TÚLSÚLY - Fogalma, következményei, veszélyei
NeMo - dr Nemessányi Mária © 2010.09.11. 21:59
|
A hízás és magas testsúly szervezetünkre az átlagosnál nagyobb megterhelést ró. Az elhízás ára felnőttkori, vagy II. típusú cukorbetegség és magas vérnyomás betegség, később a szív túlterhelése miatt szívelégtelenség lehet. Az agyi funkciók lelassulása, aluszékonyság, a szív túlterhelésével függ össze, a keringés lelassul, az agy kevésbé jut tápanyagokhoz és éltető oxigénhez.
|
A túlsúly veszélyei, túlsúllyal, elhízással összefüggő betegségek
dr Nemessányi Mária 2010.09.11. 20:27
A hízás és magas testsúly szervezetünkre az átlagosnál nagyobb megterhelést ró.
Szervezetünkben minden mindennel összefügg. A hízás és magas testsúly szervezetünkre az átlagosnál nagyobb megterhelést ró. Az elhízás ára felnőttkori, vagy II. típusú cukorbetegség és magas vérnyomás betegség, később a szív túlterhelése miatt szívelégtelenség lehet. Az agyi funkciók lelassulása, aluszékonyság, a szív túlterhelésével függ össze, a keringés lelassul, az agy kevésbé jut tápanyagokhoz és éltető oxigénhez. A táplálékok helytelen összetétele, a túlságosan zsíros, koleszterinben gazdag étkezés nagy mértékben járul hozzá az érelmeszesedés kialakulásához.
A kóros mértékű elhízás a tüdő légző-felületét is csökkenti, hiszen a tetemes haskőrfogat a rekeszizom mozgását, a légzési kitéréseket akadályozza. Következményként a léghólyagocskák nem tudják kellőképpen ellátni szerepüket és krónikus tüdőbetegség is kialakulhat.
Csaknem minden túlsúlyos embernél jelentkeznek mozgásszervi panaszok (végtagok, főként alsó végtag és gerinc panaszai), hiszen az ízületek és porcok természetes kopását nagy mértékben növeli az állandó túlterhelés.
Úgy gondolom tehát, hogy a túlsúlyról, a táplálkozásról, az életmódról, és a túlsúly tartós csökkentéséről feltétlenül beszélnem kell.
Testsúly és esztétika
dr Nemessányi Mária 2010.09.11. 20:25
A túlsúly, főként a tetemes nagyságú, egészségkárosodáshoz vezet. Nem az esztétikai összkép a legnagyobb baj!
Mai világunkban, ha körültekintünk, igen kevés „ideális” súlyú, esztétikus kinézetű embert láthatunk. Most, nyaralásunk alatt ismét szembesültem ezzel a ténnyel. Ha elnézzük a pőre valóságot a strandon, az embereknek kevesebb, mint 5-10%-a esztétikus megjelenésű, talán 5% körüli igencsak sovány, a többiek pedig kevesebb-több túlsúlyt cipelnek, óvatos becslésem szerint a strandot látogatók legalább 10%-a pedig kóros túlsúlytól szenved (és itt a 100-150kg testtömegről beszélek!).
Miért is írok erről?
Nem az esztétikai látvány a legnagyobb gond! Ez csupán részjelenség. A gond az, hogy a túlsúly, főként a tetemes nagyságú, olyan egészségkárosodáshoz vezet, amely életünket is megkeseríti, ezen felül nagy mennyiségű gyógyszer szedésére kényszerít előbb, vagy utóbb. Ez az egyik oka annak, hogy foglalkozzam a témával.
A másik okról a későbbiekben részletesen írok, most egyetlen mondatban foglalom össze:
Bár nem szakterületem a táplálkozástudomány, hízásra hajlamos alkatom miatt sokat foglalkoztam különféle diétákkal és fogyókúrákkal, és össze sem tudnám már számolni, hányféle módszert próbáltam ki saját magamon. Ezeket a tapasztalatokat szeretném olvasóimmal is megosztani.
Az elhízás meghatározása
dr Nemessányi Mária 2010.09.11. 20:43
Határozzuk meg, vajon kell-e fogynunk?
A legegyszerűbb számítási mód szerint a testmagasságunkból férfiak esetében 100-at, nők esetében 110-et levonva megkapjuk „ideális” súlyunkat (testtömegünket). A különbség a csontszerkezet különbségeiből, valamint a férfiak nagyobb arányú izomtömegéből adódik.
Ma jobbára a BMI-vel, vagyis Body Mass Index-szel találkozunk lépten-nyomon. Ezt kicsit nehezebb kiszámolni, a testtömegünket elosztjuk a testmagasságunk négyzetével.
Testtömegindex (kg/m²) Testsúlyosztályozás
< 16 súlyos soványság
16 – 16,99 mérsékelt soványság
17 – 18,49 enyhe soványság
18,5 – 24,99 normális testsúly
25 – 29,99 túlsúlyos
30 – 34,99 I. fokú elhízás
35 – 39,99 II. fokú elhízás
≥ 40 III. fokú (súlyos) elhízás
Az elhízás okai közt szerepelhet valamely belső elválasztású mirigy kóros működése, például a pajzsmirigy, a mellékvesekéreg, az agyalapi mirigy működésének zavara, de valljuk be, ezek a tényezők kevesebb, mint az elhízás 5%-ában vannak jelen. Természetesen kóros elhízás esetén mindenképpen érdemes az anyagcserére ható hormonok szintjét megmérni, és kóros értékek esetén a megfelelő kezelést alkalmazni.
A túlsúly leggyakoribb oka a rosszul megválogatott étrend, a helytelen, mozgásszegény életmód.
Igen gyakori az elhízás pszichés eredete is, amikor valamely önértékelési problémánkat evéssel vezetjük le, szorongásunkat édességek majszolásával kívánjuk csökkenteni, mintegy „védőburkot” vonva magunk köré hájból.
Azt gondolom, hogy túlsúlyunkon ideje változtatni! Igyekszem a továbbiakban hasznos tanácsokat adni ehhez az elhatározáshoz.
Vallomás: miért érdekel a túlsúly?
dr Nemessányi Mária 2010.09.11. 20:46
Szeretném saját tapasztalataimat megosztani az olvasókkal...
Miért is foglalkozom ezzel a témával?
Nem, nem a bestseller-volta miatt és nem azért, mert sokakat izgat. Egyáltalán nem. Inkább azt a rengeteg felgyülemlett tapasztalatot szeretném megosztani másokkal is, amiket hízásra hajlamos alkatom miatt az eltelt mintegy 20 év folyamán szereztem.
Az elmúlt évek folyamán sokszor és sokan kérdezték, mi az a titok, ahogyan le tudtam fogyni. Mivel nem titok, és szívesen megosztom másokkal is, itt az alkalom, megteszem!
Sokat küzdöttem a kilóimmal, gyermekkorom úgy telt, hogy folyamatosan csúfoltak túlsúlyomért. Bizonyára ismerős a mondóka: „digi-dagi daganat, kergeti a halakat”? Hát ez voltam én. Borzasztóan utáltam ezt az állapotot, viszont... imádtam enni.
Tini koromban csoda történt, megnyúltam, megszépültem. A csodához persze valószínűleg hozzájárult akkori testnevelő tanárom (Dorogi László) lelkesítő egyénisége: az ő hatására kezdtem el rendszeresen sportolni; atletizálni, szertornázni. 168 cm-emhez 62-63 kg voltam, ami erős, fiús alkatú csontfelépítésem mellett nem rossz, sőt! Így egyáltalán nem meglepő, hogy ebben a korszakomban ragadtak rám a fiúk, mint a légypapírra, ami persze igen jóleső érzés a hölgyek számára.
Aztán jöttek sorra a gyerekek, minden szülést követően bőven maradt rajtam súlyfelesleg, átlagosan 17-20kg, amiből hatalmas erőfeszítések árán is csupán a felét tudtam leadni az évek folyamán.
Így lett a testsúlyom előbb 62-ből 85kg, amiből 72-ig sikerült fogynom, majd
72-ről 89 kg, amit 80 kg-ra sikerült szelídíteni, végül
80-ról 97 kg.
Utolsó szülésem után tehát 97kg voltam, és ez a súly bizony már komoly panaszokat okozott; második emeleti lakásunkba csak többszöri megállással tudtam feljutni, mert fulladtam a lépcsőn, nem tudtam lehajolni, így a cipőm befűzése is sokszor gondot jelentett.
Sokféle fogyókúrát, módszert, sanyargatást kipróbáltam, míg aztán rájöttem a titkok nyitjára.
Sem az éhezés, sem az önsanyargatás nem megoldás! Leadhatunk akár 8-10kg súlyfelesleget is akár 1-2 hónap alatt, de ha addig éheztünk, szervezetünk megbosszulja magát és a fogyókúra befejeztével kamatostul rakódnak ránk vissza a kilók. Ezt a szaknyelv jo-jó effektusnak nevezi.
A dolgok lényegét soha nem a bestsellerekben és a reklámfogásokban kell keresni, a fogyás titka ennél jóval egyszerűbb:
VÁLTS ÉLETMÓDOT!
Hű, de hát az nehéz... mondhatná bárki.
Azonban sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk!
A következő cikksorozat végére talán olvasóim is így fogják gondolni!
|