek tjt, akik otthonukban lettek rosszul. Pldul azt, ilyen esetekben kihez kell, kihez lehet fordulni?
Budapest - a srgssgi ellts buktati
Mi a srgssgi diagnosztika, s milyen eszkzrendszerrel rendelkezik? Fontossgi s idrendi sorrend, szempontok, elnyk s htrnyok

Mire is gondolok valjban?
Vegyk azt az alap esetet, amikor a beteg otthonban rosszul lesz. szleli, vagy hozztartozi szlelik, valami nagy baj trtnt.
Mi a teend?
Nap kzben clszer a hziorvost rtesteni, mrcsak azrt is, mert a legtbb esetben jl ismeri a beteget. jszaka az orvosi gyelet illetkes a beteg elltsban, adott esetben krhzba irnytsban. A kirkez kollega el fogja dnteni, mit kell tenni, szksg van-e krhzi kezelsre, s ha igen, milyen osztlyra clszer beutalni a beteget.
Termszetesen lteznek olyan srgssgi esetek, amikor akr a hozztartoz is rtestheti az Orszgos Mentszolglatot (104), ide legfknt az eszmletlenl fellelt betegek esetei tartoznak, akr hozztartoznkrl, akr az utcn szlelt szemlyrl van sz.
 
A kvetkez lpcsfok Budapesten ma legtbb esetben - sajnos - a srgssgi osztly.
Mirt sajnos?
Mr mondom is:
 
A srgssgi osztlyok buktati:
 
1. A srgssgi osztlyok szerepvel a legtbb sajt lbon rkez beteg nincs tisztban. Sokan ide jrak receptet ratni, vagy hetek ta fennll panaszaikat kezeltetni. Ennek oka legtbbszr az, hogy nappal sajnljk r az idt a hziorvosnl sorba lni, vagy macersnak tartjk, hogy a hziorvos klnfle vizsglatokra kldi ket, s gy gondoljk, a srgssgi ellt helynek ez a feladata. A srgssgi osztlyokat indokolatlanul felkeres betegek helytelen magatartsukkal szmtalan valban srgssgi elltsra szorul betegtl veszik el az rtkes idt.
Ugyangy elfordul az is, hogy olyan osztlyokra, ahov nem kell beutal, tbb napos, tbb hetes panaszokkal fordul a beteg, sok esetben htvgn "bred fel", holott mr ht eleje ta, vagy mg rgebben panaszos. Utbbi eset a srgssgi osztlyokkal nem rendelkez kisebb krhzakban minden napos.
 
Felhvs (Krs) ezen sorok olvasihoz:
Krem mindazokat, akik ezeket a sorokat olvassk, fontoljk meg a kvetkezt: az orvos, egszsggyi szakdolgoz is emberbl van megalkotva! Kevesen vagyunk, gy sok gyelet jut (rtsd hivatalosan 24, valjban 26-30 ra munkaid egyvgtben), a legtbb egszsggyi dolgoz munkaideje havi szinten nem az tlagos 168 ra, hanem tlagosan 250-320 ra, hiszen a betegeinknek folyamatos elltsra van szksge. Azonban a folyamatos ellts nem azt jelenti, hogy (mondjuk) egy tbb hetes fejfjssal jszaka keresnk fel orvost, hogy rjon fel gygyszert neknk! Ez visszals a gygyt szemlyzet idejvel!
A krnikus, hosszan tart panaszok kezelsnek ideje a reggel 8-tl este 8-ig tart idszak, a hziorvosi, vagy szakorvosi rendelintzetek! Srgssgi elltsra valjban azok a szemlyek jogosultak, akiknek panaszai aznap, vagy rvid ideje kezddtek, rosszabbodnak, vagy olyan hirtelen llapotromls kvetkezik be, amely azonnali elltst ignyel!
 
2. A Budapesti srgssgi osztlyok tbbsge nem egyetlen krhzra, hanem egy igen nagy terletre gyel, sem kapacitssal, sem szakdolgozi s orvosi ltszmmal, sem fektet gyszmmal, sem ms mdon nem kpes az adott esetben napi szinten tlagosan 4-500 beteg elltsra. Ha belegondolunk, ez kptelensg is! Azok a dntshozk, akik minden ron srgssgi osztlyokat szeretnnek, csupn azt ltjk, hogy nyugaton ez igen jl mkdik, azt nem, hogy nyugaton ez AZRT mkdik igen jl, mert egy srgssgi osztly egyetlen krhzon bell osztja el a betegeket, s valjban magba foglalja a szakrendelintzetek munkjt is. Igen, ennek valban van s lenne is ltjogosultsga, a magyar viszonylat azonban egszen ms, a srgssgi osztlyokban sok esetben nehezen elrhet a szakorvosi grda, az n. interdiszciplinris egyttmkds, hiszen a srgssgi valjban hazai szinten a szakrendelstl elvlasztva mkdik. Jelenleg a Honvd, a Ttnyi, a Bajcsy krhz (stb) egy nagyvrosnyi ember (rtsd kb 500 ezer - 1 milli lakos) elltsrt lenne felels, azonban knnyen belthat, hogy ez nem oldhat meg egyetlen srgssgi osztllyal.
Ha a dntshozk a szakmban jrtas szemlyek vlemnyt is megkrdeznk, mi, gygytk azt javasolnnk, hogy a mammut intzmnyek helyett szpen lltsk vissza a kisebb krhzakat (amelyeket gondosan megszntettek), s lehetsg szerint a krhzak elltsi terlete ne a lobbi rdekek, hanem az sszersg diktlta eloszts legyen! Nem a centralizci s nem a szemlytelensg az, ami a gygyulst elsegti, futszalagon nem lehet gygytani! Elengedhetetlen a gygytk s gygytsra szorulk kzti benssges szemlyi kapcsolat, a bizalom mindkt fl rszrl! Enlkl elkpzelhetetlen a gygyts is, a gygyuls is!
 
3. A kzponti srgssgi osztlyok a slyos, letveszlyes llapot betegeket rszben, vagy egszben diagnosztizljk, stabilizljk, majd a terletileg illetkes intzmnybe tovbbtjk.
Ez gy papron nagyon klassz, de az letben a kvetkez a tapasztalat:
A diagnosztika nagy rszhez a terletileg illetkes fogad intzmny nem jut hozz, rtsd: a digitlis kpalkots vilgban kszlt Rntgenkpekrl nem kapunk megnzhet kpit, s nem ltezik olyan rendszer, amelyben mondjuk egsz Budapesten lthatv vlna az sszes Budapesti Rntgenfelvtel. Sok esetben a leletez szemlyn mlik, vajon vals, vagy fals diagnzist llt fel. Mivel sok a beteg, igen nagy a tveds eslye is! Kvetkezmny: a fogad intzet ellrl kezdheti a diagnosztikt, gyakorlatilag minden egyes diagnosztikai ttelt dupln kell elvgezni ahhoz, hogy vals, relis eredmnyt, helyes diagnzist lltsunk fel!!!
gy tnik, igen gazdag orszg vagyunk!!!!
 
Lerok egy megtrtnt, igen tanulsgos esetet: Frfibeteg rkezett hozztartozjval X krhz srgssgi osztlyra dleltt 9 rakor. Tekintettel arra, hogy a beteget hozztartoz szlltotta, nem gondolt r senki, hogy akr slyos llapotban is lehet. Az id telt, a beteg eszmlett vesztette, ekkor dli 12 ra volt. Beindult a gpezet, a rutinszer mellkasrntgenen nem tnt fel a tdgyullads, a beteget koponyari betegsg irnyba kezdtk vizsglni, tbbszr ltta ideggygysz, KT kpalkot vizsglat is trtnt agyi katasztrfa irnyba, a td hallgatdzsi lelete azonban senkinek sem tnt fel, holott a gpi llegeztetst mr dlben elkezdtk. Este 10 tjkban bredtek fel s irnytottk Intenzv Osztlyunkra terleti illetkessg alapjn. A stroke lehetsgt kizrtk.
Az ismtelt diagnosztikt a beteg rkezsekor, gy msnap hajnali 1 rakor kezdtk meg. Egy, a teljes jobb tdt rint tdgyulladsra derlt fny, kvetkezmnyes, a beteg llapota miatti rossz tvgybl s cskkent szomjsgrzetbl fakad teljes kiszradssal, folyadkhiny s gyullads generlta shock ksretben (alacsony vrnyoms, magas pulzusszm, eszmletlensg).
Mondaom sem kell, mert egy hozz nem rt is lthatja, hogy igen nehezen sikerlt a beteget stabilizlni, s a kezdeti idvesztesg, valamint a tlterheltsg miatti tveds csaknem vgzetes kimenetellel jrt! 
 
A rgi, jl bevlt rendszer a kvetkezkpp mkdtt:
szleltk a rosszulltet, kihvtk a hziorvost/gyeletet, vagy a mentt.
A kirkez kollega, hziorvos/gyelet orvosa, ill. mentszolglat esetben ltalban menttiszt, vagy mentorvos eldnttte, melyik osztlyra utalja be a beteget, vagyis srgssgi orvosknt funkcionlt. s valljuk be szintn, ritkn tvedtek a beutals irnyt illeten.
Termszetesen ehhez orvosi szinten is sok tapasztalat s tuds kell, tudni kell clirnyosan krdezni, s tettl talpig szinte eszkzk nlkl gy vizsglni, hogy azzal a helysznen a lehet legtbb informcit nyerjk. Az adatok sszegzsvel a kp nagyjbl sszell mr az els vizsglat alkalmval, s egy n. "csoportdiagnzist" tudunk fellltani, vagyis el fogjuk tudni dnteni, melyik szervrendszer betegsge okozza az adott srgssgi llapotot, melyik fekvbeteg osztlyra irnytsuk a beteget.
 
Krhzon bell gyakorlatilag ugyanez a rendszer mkdik ma is. Valamely osztlyon egy beteg llapotnak hirtelen slyosbodst, egy berkez beteg letveszlyes llapott szlelve mind a mai napig az intenzivista csapatot rtestik, mi pedig nhny percalatt el kell, hogy dntsk, mi a teend. Sok esetben az llapot a helysznen megnyugtatan rendezhet, ms esetekben tovbbi vizsglatokra (labor, kpalkot vizsglatok, EKG) lesz szksg. Nhny esetben ezt az intenzv osztly fogja felvllalni a beteg tvtelvel, amennyiben annak llapota ezt indokolja, ms esetekben a belgygyszat, kardiolgia, sebszet, urolgia, s ms osztlyok szerepe lesz a kivizsgls s kezels. A specialitsok s szub-specialitsok bvlsvel azonban nha nem is olyan egyszer eldnteni, hov is kerljn a beteg.
 
Nem knny laikus nyelven, kzrtheten megfogalmazni, vajon hogyan gondolkozunk mi orvosok, egszsggyi dolgozk. Mgis megprblom, hiszen az a clom, hogy brki, aki ide ltogat kpet kapjon arrl, mi trtnik a betegellts folyamn. Egy kicsit olyan ez, mint egy kiraks jtk, vagy egy izgalmas nyomozs, azzal a klnbsggel, hogy valakinek az lete mlhat azon, kellen gyorsak vagyunk-e?
 
Diagnosztika:
1. Elsrend fontossggal br a tvoli s kzeli krelzmny (anamnesis) ismerete. Sokszor dnt a helyes irny eldntsben! Mi trtnt, mikor trtnt, hogyan trtnt? Egy rgi, igen blcs orvosi monds gy tartja, a j anamnesis fl diagnzis.
 
2. Mi a beteg panasza, mit ltunk, amikor a betegre nznk? Mita llnak fenn a panaszok?
 
3. Betegvizsglat (fiziklis vizsglat): Tettl talpig, alapos vizsglatot lehet vgezni nmi gyakorlattal pr perc alatt. A legtbb esetben egy gyakorlott orvos idig rve 80-95% pontossggal a diagnzis kzelben jr. 
Fiziklis vizsglat mindazon vizsglatok sszessge, amely a vizsgl szemly ltsra, hallsra, tapintsra, szaglsra, vagyis az orvos rzkszerveire tmaszkodik.
 
4. EKG vizsglat
 
5. vrgzvizsglat, s pulzoximetria
- a vrgz azonnali laborrtkeket biztost, a szervezet sav-bzis egyenslyra, a lgzsre vonatkoz adatokkal, sok esetben a gp a vr legfontosabb ionjainak szintjt, valamint a vrsvrtestek arnyra vonatkoz informcikat is ad.
- A pulzoximter egy az ujjbegyre, vagy flcimpra illeszthet eszkz, amely infravrs sugarakat bocst ki. Az rzkel a sugarak elnyeldsbl informcit ad a vrsvrtestek oxign teltettsgrl, vagyis az oxign saturatiorl.
 
6. Labordiagnosztika
 
7. Hagyomnyos kpalkot vizsglatok:
- Rntgen (mellkasi, hasi, egyb)
- ultrahang

Nem vletlenl hztam ide egy vonalat. A jl kpzett orvosok fenti diagnosztikus eljrsok alapjn 99,9% pontossggal fellltjk a diagnzist s kezelsi irnyt. Kb 1 ezrelk, vagy mg ennl is kevesebb azon betegsgek szma, ahol felttlenl indokolt tovbbi vizsglatokat vgezni. Olyan betegsgek esetn fordul ez el, amelyek igen ritkk, s nagyon kevs esetben tallkozunk velk. A specilis kpalkot diagnosztiknak fknt a daganatos betegsgek staging eljrsai sorn illetve az ideggygyszati, idegsebszeti betegsgekben lenne elsrend szerepe, sok esetben azonban a srgssgi diagnosztika sorn is felhasznljk. Vlemnyem szerint a srgssgi osztlyokon a specilis diagnosztika hasznlata az esetek dnt tbbsgben (mintegy 90%-ban) felesleges, j esetben csupn tetemes kltsgtbbletet jelent, rossz esetben szmottev idvesztesget pldul egy progresszv lgzsi elgtelensg kialakulsa sorn, vagy srgs kardiolgiai krkpekben.


8. Nhny esetben specilis kpalkot vizsglatok (CT, MR, PET-CT, izotp diagnosztika, stb) ignybevtele indokolt, ezek azonban inkbb a mr meglv adatok pontostsra, vagy a fellltott diagnzis megerstsre szolglnak. Ma sajnos utbbi vizsglatok szerept szmtalan helyen rtkelik tl, ppgy egyltaln nem tvedhetetlen kpalkot eljrsok, mint az alapvet, brmely krhzban elrhet "rgimdi" trsaik.
 
9. Egyb specilis vizsglatok, pldul gyomor, vagy vastagbl tkrzs azokban az esetekben, ahol a gyomor-blrendszerbl ered vrzs lthat, s ennek pontos helyt szeretnnk megtallni. Sok esetben ezek a vizsglatok azonnali elltst is lehetv tesznek a vrz rcsonk elzrsval, ms esetekben a vrzs forrs nagysga miatt sebszeti ellts lehet indokolt.
 
A diagnzis fellltst kveten a beteget oki kezelsben rszesthetjk.
Amennyiben a diagnzis fellltsa brmely okbl ksik, termszetesen a beteget kezeljk, de a diagnzis kimondsig csupn tneti terpirl beszlhetnk. Ilyenkor az okozatokat, a lthat tneteket, az letveszlyesnek grkez dolgokat igyeksznk j irnyba terelni, a beteget stabilizlni, amg a valdi okot meg nem talljuk.
 
sszefoglalsom termszetesen nem teljes.
Akadhatnak krdseid, melyre a Frumban szvesen vlaszolok:

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2020.09.02. 09:19
2020.06.09. 01:05
2020.06.06. 21:34
 
Tovbbi weboldalaim

 
Tpllkozs
 
Alternatv terpik, termszetgygyszat
 
Termszetes gygymdok mozgsszervekre
 
Diagnosztika - Te is krheted!
 
Egszsgrl mindenkinek
 
Onkolgia
 
Termszetes tumorellenes vdelem fokozsa
 
Emlrk - tudj meg tbbet!
 
Pajzsmirigy (linkek)
 
Szakmai honlapok
 
Men
 
SZAKMAI ISMERTEK regisztrlt olvasknak
 

MENTSZOLGLATOK - Orszgos Mentszolglat illetve az OMSZ-tal szerzdtt, mentsre jogosult partnerek

   
Dita, egszsgmegrzs. Honlapok, amelyek segthetnek:
   
 

   
 


Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.