Hunzk, kajszibarack, miegyb
NeMo - dr Nemessnyi Mria © 2017.04.12. 21:23
 |
A Hunza trzs kasmr szaknyugati hegyvidkn l. Tagjai hresen hossz letek. Biolgiailag jval fiatalabbak koruknl. Vajon miben rejlik hossz s egszsges letk titka? lehetsges-e, hogy a civilizlt vilg tanuljon tlk?
|
Internetes oldalakon gyakran olvashat, hogy a hunza npcsoport tagjait nem sjtjk az gynevezett civilizcis rtalmak: szvbetegsgek, vrnyoms problmk, daganatos megbetegedsek. A nknl ismeretlen a klimax, a frfiak mg 90 ves korukban is nemzkpesek.
A mindssze 14 ezer ft szmll np a Himalja hegyei kztt, zrt vlgyekben l, melyeket csak igen magas hgkon t, nehezen lehet megkzelteni. Tbb ezer ves fldrajzi elszigeteltsgknek ksznheten a hunzk egszsges s termszetes letszoksokat kvetnek.
1922.-ben egy brit sebszorvos dr Robert McCarrison ezt rta az amerikai orvosszvetsg jsgjnak: "A hunzknl nincs ismert rkos eset. Ennl a npnl hatalmas srgabarack-ligetek vannak. A srgabarackot a napon szrtjk meg, s igen bsges mennyisgben fogyasztjk."
A sebszorvos 7 vig lt a hunza trzzsel, szoksaikat, trendjket figyelve.
A 90-110 v kztti lakosok vizsglata sorn kiderlt, hogy vrnyomsuk, koleszterinszintjk s szvmkdsk normlis. leterejk titkt egyedl tpllkozsi szoksaikban tallta meg:
A hunzk a zldsgeket s gymlcsket, gabonaflket, a tejet s tejtermkeket fzs nlkl fogyasztjk, hst pedig csak igen ritkn esznek. Egyltaln nem hasznlnak hntolt (fehr) rizst, cukrot s st, a szintetikus tpllkokrl mg csak nem is hallottak. A hunzk fldjn, ahol a pnz fogalmt nem ismertk, egy ember gazdagsgt a birtokban lv srgabarackfk szmn mrtk le. Minden utaz emltst tesz a hunzk hatalmas srgabarack-ligeteirl. A nlunk is term gymlcst k az v minden szakban fogyasztjk, amikor friss a terms, azt, de a magjt nem dobjk el, hanem a napon megszrtjk, s elteszik tlire. Naponta 30-50barackmagot esznek meg. Ebbl prselnek olajat, amellyel stnek-fznek, s mg kozmetikumknt is hasznljk. Asszonyaik arca a prselt barackmag-olajnak ksznheten mg lemedett korban is rnctalan, brsonyos. A fehr hun nk egyik jellegzetessge - s bszkesge - a tnylegesnl 15-20 vvel kevesebbnek ltsz letkor.
A hunza felnttek 50 gramm protein, 36 gramm nvnyi zsiradk s 354 gramm sznhidrt elfogyasztsval valamivel tbb, mint 1900 kalrit vesznek magukhoz naponta. (Az sszehasonlts kedvrt: egy tlag amerikai napi energia-bevitele 3300 kalria, 100 gramm fehrje, 150 gramm zsr.)
A hagyomnyos hunza trend az tlagos amerikai trendnl ktszzszor tbb nitrilozidot tartalmaz, amely fknt a gabonaflkben s a csonthjasok gymlcsben fordul el.
dr. Ldi Szabolcs szerint a nitrozidok - "olyan hatst fejtenek ki a szervezetben, hogy a daganatosan osztd, illetve mr daganatoss talakult sejteket szelektven, bellrl gymond megmrgezik s blokkoljk a daganatsejtnek a tovbbi fejldst".
A hossz let fehr hunok ivvize hegyi gleccserek olvadsbl keletkez patakokbl szrmazik. Ez a vz tele van a kzetekbl kioldott svnyi anyagokkal, szinte fehr tlk, ezrt a hunzk a hegyek tejnek is nevezik. Az svnyi anyagokban ds vizet a nvnyek is felveszik s a leveleikben a felsznre hozzk. A hunzk sok ilyen nvnyt (hajdina, kles, lucerna - olyan gabonaflk, amelyek B17 vitaminban rendkvl gazdagok, akrcsak a srgabarack magja) fogyasztanak. Az ltaluk naponta elfogyasztott svnyi anyag mennyisge a szzszorosa annak, amit a nyugati civilizcikban javasolnak az orvosok.
Fenti cikkk olvassakor mlyen elgondolkodtam:
Az orvoskollgk ltal kzlt felttelezsek mind a mai napig terik, senki sem bizonytotta a hunza np hossz, egszsges letnek titkt, csupn megfigyelseket tettek.
Nyilvnvalan az trend is szerepet jtszik a hosszan tart s egszsges let elrsben, m ne feledjk, az emltett npcsoport a vilgtl elzrtan l, szerencsjkre nem rinti ket az lelmiszer IPAR. Lehetsgesnek tartom, hogy nem a sok kajszibarack s annak magjai, mgcsak nem is a nitrozidok, vagy az elfogyasztott TERMSZETES svnyi anyagok a legfontosabbak, sokkal inkbb az, hogy a nphez nem jutott el az lelmiszer IPAR. Termszetes lelmiszereket esznek, kristlytiszta patakvizet isznak, napjaik tbbsgt friss levegn s napfnynek kitve tltik, s nem mellesleg dolgos htkznapjaikban pont annyit esznek, amennyire a szervezetknek szksge van.
Azt gondolom, hogy civilizlt vilgunkban is vissza kellene trnnk a mezgazdasg ltal megtermelt, piacokon vsrolt, feldolgozatlan, friss lelmianyagokhoz. Figyelnnk kellene a tpanyagok sszettelre, s nem a zsrtl cspg cupkokkal mrni a gazdagsg szintjt.
Sokkalta tbbet kellene a szabad levegn tltennk, lehetsg szerint tvol a vrosoktl, a lgszennyezstl, s a napstst ldsnak venni, nem toknak. (Legtbbnknl a mrhet D vitamin szint alig haladja meg a norml rtk 1/3-1/4-t!)
Folytathatnm a felsorolst, mi mindenben kellene vltoztatnunk az egszsgesebb letmd fel.
Ki tudja, az is lehetsges, hogy a civilizlt vilgban is elrhetnnk j egszsgben meglve azt a bizonyos 100 ves kort.
Biztatsul csak annyit: orvosknt tallkoztam mr nem is egy, szellemi frissessgnek teljben l, jval 90 v feletti beteggel, akiknek teszem azt srv mtt miatt kellett felkeresnie sebszetnket, belszervileg azonban sok kzpkor polgr megirigyelhetn ket. Nem firtattuk az titkaikat, de csaknem biztosra veszem, szerepet jtszik az is, hogy egyltaln nem szednek gygyszereket...
|